Roman Koudelka vyskákal na letní Grand Prix v Courchevelu třetí místo

7 min 28 s

Český skokan na lyžích Roman Koudelka zopakoval loňský úspěch z letní Grand Prix v Courchevelu a znovu skončil na třetím místě. Po prvním kole byl na deváté pozici, ale ve finálové třicítce předvedl v těžkých podmínkách nejlepší skok, dral se výsledkovým pořadím nahoru a nakonec mu patřil bronzový stupínek. Před devětadvacetiletého skokana se dostal jen vítěz a lídr prvního kola Jevgenij Klimov a druhý Daniel Huber. V průběžném pořadí Grand Prix patří Koudelkovi po čtyřech závodech šesté místo. „Po loňské sezoně jsem zvažoval, zda pokračovat. Řekl jsem si, že to zkusím a teď můžu říct, že to bylo dobré rozhodnutí,“ sděluje český skokan. Foto: fis-ski.com

Již kvalifikace ukázala, že by se českému skokanovi mohlo dařit. Skončil v ní na sedmé pozici a do hlavního závodu spolu s ním prošli i další dva Češi – Čestmír Kožíšek a Lukáš Hlava. V prvním kole se ale těmto dvěma skokanům nepodařilo proklouznout na body. Kožíšek byl za 115 metrů na 36. místě, Hlava skočil o dva metry méně umístil se na devětatřicáté pozici.

Koudelka přišel v prvním kole na řadu jako šestý od konce a dopadl přesně na značku 125,5 metrů. To mu stačilo na pohodlný postup do finálové třicítky, do které šel z deváté pozice. Od třetího místa, na kterém byl Rakušan Stefan Kraft, dělilo českého závodníka 5,6 bodů. Do vedení se dostal ruský skokan Jevgenij Klimov, který i s větrem do zad skočil 132 metrů a měl náskok téměř osmi bodů před Danielem Huberem.

Když se Roman Koudelka spustil na druhý pokus, ukazovala grafika, že na překonání průběžně vedoucího Karla Geigera bude potřebovat 131 metrů. V silném zadním větru skočil přesně 130 metrů a následně se ukázalo, že i tahle délka bude stačit, aby v tu chvíli figurovala u „Koudyho“ velká jednička – s velkou kompenzací za vítr přeskočil Geigera o 2,5 bodů. Postupně mohl Roman odškrtávat jednoho soupeře za druhým. Před českého skokana se nedostali Johansson, Bickner, Eisenbichle, Zajc, Sato ani Kraft. Nejblíže se mu přiblížil vítěz kvalifikace, Slovinec Timi Zajc, kterého od Koudelky dělily pouhé tři desetiny. Nakonec byl lepší jen vítězný Klimov a druhý Huber, kteří udrželi pořadí z prvního kola.

„Po loňské sezoně jsem zvažoval, zda pokračovat. Řekl jsem si, že to zkusím a teď můžu říct, že to bylo dobré rozhodnutí,“ sděluje český skokan. „Skoky si opět užívám, i když po dobrých trénincích jsem při závodech trochu nervozní. S dneškem jsem spokojen,“ doplňuje.  Roman Koudelka tak potvrdil, že se mu na letní Grand Prix v Courchevelu dlouhodobě daří. Letošním třetím místem navázal na stejné umístění z roku 2017 a 2009. V průběžném pořadí letního poháru se posunul po čtyřech závodech z jedenácti na průběžné 6. místo se 129 body, lídrem zůstává polský závodník Kamil Stoch se 300 body, který ve Francii nestartoval. Další závody jsou na programu 24. a 25. srpna v japonské Hakubě.

O den dříve skákaly ve francouzském lyžařském středisku ženy, ovšem českým zástupkyním se vůbec nedařilo. Barbora Blažková skočila 85 metrů a patřilo jí 32. místo, Štěpánka Ptáčková se umístila ještě o stupínek níže na poslední pozici. V obou kolech byla nejlepší japonská skokanka Sara Takanašiová, která vyhrála téměř o patnáct bodů.

Výsledky závodu mužů najdete zde, na pořadí ženského závodu se můžete podívat tady. Průběžné pořadí letní Grand Prix mužů je na tomto odkazu.