×
Dostat se do týmu pro MS a získat medaili, to je sen skokana Hlavy

Dostat se do týmu pro MS a získat medaili, to je sen skokana Hlavy

15.10.2014

Lukáš Hlava, třicetiletý reprezentant ve skoku na lyžích, i přes neúspěch v letní GP vzhlíží k zimní sezóně s optimismem a pln nadšení. Účastník olympijských her se rozpovídal o letní sezóně, co se podařilo, kde vidí mezery a prozradil i své vize do budoucna.

1) Jak hodnotíš uplynulou letní sezónu?

Pro mě byla pozitivní příprava a trénink po fyzické stránce. Silové tréninky ukázaly vzestupnou tendenci a samozřejmě s tím rostla chuť a nadšení. Naopak bylo zklamáním, že se mi již tak nevedlo na závodech. Nepodařilo se mi nasbírat tolik bodů, abych udržel místo v SP pro zimu. Cením si toho,že jsem dostal šanci startovat na závodech na úkor jiných kolegů z týmu, abych se pokusil tyto body získat. O to víc mě mrzí, že se to nepovedlo.

2) Na čem je třeba více zapracovat?

Nyní po konci závodů LGP se zaměřuji na přechodovou fázi, která navazuje po odraze. V létě jsem měl u většiny skoků problém s tímto navázáním do letové pozice, kde jsem ztrácel zejména rychlost a balanc. Tyto problémy mě stály metry, které jsem potřeboval získat ve spodní části letu. Teď pracuji na přechodu do letové pozice a udržení pozice pro let, abych získal rychlost a potřebné metry.

3) V polské Wisle se testoval nový skokanský systém pro lety, co si o něm myslíš, pociťuješ jako závodník nějakou změnu?

Myslím, že za poslední dobu bylo změn ve skoku dost a diváci s tímto systémem moc spokojeni nebyli. Když závod mají pak ve finále rozhodnout tři skoky. Samozřejmě každý den je jiný a skokan se připravuje na daný moment, takže si myslím, že je lepší, když se závod jede jen na dvě kola. Už z hlediska přípravy na samotný závod. I v den kvalifikace dochází k nabuzení nohou na další den. Aby to bylo ještě lepší, tak může právě v den kvalifikace přijít po tomto nabuzení menší útlum. Kvalifikace se nemusí vydařit a závodník nastupuje již do závodu se ztrátou, což ho limituje.

4) Jak se ti spolupracuje s novým trenérem Schallertem, nedělá ti problém komunikace v cizím jazyce?

Samozřejmě je to něco jiného. Když tu byl Richi poprvé jako trenér, tak jsem byl v B týmu s Matjažem Županem ze Slovinska a David Jiroutek byl jeho asistent. Ten uměl slovinsky skvěle a vše překládal. Když ale bylo třeba, použil jsem angličtinu, se kterou nemám problém. I komunikace s Richim probíhá v angličtině. Někdy je těžké hledat to výstižné slovíčko, ale nakonec  se vždy dorozumíme, komunikace je vcelku dobrá.

5) Zimní sezóna startuje již koncem listopadu v německém Klingenthalu, jaký můstek patří mezi tvé oblíbené?

Těžko říci. Mám radši můstky, kde jejich profil mě nutí pracovat v letu. Vždy se ale těším na každý můstek, kde se závody konají.

 6) Když zrovna nejsi na můstku, co tě baví a jak trávíš volný čas?

Většinu času trávím s rodinou, přítelkyní Lucinkou a dětmi. Baví mě auta a úprava jejich designu. Dále motorka, na kterou poslední dobou nemám moc čas. Občas si zahraji golf a rád poslouchám muziku. Je to dobré odreagování.

7) Jaké máš cíle do zimní sezóny?

Vrátit se do závodů SP, dostat se do týmu pro MS a získat medaili v družstvech.

 

Fotogalerie


Generální partner

Hlavní partner

Partneři