Sakala vyskálal v Ruce devatenácté místo, ženy ve Francii nebodovaly

6 min 7 s

Před vyvrcholením skokanského víkendu byly v neděli dopoledne na programu dva závody – muži absolvovali Kontinentální pohár ve finské Ruce, ženy skákaly druhý závod v Premanonu. Nejvíce se dařilo Filipu Sakalovi, který v jednokolovém závodu obsadil devatenácté místo a získal do průběžného pořadí dvanáct bodů. Mezi ženami prošla z kvalifikace pouze Karolína Indráčková, která v hlavním závodu skončila na 36. příčce.

Vítr zlobil skokany také během nedělního závodu, což je pro Ruku poměrně typické. V sotobu, kdy Filip Sakala skončil na 27. pozici, se odskákala dvě kola. Nedělní klání bylo pouze jednokolové, někteří skokani odečítali za vítr pod lyže klidně i více jak čtyřicet bodů. Jako osmý na startu šel na svůj skok Vojtěch Štursa, ale s podmínkami se nevypořádal dobře a skočil jen 87,5 metrů. Bylo tedy jasné, že bodovat v Kontinentálním poháru nebude. Naopak Filip Sakala měl nakročeno výborně, předvedl totiž krásných 130 metrů a zařadil se na průběžné druhé místo za Jana Hörla.

Sakala nakonec ve dvaapadesátičlenném startovním poli dokázal udržet místo v první dvacítce, když skončil na 19. pozici těsně za Robertem Kranjecem nebo Andreasem Koflerem, velkými to skokanskými jmény. Hodně dlouho vedl Martin Hamann z Německa, který skákal hned po Sakalovi a vystřihl let na 142 metrů. Hned po Němci atakoval rekord můstku Shohei Točimoto, ale při 147 metrech nezvládl odjezd a škrábl si. Hamanna nakonec překonali pouze dva skokani – jeho krajan Felix Hoffmann za 136 metrů a celý závod nakonec vyhrál Robin Pedersen z Norska za 137 metrů. Prvenství si vyskákal o pouhých osm desetin bodů, pouze desetina rozdílu pak byla mezi druhým a třetím skokanem.

Průběžné pořadí Kontinentálního poháru vede Robin Pedersen, který vyhrál oba závody v Ruce a má 275 bodů. Filip Sakala se posunul na 36. pozici (24 bodů).

Kompletní pořadí nedělního závodu v Ruce najdete zde.

Druhý závod byl na programu také v Premanonu, kde skákaly ženy. Zatímco v sobotu se hlavní závod obešel bez českých skokanek, do nedělního klání postoupila z tria Karolína Indráčková, Štěpánka Ptáčková a Barbora Blažková první uvedená. Jednadvacetiletá závodnice zapsala 69,5 metrů a šla dále z 38. místa, Ptáčková byla 44. a Blažková třiapadesátá. Kvalifikaci vyhrála Katharina Althausová a stejná závodnice vedla i po prvním kole, když skočila 85 metrů. Postup do finálové třicítky se nepodařil Indráčkové, která skončila za 69 metrů na 36. místě a dokázala tak porazit čtyři skokanky.

Nemka Althausová posléze korunovala nedělní „hattrick“, když po vítězství v kvalifikaci a v prvním kole předvedla i nejlepší výkon v kole finálovém a zaslouženě vyhrála. Bojovalo se tak pouze o pořadí na dalších místech. Druhá skončila Maren Lundbyová z Norska, poté už byly rozdíly maličké. Mezi třetí Sarou Takanašiovou a šestou Lidijí Jakovlevovou byl odstup pouze čtyř desetin.

Nedělní výsledky závodu žen v Premanonu jsou na tomto odkazu.