Polášek dvanáctým místem vylepšil kariérní maximum v SP, vyhrál Rus Klimov

5 min 58 s

Perfektním způsobem odstartoval novou sezonu světového poháru ve skocích na lyžích Viktor Polášek. Na můstku Adama Malysze ve Wisle si totiž dvanáctým místem vylepšil své kariérní maximum. Bodovali také 25. Roman Koudelka a o čtyři příčky za ním se umístil Lukáš Hlava.

Poláškovi v nevyzpytatelných podmínkách perfektně vyšlo už první kolo. S nízkým startovním číslem 4 vystřihl pokus dlouhý 127 metrů a velmi rychle si zajistil postup do druhého kola. Na poslední chvíli si účast v něm vybojovali také Lukáš Hlava s Romanem Koudelkou, jemuž pomohl nečekaný kolaps Daniela Andre Tandeho.

Papírové favorité naopak po první sérii skoků zůstávali pozadu. Pouze Kamil Stoch skočil svůj obvyklý standard a patřila mu druhá pozice s dvoubodovou ztrátou na vedoucího muže závodu Jevgenije Klimova. Ten potvrdil výbornou formu z celého víkendu i letní Grand Prix a i přes silnější zadní vítr si držel prakticky celé první kolo výrazný odstup od všech soupeřů. Suverénně nejdál skočil v první části závodu Japonec Rjoju Kobajaši, ale při dopadu si hrábl na zem a kvůli vysokým srážkám za styl skončil až třetí.

Český tým svá umístění dokázal ve druhém kole ještě vylepšit. Lukáš Hlava se sice mírně propadl o jedno místečko na 29. pozici, ale Roman Koudelka se dokázal posunout směrem dopředu. Za 25. místo vybojoval do hodnocení světového poháru šest bodů.

Příjemné překvapení z prvního kola Viktor Polášek pak vystřihl ve druhém pokračování stejně dlouhý skok jako v prvním kole a v pořadí se vysunul na konečné dvanácté místo. Od elitní desítky ho přitom dělilo jen 1,5 bodu. „Je to pro mě trochu nečekaný výsledek. Mým cílem byl postup z kvalifikace. Dle skoků to však bylo zasloužené vítězství, neboť se mi oba velmi slušně povedly. Doufám, že to tak bude pokračovat dál. Je to mé nejlepší umístění ve světovém poháru,“ říkal šťastný Polášek po závodě.

Souboj o vítězství byl velmi dramatický a ovlivnila ho série nečistých odjezdů. Kvůli nim odpálil šanci na pódium Kamil Stoch a Rjoju Kobajaši, který předváděl nejlepší skoky dne se nakonec musel spokojit až se třetím místem právě kvůli nízkým bodům za styl. Ze šesté příčky na druhou tak povyskočil Stephan Leyhe. Vedoucí Klimov pak situaci ve druhém skoku pohlídal a svůj náskok před německým soupeřem z prvního kola udržel. Jako první ruský skokan historie se tak stal vítězem závodu světového poháru a oblékne se do žlutého trikotu.

Konečné výsledky (Wisla, HS 134): 1. Klimov (Rus.) 263,4, 2. Leyhe (Něm.) 256,7, 3. R. Kobajaši (Jap.) 255,6, 4. Stoch (Pol.) 255,3, 5. Zajc (Slovin.) 253,4, 6. Žyla (Pol.) 251,3, 7. Aalto (Fin.) 251,0,...12. POLÁŠEK (ČR) 247,8, 25. KOUDELKA (ČR) 225,0, 29. HLAVA (ČR) 212,0.

O příštím víkendu jsou na programu závody ve finské Ruce.