Poláci slaví vítězství v Turné, Kamil Stoch napodobil Svena Hannawalda

7 min 21 s

Po tom, co v prvním kole v Innsbrucku kvůli zranění skončil Richard Freitag, bylo poměrně jasné, že má polský skokan Kamil Stoch jasně nalajnovanou výhru v Turné čtyř můstků. Zbývalo jen dořešit, zda suverén letošního Turné vyhraje všechny čtyři závody a stane se po Svenu Hannawaldovi druhým závodníkem v historii, kterému se to povedlo. Třicetiletý Polák v prvním kole porazil Čestmíra Kožíška a byl ve vedení, které nepustil ani ve finálové třicítce. Rodák ze Zakopané vyhrál o 3,2 bodů a v součtu všech čtyř závodů téměř o sedmdesát bodů před druhým Němcem Wellingerem.

První kolo začalo hodně dobře pro Nora Stjernena, jenž šel v severském derby proti Granerudovi do vedení za 129,5 metrů a nakonec se po prvním kole vyhoupl na páté místo. Přiblížil se mu až Peter Prevc, vítěz předloňského slavného závodu, jenž zaostal o pouhé dva metry. Zhruba kolem poloviny prvního kola se skákalo daleko, další norský závodník Fannemel dopadl přesně na 130 metrů, vedl a do druhého kola šel ze čtvrtého místa.

V jednadvacáté dvojici přišel na řadu Čestmír Kožíšek. Nejlepší český skokan na Turné, jenž dvakrát doplatil na K.O. systém, skočil na 113,5 metrů, což nebyl na jeho poměry špatný pokus. To ale nemohlo stačit na jeho soupeře, kterým byl lídr Turné Kamil Stoch. Polák dopadl na 132 metrů, získal 133,8 bodů a šel do vedení o pět bodů. Průběžné první místo po zbytek prvního kola udržel. Loňský vítěz Stefan Kraft, jenž hrubě doplatil na nevydařené závody v Ga-Pa a Innsbrucku, měl o 3,4 body méně a vítěz kvalifikace Dawid Kubacki zaostal za svým krajanem o půl metr a 2,5 bodů.

Finálové kolo se povedlo skokanské legendě Simonu Ammannovi. Švýcar, který ve své bohaté kariéře postrádá jediný vavřín – vítězství na Turné – šel po první desítce do vedení. Pořadí na prvním místě se rychle měnilo, na piedestalu chvilku stál Hula, Forfang nebo Hayböck. Poslední jmenovaný byl před poslední desítkou ve vedení.

Tu načal Junširo Kobajaši, jenž na dálku bojoval s Kubackim a Wellingerem o třetí místo. Nedlouho po něm ulétl norský letec Robert Johansson, který předvedl nejdelší skok dne na 140 metrů. K výbornému výkonu, pouze o půl bod kratšímu než Johansson, se vybičoval Andreas Wellinger. Pojistil si tak druhé místo v Turné a po odstoupení Richarda Freitaga post nejlepšího německého závodníka. Finále gradovalo. Na žádost trenéra Poláků Stefana Horngachera šel Dawid Kubacki z nájezdového okna 11 (o jedno menší), což mu ale příliš nepomohlo a Kobajaši se mohl radovat z bronzové pozice.

Turné čtyř můstků uzavřel stylově Kamil Stoch, kterému trenér vrátil nájezd na dvanáctku. Po vítězství v Oberstdorfu, Ga-Pa a Innsbrucku zvítězil také v Bisdhofshofenu a zapsal se mezi nesmrtelné. Jako osmý skokan v historii obhájil vítězství rakousko-německého klání. Ale především, po Svenu Hannawaldovi se stal teprve druhým vítězem Turné, který vyhrál během jednoho ročníku na všech čtyřech můstcích. Bylo symbolické, že třicetiletému Polákovi přišel bezprostředně po závodu pogratulovat právě Hannawald, jenž bral kvartet výher před patnácti lety. Stoch, mj. olympijský vítěz ze Soči, zvítězil před Fannemelem o 3,2 bodů a velká polská párty tak mohla začít.

Kompletní výsledky závodu v Bischofshofenu si můžete prohlédnout zde, kompletní pořadí 66. ročníku Turné najdete zde.

Světový pohár pokračuje příští týden leteckými závody na můstku Kulm v rakouském Bad Mitterndorfu.