×
Reprezentace
Fotbálek s Northugem zpestřil soustředění běžců v Livignu

Fotbálek s Northugem zpestřil soustředění běžců v Livignu

11.09.2015

Dvojnásobný olympijský vítěz a třináctinásobný mistr světa v běhu na lyžích Petter Northug často dominuje závodům v běžecké stopě, tenhle souboj se ale odehrál v jiných kulisách. Na fotbalovém hřišti v Livignu, kde se ve stejné době připravovala na novou sezonu velká část české reprezentace i tým kolem norské hvězdy. „Když se potkali v rámci tréninku na kolečkových lyžích, tak se ho kluci zeptali, jestli by si s nimi nezahráli fotbal. On řekl, že klidně, ale že dostanou. Tak jsme si zahráli,“ popisuje zrod zajímavého zpestření šestnáctidenního soustředění v Itálii trenér mužské reprezentace Lukáš Krejčí. V Livignu se připravovaly i české reprezentantky a dvě z nich si fotbal také zahrály – v zápase proti lyžařskému klubu z Jilemnice.

Jan Šrail: strážce národního parku v bílé stopě, po nemocech opět v tréninku

Jan Šrail: strážce národního parku v bílé stopě, po nemocech opět v tréninku

08.09.2015

Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré. A i kdyby tomu tak nebylo, dá se s tím úspěšně bojovat, jak ukazuje čtyřiadvacetiletý reprezentant hájící barvy Nového Města na Moravě. I když ho v loňském roce pronásledovaly nemoci, dokázal Jan Šrail vybojovat titul mistra republiky a nominovat se na mistrovství světa do Falunu. I v letošní přípravě ho nemoci brzdí – v červenci bral antibiotika a přišel tak o část reprezentačního soustředění na Božím Daru, v srpnu nemohl odjet do Livigna, protože byl na operaci s mandlemi. Přesto věří, že opět zvládne tréninkové manko dohnat a hlavně že už jsou zdravotní problémy minulostí. „Teď trénuju fakt hodně, jako asi ještě nikdy. Přesto se necítím unavený ani nemám nateklé uzliny a podobně. Což jsem za poslední tři roky snad neměl, asi to všechno souviselo s těmi mandlemi,“ doufá závodník ze Šumavy, kde souběžně s kariérou vrcholového sportovce zvládá i zaměstnání strážce národního parku.

Martin Jakš trénuje s polskou reprezentací a těší se do Liberce na MČR

Martin Jakš trénuje s polskou reprezentací a těší se do Liberce na MČR

06.09.2015

Poslední zimní sezonu zakončil titulem armádního mistra světa, pak si na chvíli odpočinul a ponořil se do přípravy na nový ročník. Letos ovšem jinde a jinak než v předchozích letech – Martin Jakš trénuje s polskou reprezentací, u které působí v roli hlavního trenéra Miroslav Petrásek. „Pro mě se změnila hlavně tréninková skupina a poskládání soustředění a tréninků. Trenérem zůstal po domluvě s úsekem a Duklou Míra Petrásek, se kterým jsem chtěl navázat na trénink z minulých let. Proto trénuji s polským týmem. Jinak jsem ale stále v barvách české reprezentace a Dukly a všichni dostávají detailní informace o přípravě a vše zastřešují,“ popisuje podrobnosti olympijský medailista z Vancouveru a mistr světa do 23 let.

Petra Hynčicová: česká reprezentantka v běhu na lyžích studující a trénující v USA

Petra Hynčicová: česká reprezentantka v běhu na lyžích studující a trénující v USA

01.09.2015

Před rokem se rozhodla, že zkusí něco nového. Chtěla studovat vysokou školu a zároveň se dál věnovat běžeckému lyžování na nejvyšší úrovni. Když přišla nabídka stipendia ze Spojených států, rozhodla se ji využít. Na univerzitě v Coloradu studuje fyziologii a přitom lyžuje – v rámci univerzitního týmu. „Já jsem opravdu ráda, že jsem tu možnost dostala. Je to něco nezaplatitelného, když se člověk může podívat do světa, studovat, lyžovat, poznat různé lidi nejen z Ameriky, ale z celého světa, protože my tu skupinu máme mezinárodní. Jsem hrozně vděčná, že tam můžu být!“ říká bez rozmýšlení 21letá závodnice Dukly Liberec, která je zároveň velmi ráda, že ač žije ve Spojených státech, stále může reprezentovat Českou republiku. „Když mě v dubnu oslovil reprezentační trenér Petr Steinbach, tak se mi moc líbilo, že se na úseku rozhodli, že budou podporovat i tuhle cestu, ne úplně konzervativní. Minulý rok jsem byla také zařazena do reprezentace, ale jakmile jsem oznámila, že odcházím, tak se s tím nesrovnali a z družstva mě vyřadili, což mě mrzelo, protože jsem se snažila dostat na mistrovství světa do 23 let. Jsem neskutečně ráda, že na mě nezapomněli, Česká republika je pro mě tou zemí, kterou chci reprezentovat!“

Běžecká reprezentace trénuje v Livignu, program určuje i vysoká nadmořská výška

Běžecká reprezentace trénuje v Livignu, program určuje i vysoká nadmořská výška

27.08.2015

Postupně se do Itálie sjela prakticky celá česká reprezentace. Jako první dorazila Eva Vrabcová Nývltová, která už má za sebou první týden tréninků. Po sobotním závodě v Krušlově do Livigna zamířila i Sandra Schützová, v pondělí vyrazila Petra Nováková a velká část mužské reprezentace závodící za libereckou Duklu včetně Dušana Kožíška, který má za sebou měsíční kemp v Norsku. Část soustředění měl absolvovat i Lukáš Bauer, nakonec ale kvůli lehkým problémům s kolenem zůstal doma. „Z reprezentantů tu není akorát Martin Jakš, Aleš Razým a Honza Bartoň. Honza Šrail z Nového Města by měl přijet v průběhu, byl na operaci s mandlemi,“ říká trenér mužů Lukáš Krejčí. Z ženské reprezentace by do Livigna měla dnes dorazit ještě Andrea Klementová, chybět bude jen Petra Hynčicová, která se už připravuje v Americe, kde studuje, a kvůli škole se soustředění neúčastní také Karolína Grohová, kterou čekají v úterý státnice.

Běžkyně Andrea Klementová závodila na Šumavě – na lyžích i v krosu

Běžkyně Andrea Klementová závodila na Šumavě – na lyžích i v krosu

26.08.2015

Všechny tři závody v rámci šumavského Tripplu absolvovala devatenáctiletá reprezentantka pocházející právě ze Šumavy. V souboji na domácí půdě ve Vimperku těsně podlehla své reprezentační kolegyni Sandře Schützové, v závodě O pohár krušlovského medu dojela třetí a poté, co vyměnila lyže za běžecké boty, dokázala vyhrát – v rámci Zadovského krosu. „Bylo to náročné, ale zároveň skvělé, protože nám vyšlo počasí. V pátek se na našem malém okruhu na Vodníku sešly spousty závodníků z celé republiky, takže to bylo super!“ líčila po náročném víkendu závodnice Fischer Ski clubu Šumava, která přímo ve Vimperku žije.

Běžkyně Karolína Grohová: čtvrtá v extrémním závodě, s novým tréninkem i školními povinnostmi

Běžkyně Karolína Grohová: čtvrtá v extrémním závodě, s novým tréninkem i školními povinnostmi

23.08.2015

Loni při svém prvním startu na extrémním závodě Red Bull 400 vyhrála a i letos dokázala ve výběhu na skokanský můstek bojovat o medaili. Česká reprezentantka v běhu na lyžích si v Harrachově zároveň odbyla svou závodní premiéru v rámci suché přípravy na nadcházející sezonu - od konce loňské zimy nikde nezávodila, byť v minulosti to u ní bylo zvykem. „Ta letošní příprava je pro mě obrovskou změnou, začala jsem se připravovat pod novým trenérem, spolupracuji s panem Ježem. Všechno směřujeme k zimě a domluvili jsme se, že by pro mě bylo kontraproduktivní závodit v objemovém období. Možná v září zvládnu nějaký závod na dráze,“ říká 24letá závodnice, která mimo sportu musí aktuálně myslet také na školu. Studentku sportovního managementu na Technické univerzitě v Liberci totiž 1. září čekají státnice. „Bakalářku už jsem odevzdala na jaře a původně doufala, že se mi i studium podaří ukončit ještě v červnu, ale kvůli zkoušce z fyziologie jsem to nestihla a musela si školu protáhnout do září.“

Juniorská běžecká reprezentace trénovala na mezinárodním kempu v Norsku

Juniorská běžecká reprezentace trénovala na mezinárodním kempu v Norsku

21.08.2015

Kolečkové lyže a hole na klasiku i skate, imitační hole, boty na lyže, na běh a do tělocvičny, sportovní oblečení na ven i do posilovny, reflexní vestu, plavky, sporttester a cyklistickou přilbu. To všechno si na začátku srpnu zabalili členové juniorské reprezentace na cestu do Norska, kde absolvovali osmidenní mezinárodní kemp organizovaný tamním lyžařským svazem. „Kempu se účastnilo zhruba 160 sportovců ze 14 států. Taková akce je velice přínosná pro sportovce i trenéry - je možné se přiučit novým metodám a sportovci se mohou poměřit s těmi nejlepšími,“ vystihuje hlavní pozitiva trenér juniorské reprezentace Petr Michl, se kterým do Skandinávie odcestoval i manažer sportovní přípravy Martin Koukal. Jak pestrá byla jeho náplň, vystihuje právě seznam věcí, které do Norska junioři vezli.

Petra Nováková běhá skvěle i bez lyží, stala se mistryní republiky v běhu do vrchu

Petra Nováková běhá skvěle i bez lyží, stala se mistryní republiky v běhu do vrchu

19.08.2015

Týden před odjezdem na další reprezentační soustředění do Livigna si česká reprezentantka připsala výrazný úspěch v jiné než lyžařské disciplíně. Sobotní start na mistrovství republiky v běhu do vrchu přitom začala plánovat právě v Livignu. „S trenérem jsme si říkali, že mi ty běhy docela jdou. Tím, že jsem zapsaná i v atletickém oddíle PSK Olymp Praha, tak jsem měla různé termíny závodů a tenhle mi časově zapadal, navíc to byl těžký běh a mistrovství, tak jsem se rozhodla, že to poběžím,“ popisuje Petra Nováková, která do cíle na Kralickém Sněžníku doběhla s více než pětiminutovým náskokem před druhou nejrychlejší ženou Ivanou Sekyrovou. „Ten odstup mě dost překvapil! Nijak extrémně jsem se na to nepřipravovala, akorát jsem ve čtvrtek měla naváděcí trénink, co mívám před závody.“

Petr Knop v přípravě na běžkařskou sezonu: série soustředění i výběh na skokanský můstek

Petr Knop v přípravě na běžkařskou sezonu: série soustředění i výběh na skokanský můstek

18.08.2015

V zimní sezoně zažil premiéru na seniorském mistrovství světa, ve Falunu byl dokonce součástí mužské štafety. Nové pocity však vstřebává i v letošní přípravě na suchu – v sobotu se rozhodl absolvovat extrémní závod Red Bull 400 s cílem na vrcholu skokanského můstku K120 v Harrachově. „Já to chtěl vyzkoušet, protože mi to přijde jako zajímavý nápad, vyběhnout nějakou takovouhle šílenost,“ směje se 21letý závodník Dukly Liberec. Z téměř 300 mužů skončil pátý v kvalifikaci a v hlavním závodě obsadil šestou příčku. Nejen běh je ale součástí jeho přípravy, která teď probíhá v Liberci a příští týden bude pokračovat dalším reprezentačním soustředěním v italském Livignu.

Evě Vrabcové Nývltové to běhá i v létě, zlepšila si osobní rekordy

Evě Vrabcové Nývltové to běhá i v létě, zlepšila si osobní rekordy

16.08.2015

Ve čtvrtek se vrátila ze Španělska, kam se moc těšila a kde absolvovala týdenní dovolenou i soustředění v jednom. Teď ji čeká příprava doma v Trutnově a poté poměrně dlouhý tréninkový blok v Livignu, kde byla už na začátku července. „Pak jsme čtrnáct dní trénovali doma, dali nějakou sílu. A do toho dva běžecké závody,“ říká česká reprezentantka, která je svými výkony známá i mezi běžci. Ačkoli loni po skvělých výsledcích a rekordech prohlásila, že už líp prostě běhat nejde, letos si svá maxima opět vylepšila – jak na pětikilometrové, tak desetikilometrové vzdálenosti. Půjde to ještě výš? „No, vzhledem k tomu, jaký průběh ty závody měly, tak si myslím, že jo,“ směje se lyžařka, která na posledním světovém šampionátu dvakrát dojela v elitní desítce.

Miroslav Rypl a Jacob Kordač - reprezentační dvojka ze Šumavy

Miroslav Rypl a Jacob Kordač - reprezentační dvojka ze Šumavy

14.08.2015

Tihle dva nejsou v národním týmu jedinými běžci z jihu Čech, kousek od nich bydlí také Jan Šrail a Martin Jakš, kterého ostatně nezapomene ani jeden z nich zmínit, byť na soustřední na Božím Daru, kde rozhovory vznikaly, nebyl. Jacob při povídání o výborné reprezentační partě („Chybí tady akorát Jakšík, se kterým je sranda, ten je pořád jak malý kluk!“), Míra zase v souvislosti s tréninkem („Nejčastěji jsem byl zvyklý spojit se s Martinem Jakšem, ale ten letos trénuje s polskou reprezentací a zatím se nám to dost kryje.“). Nicméně tihle dva k sobě mají přece jen nejblíž - spojují je dlouhé společně prožité lyžařské roky prožité v mateřském oddíle TJ Sokol Stachy pod vedením Stanislava Frühaufa. „Co jsem začal lyžovat, tak lyžuju s Mírou. Myslím, že rok byl mimo mojí tréninkovou skupinu, protože už byl v Dukle a já ještě na Šumavě, ale pak jsme zase spadli k sobě,“ vysvětluje Jacob Kordač, český reprezentant narozený ve Spojených státech.

Filtr

Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři