×
50 let od první zlaté skokanské medaile Jiřího Rašky

50 let od první zlaté skokanské medaile Jiřího Rašky

11.02.2018

Dnes je tomu přesně padesát let od první olympijské zlaté medaile československého závodníka na Zimních hrách. Právě, shodou okolností také v neděli, 11. února 1968 v Grenoblu triumfoval Jiří Raška v závodě na středním můstku.

Raška se stal fenoménem francouzské Zimní olympiády a o pár dní později přidal ještě stříbro na velkém můstku. Úspěch frenštátského skokana na lyžích byl zároveň prvním triumfem českého sportovce na zimní olympiádě vůbec.

Na středním můstku ve středisku Autrans dominoval Raška startovnímu poli už po prvním kole, které vyhrál po technicky dokonalém skoku o délce 79 metrů. Přitom nechybělo málo a závod se musel odložit. Pořadatelé totiž bojovali s extrémní změnou teploty. Původně se chystali na zimu bod bodem mrazu a ráno před závodem solili nájezdovou stopu. V poledne se však teplota vyšplhala přes +10 stupňů a stopu museli narychlo předělat. Závod před zraky 12 tisíc diváků tak začal se zpožděním. Raška po prvním kole vedl s velkým náskokem přes jeden bod před Rakušanem Preimlem. Třetí Rus Žeglanov a zbytek startovního pole už docela ztrácel.

Ve finálovém kole většina skokanů předváděla kratší skoky a ze zadních pozic zaútočil Rakušan Bachler, který z osmé pozice poskočil na stupně vítězů. Před posledním skokem dne v podání našeho Rašky čekal pod můstkem s vidinou celkového vítězství. Český skokan se však nezalekl a skokem dlouhým 72,5 metrů udržel vedení o více než dva body. Díky brilantnímu stylu tak Jiří Raška vybojoval zlatou olympijskou medaili. Úspěšný závod v podání naší reprezentace ještě korunovali devátým místem Ladislav Divila a dvanáctý František Rydval.

Konečné pořadí:

1. Jiří Raška (CZE) celkem 216,5 b. (79 a 72,5 m)

2. Reinhold Bachler (AUT) celkem 214.2 b. (77,5 a 76 m)

3. Baldur Preiml (AUT) celkem 212.6 b. (80 a 72,5 m)

4. Bjørn Wirkola (NOR) celkem 212.0 b. (76,5 a 72,5 m)

5. Topi Mattila (FIN) celkem 211.9 b. (78 a 72,5 m)

Díky aktivitám Českého olympijského výboru si u příležitosti výročí 50 let od zlaté medaile Jiřího Rašky připomínáme jeho triumf i během letošních ZOH v Pchjongčchangu. S čepicemi Raškovkami na hlavách poctili v den výročí čeští skokané na lyžích svého předchůdce a vzor Jiřího Rašku v Českém domě v korejskou Kangungu.

„Když jsme si říkali, jaká výročí připadají na letošní rok, první zlatá medaile byla hned na ráně. A když jsme se pak bavili o tom, jak výročí připomenout, vybrali jsme kulich s bambulí, ve kterém Jiří Raška skákal,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. „Jiřího Rašku jsem poznal jako milého a zásadového člověka, který měl na věci selský názor. Když se něco dělo, byl klidný.“

Dvojnásobného medailistu z her v Grenoblu chovají v úctě také jeho následovníci, kteří měli Jiřího Rašku popsat maximálně ve třech slovech.

„Absolutně největší legenda,“ říkal Roman Koudelka.

„Pan skokan,“ dodával Čestmír Kožíšek.

„Hrdina,“ soudil Viktor Polášek.

„Olympijský vítěz,“ shrnul Vojtěch Štursa.

„Super člověk,“ dodal Lukáš Hlava, jehož Jiří Raška trénoval.

Skokané pak vyučovali telemark, kterým česká výprava v čele s vlajkonoškou Evou Samkovou uctila Jiřího Rašku při nástupu týmů na slavnostním zahájení her. Ukazovali také některé tréninkové metody, které si mohli návštěvníci vyzkoušet.

Foto: ČOV/Jan Malý

Fotogalerie
Video


Generální partner

Hlavní partner

Partneři