Fantazie! Roman Koudelka byl v Ga-Pa na skvělém čtvrtém místě, vyhrál opět Rjoju Kobajaši

7 min 28 s

Jestliže první závod v Oberstdofru byl hodně dramatický a Rjoju Kobajaši vyhrál před Markusem Eisenbichlerem o čtyři desetiny bodů, na pořádnou zápletku bylo zaděláno i po prvním kole v Ga-Pa. Japonský samuraj totiž vedl před Němcem o pouhé dvě desetiny. Výborně se dařilo Romanu Koudelkovi, jenž držel páté místo. Ale to nebylo z jeho strany vše. Český skokan ukázal ve finále třetí nejlepší skok, kterým se posunul ještě o jednu příčku výše na čtvrtou pozici! První místo dokázal udržet Kobajaši, který opět vyhrál před Eisenbichlerem a Turné vede s náskokem 2,3 bodů. Roman drží před rakouskou částí, která začne čtvrteční kvalifikací v Innsbrucku, výborné průběžné páté místo!

V prvním kole nebyla nouze o pár překvapení. Skok hodně pokazil průběžný desátý muž Turné Daneil Huber, který sice porazil po Oberstdorfu se trápícího Wellingera, ale zapsal jen 105,5 bodů. Hned po něm odepsal naději na dobré umístění v prvním závodu třetí Kraft, který prohrál s domácím Schmidem a navíc skočil pouze 114 metrů. Výborný výkon o délce 131 metrů, navíc z nájezdového okna číslo 13, zajistil na dlouho první místo Junširo Kobajašimu.

Před posledními deseti dvojicemi šel totiž nájezd o okno nahoru. Hned za Junšira se zařadil Timi Zajc, ale tuto dvojici rychle rozbil Roman Koudelka, který předvedl do té doby nejdelší výkon – 133 metrů, a byl druhý o 2,7 bodů. Ve virtuálním pořadí Turné byl český skokan rázem v první desítce! Navíc ho ve zbytku prvního kola porazili pouze čtyři skokani. O šest bodů vítěz kvalifikace Dawid Kubacki (133,5 metrů) a od zbytku startovního pole uskočila dvojice Rjoju Kobajaši – Markus Eisenbichler. Japonec, který vyhrál první závod před Němcem o čtyři desetiny, byl ve vedení i po úvodním kole v Ga-Pa. Skočil sice 136,5 metrů, tedy o metr a půl méně než Eisenbichler, ale v horších podmínkách, a proto šel do finále s náskokem dvou desetin.

Ve druhém kole si napravil chuť Daniel Huber, který se za 136,5 metrů posunul do vedení, než přišel na řadu Kamil Stoch. Polák, kterému také první kolo nevyšlo, natáhl skok na 134 metrů při přípočtu 3,4 body a vedl o více jak deset bodů. Postupně překonal devět dalších skokanů včetně krajanů Żyły a Wolného a nepřekonal ho ani Timi Zajc, který měl už velký náskok.

Stoch ale neodolal Romanu Koudelkovi! Ten všem českým příznivcům svým finálovým skokem dopřál krásný nový rok! 134,5 metrů, od rozhodčích dokonce dostal tři devatenáctky! Český skokan porazil Stocha o 4,6 bodů a následně se před něj nedostal ani Junširo Kobajaši. Dawid Kubacki už ale na Romana za 133 metrů stačil. Protože Eisenbichler s Rjoju Kobajašim už měli velký náskok, obsadil český skokan skvělé čtvrté místo.

Stejně jako v Oberstdorfu, také v Garmisch-Partenkirchenu vévodil Kobajaši, byť tentokrát s větším náskokem. I když ve druhém kole neměl ideální podmínky, vyhrál před Němcem o 1,9 bodů a v průběžném pořadí Turné vede po německé polovině o 2,3 body. Roman Koudelka drží před rakouským pokračováním vynikající páté místo!