Smolný Lillehammer

3 min 24 s

Světový pohár v Lilehammeru začal v pátek 6. prosince kvalifikací mužů a závodem smíšených týmů na můstku HS 100.

Z kvalifikace postoupil pouze Jakub Janda, Jan Matura skončil bohužel na prvním nepostupovém místě (41.). Měl o to větší smůlu, že do závodu postupovalo 11 předkvalifikovaných závodníků místo obvyklých deseti.
Do závodů smíšených týmů nastoupili za Českou republiku Barbora Blažková, Jakub Janda, Michaela Doleželová a Jan Matura. Ze čtrnácti týmů se umístili na 12., nebodovaném,  místě. Zvítězil tým Japonska.

Počasí v Norsku je krásné zimní, i když sobotní dopolední kvalifikace žen se posouvala a zkušební kolo závodu mužů bylo zrušeno, skáče se zde jeden závod za druhým. „Je to hotový maraton,“ spěchá na trénink hned po závodech mužů hlavní kouč David Jiroutek.
Sobotní závody žen vyhrála, dá se říct jako obvykle, Sara Takanashi skoky dlouhými 102 a 96,5 metru. Nejlepší Češky skončily na 31. místě Michaela Doleželová (88 m) a 47. Barbora Blažková (83 m), pro kterou to byl první individuální závod Světového poháru.

Po ženách nastoupili do bojů na můstek HS 100 muži. V českých barvách tedy jen Jakub Janda. Rakušan Gregor Schlierenzauer opět vyhrává a může se pochlubit i nejdelším skokem dne 105,5 metru, druhý skok měl dlouhý 97 m. Japonec Takeuchi Taku končí v závěsu na 2. místě (99 m a 100,5 m) a vítěz kvalifikace Němec Richard Freitag se raduje z bronzu (94,5  a 101 metrů).
Jakub Janda končí na 35. příčce  výkonem z prvního, a pro něj, jediného kola, 89 metrů.

Závody mužů pokračují zítra na můstku HS 138.