Opět v desítce! Roman Koudelka byl v Innsbrucku devátý, Rjoju Kobajaši našlápl k celkovému vítězství

8 min 16 s

Rjoju Kobajaši nezadržitelně míří za vítězstvím v Turné čtyř můstků. Po dvou německých závodech vyhrál i v Innsbrucku, navíc s velkým náskokem na průběžně druhého Eisenbichlera, a před velkým finále v Bischofshofenu vede o 45,5 bodů. Českému skokanovi Romanu Koudelkovi se první kolo nevydařilo, jak si přál, a byl osmnáctý, ale v tom druhém předvedl čtvrtý nejlepší skok, posunul se na devátou pozici a v pořadí Turné je šestý. Čestmír Kožíšek i Viktor Polášek své souboje v KO systému prohráli.

První kolo v Innsbrucku přineslo daleké skoky. Nájezdová lavice byla na čísle 1, což je extrémně nízko, ale závodníci se mohli spolehnout na vítr proti, jenž dva z nich donesl až za 130 metrů. Což je na můstek Bergisel výborné číslo – rekord je 138 metrů v podání Michaela Hayböcka z roku 2015.

A právě Hayböck načal první kolo za 123 metrů. Že bude první kolo hodně kvalitní, naznačil čtvrtý v pořadí Kamil Stoch za 126,5 metrů. Robert Johansson dal dokonce 129 metrů, ale odpočet za vítr byl 12,7 bodů a proto se zařadil až za Poláka. Jako první šel na číslo 130 Slovinec Timi Zajc, jenž je v pořadí Turné sedmý, a vedl. Poté přišel jeden z velmi důležitých skoků v kontextu součtu čtyř závodů. Markusi Eisenbichlerovi, druhému muži po německé části, se totiž nepovedla kvalifikace, a proto skákal už v sedmé dvojici. Němec skočil 129 metrů a nakonec byl čtrnáctý.

Jako první z českých skokanů se představil Čestmír Kožíšek, leč 118 metrů nemohlo na soupeře v KO systému Fannemela stačit. Nor totiž dolétl na 131 metrů a vedl! Ale jen dva skoky, protože Stefan Kraft měl sice o půldruhého metru méně, ale také o čtyři body menší odpočet za vítr. Průběžně třetí muž Turné Dawid Kubacki předvedl 130 metrů, jenže měl největší odpočet za vítr 15,5 bodů a byl až osmý. Také souboj Viktor Polášek – Karl Geiger dopadl pro českého reprezentanta hůře. Polda skočil 113,5 metrů, čtvrtý muž světového poháru o sedm více.

Čekalo se tedy na poslední dvě dvojice – jak moc Koudelka stáhne skokany před sebou a o kolik Rjoju Kobajaši navýší své vedení. Roman Koudelka ale udělal menší chybku na odrazu a za 123 metrů byl po prvním kole osmnáctý. Rjoju Kobajaši naopak ulétl na 136,5 metrů, vedl s náskokem 10,2 bodů před Kraftem a upevnil si průběžné první místo na Turné.

Ve finále dlouhé skoky dlouho nepřicházely. Zazářil až Koudelka, který si oproti prvnímu kolu o dva metry polepšil a v celkovém součtu předvedl čtvrtý nejlepší skok druhého kola. Český závodník se posunul vzhůru a pronikl až na deváté místo. Naopak Kubacki kvůli slabší podpoře větru skočil jen 116 metrů a bylo jasné, že se z průběžně třetího místa na Turné propadne.

Jury poté zvýšila nájezd z jedničky na okno číslo tři. Huber a Johansson neoslnili, zato Kamil Stoch zazářil 131 metry a nájezdové okno šlo zpět na stupínek jedna. Toho využil Leyhe za 127,5 metrů a dostal se před Stocha, naopak Zajc pokazil. První tři místa po úvodním kole zůstala nezměněna. Stjernen zůstal třetí, Kraft druhý a Rjoju Kobajaši si mohl dovolit jít s oknem na nulu, ale i tak dal 131 metrů, takže vyhrál o 12,8 bodů.

V celkovém pořadí vede japonský skokan s náskokem 45,5 bodů před Eisenbichlerem, třetí je Andreas Stjernen. Pokud Kobajaši vyhraje i v Bischofshofenu, zařadí se k Kamilu Stochovi (loni) a Svenu Hannawaldovi (2001/2002), kteří dokázali vyhrát během jednoho Turné všechny čtyři závody. Roman Koudelka drží před nedělním závodem na můstku Paula Ausserleitnera výborné šesté místo.

Výsledky závodu v Innsbrucku najdete zde.