×
Reprezentace
Lukáš Bauer absolvuje finální přípravu se zlomeným palcem, přesto doufá, že start SP stihne

Lukáš Bauer absolvuje finální přípravu se zlomeným palcem, přesto doufá, že start SP stihne

05.11.2015

Zatímco realizační tým v posledních dnech řešil problém s nedostatkem sněhu v Gällivare, kam měla v pátek odletět kompletní česká reprezentace za finální přípravou před začátkem Světového poháru, Lukáš Bauer se už od posledního soustředění na Dachsteinu potýká s ještě zásadnějším problémem – zlomeným palcem na levé ruce. Zranění si přivodil na kolečkových lyžích při rychlostním tréninku v Ramsau. „Nechtěně jsem si píchnul holí do boty, následoval pád, řekl bych hodně slušná tlama, a asi po dvou vteřinách jsem si konečně uvědomil, že už asi nejedu… Trénink jsem absolvoval, ale po šesti dnech, kdy jsem lyžoval bez holí, se zjistilo, že je to zlomené. Dostal jsem sádru na čtyři týdny, a když jsem to počítal, tak to vychází na sundání pět až sedm dní před Kuusamem. Já se samozřejmě budu snažit o to, aby byla dole, co nejdřív to půjde. Pořád doufám, že Kuusamo stihnu,“ věří nejzkušenější muž české reprezentace.

Devět dní v Oberhofu, na lyžích i na suchu. Junioři a U23 absolvovali pestré soustředění

Devět dní v Oberhofu, na lyžích i na suchu. Junioři a U23 absolvovali pestré soustředění

29.10.2015

V neděli se z Německa vrátila třináctka mladých běžců na lyžích a za sebou měla devět náročných tréninkových dní v rámci kombinovaného soustředění. Zúčastnili se ho členové juniorské reprezentace a tři závodníci do 23 let – všichni zařazení do SKI Akademie běžeckého lyžování. Trenér Petr Michl měl tentokrát k ruce i výpomoc, studenta FTVS a lyžaře z Karlových Varů Jana France, který vedl tréninky síly. „Hlavním cílem soustředění bylo zatrénovat si ve skupině nejlepších juniorů a závodníků do 23 let. Na programu byly i tréninky na sněhu, například nástup ze skupin, team sprint a podobně,“ přiblížil náplň trenér juniorské reprezentace a SKI Akademie Petr Michl.

Den na Dachsteinu aneb 24 hodin s běžeckou reprezentací

Den na Dachsteinu aneb 24 hodin s běžeckou reprezentací

24.10.2015

V půl sedmé ráno budíček a tréninkový den může začít. Ze všeho nejdřív rozcvička, potom snídaně a vzhůru na kopec. Konkrétně na bezmála třítisícový Dachstein, kam reprezentanty vyveze lanovka. Muži ji mají kousek od hotelu, stejně jako Eva Vrabcová Nývltová a Petra Nováková, které bydlí na stejném místě. Přesto není cesta za lyžováním úplně bez problémů. „Člověk tam přijde a třeba půl hodiny čeká, protože je na lanovku nátřesk a dostane se třeba až do třetí,“ říká Jakub Antoš. Standardní čas odjezdu na ledovec je deset minut po osmé a po chvíli na sněhu se k výpravě z hotelu Dachstein přidá také zbytek ženského týmu, který našel společně s oběma reprezentačními trenéry útočiště v apartmánu v Ramsau. „Primárně se snažíme najet základní objem, a protože tu stojíme na lyžích poprvé, tak dochází i k hlídání a úpravě techniky včetně jízdy bez holí a podobně. Protože ta nadmořská výška už je extrémně vysoká, tak je potřeba zároveň udržet určitou tepovou frekvenci,“ popisuje trenér ženského výběru Petr Steinbach.

Dušan Kožíšek soupeřil na kole se Synkem, teď už se plně soustředí na lyžařské sprinty

Dušan Kožíšek soupeřil na kole se Synkem, teď už se plně soustředí na lyžařské sprinty

18.10.2015

Při vynechání úvodních závodů o něco později, zato s jasnými cíli odstartuje do nové sezony Světového poháru vynikající sprinter Dušan Kožíšek. „Chtěl bych bodovat ve skatových sprintech, tam bych chtěl vždycky postoupit z kvalifikace. Když se mi podaří alespoň jedno umístění do šestnáctky nebo desítky, tak to bude super. S čímkoli navíc budu maximálně spokojený,“ říkal na předsezónní tiskové konferenci český reprezentant, který mimo vybraných soustředění s národním týmem, respektive libereckou Duklou, absolvoval během přípravy i tréninky v Norsku, kde piloval svou největší zbraň. „Ze sprinterských důvodů jsou tam tréninky, které jsou zaměřené víc na rychlost, dynamiku a koordinaci pohybů.“

Běžecká reprezentace míří za sněhem, cílovou stanicí je Dachstein

Běžecká reprezentace míří za sněhem, cílovou stanicí je Dachstein

14.10.2015

Prakticky kompletní reprezentační družstva mužů a žen zamířila či v nejbližších dnech zamíří do Rakouska, kde absolvují důležité soustředění v Ramsau, jehož součástí už budou i tréninky na sněhu. Na ten se zatím dostala třeba část mužské reprezentace na začátku srpna, kdy se po skončení soustředění na Božím Daru přesunula do tunelu do Oberhofu, jiní se ale na sníh postaví úplně poprvé, třeba Dušan Kožíšek. „Dva roky jsem na Dachsteinu nebyl, tak jsem zvědavý, jestli se tam něco změnilo,“ usmíval se na pondělní tiskové konferenci před novou sezonou.

Aleš Razým letos změnil přípravu, další změna ho čeká doma – bude otcem

Aleš Razým letos změnil přípravu, další změna ho čeká doma – bude otcem

10.10.2015

Na novou tréninkovou cestu se vydal na začátku května, ostrý start ale musel kvůli rehabilitaci oddálit. Dlouhodobě ho totiž trápily problémy s patou, ve které měl zánět už v loňském roce. Dal se dohromady a začal trénovat podle individuálního plánu, poprvé ve své kariéře. „Ty společné plány jsou vždycky stavěné buď na skupinu, nebo na jejího lídra. Teď mám plán pro sebe, není tam vliv dalších závodníků. Já ať jsem v jakékoli skupině, vždycky tam jsou lepší,“ směje se mistr světa do 23 let z roku 2009. V září ho ale v nastoupené cestě přibrzdilo další zranění – na testech v Jablonci si natrhl mezižeberní sval a přišel tak i o následné mistrovství republiky na kolečkových lyžích. I tak má ale v posledních dnech práce dost – s přítelkyní Šárkou Sudovou zařizují nové bydlení a těší se na narození syna. „Termín je na konci října a o přesném datu se vedou spory,“ usmívá se 29letý český reprezentant.

Přání Jana Bartoně: Alespoň jednu sezonu ve zdraví a body ve Světovém poháru

Přání Jana Bartoně: Alespoň jednu sezonu ve zdraví a body ve Světovém poháru

24.09.2015

Když měl v červenci odcestovat na první reprezentační soustředění, dostal angínu. Když přijel na společné testy do Jablonce minulý týden, necítil se dobře a během opakovaných výjezdů na kolečkových lyžích odstoupil, protože kvůli nemocným dutinám nemohl pokračovat. Jako by mu nebyly společné reprezentační akce přány, přitom v poslední sezoně se dokázal v národních barvách probojovat i na mistrovství světa do Falunu. A v nové sezoně by rád bodoval ve Světovém poháru. „To je hlavní cíl, už to po těch letech prolomit. Věřím, že jednou to tam padne!“ říká odhodlaně 25letý rodák z Čeladné závodící za Nové Město na Moravě.

Sandra Schützová na testech ovládla výjezdy na kolečkových lyžích a těší se na MČR

Sandra Schützová na testech ovládla výjezdy na kolečkových lyžích a těší se na MČR

21.09.2015

Během přípravy na novou sezonu ji potkaly zdravotní komplikace, nejdřív otrava vodou, potom angína a zánět mandlí. Přesto se zdá, že výkonnostně je na tom na začátku září dobře, alespoň podle výsledků testů, které proběhly v minulém týdnu. Sandra Schützová v nich zaujala především nejrychlejším časem v opakovaných výjezdech na kolečkových lyžích. „To bylo super! Určitě se cítím líp na kolcích než v běhu, na ty soupaže jsem si docela i věřila,“ říká 23letá závodnice ČKS SKI Jilemnice, která po návratu ze soustředění v Livignu stihla i závod na kolečkových lyžích – výjezd na Špindlerovku v rámci Silvini Skiroll Classics. „To bylo čtvrtý den po návratu z výšky, takže to bylo náročný, ale dopadlo to docela slušně, byla jsem spokojená,“ hodnotí druhé místo v Krkonošském čtvrtmaratonu.

Běžci absolvovali testy, mezi muži a ženami zaujali i junioři

Běžci absolvovali testy, mezi muži a ženami zaujali i junioři

19.09.2015

Čtyři disciplíny ve třech dnech čekaly v Jablonci na reprezentační družstva mužů, žen, juniorů a juniorek, ale i sportovce do 23 let zařazené do SKI Akademie. Všechny disciplíny absolvovali i někteří dorostenci, byť neměli účast na středeční patnáctistovce povinnou. SCM sportovci se v kompletním složení k ostatním připojili ve čtvrtek na opakované výběhy a výjezdy na kolečkových lyžích v areálu jabloneckého Kolečka, páteční dopoledne pak na stejném místě patřilo krosu. Součástí programu byly i večerní přednášky – ve středu s Václavem Bittnerem z Centra sportovní medicíny Technické univerzity v Liberci o analýze a zamyšlení nad strukturou a systematizací testů ve čtvrtek s Petrem Machem o pravidlech a změnách pro novou sezonu.

Lukáš Bauer na kolečkách: 2 závody, 128 kilometrů. A už pošilhává po MČR v Liberci

Lukáš Bauer na kolečkách: 2 závody, 128 kilometrů. A už pošilhává po MČR v Liberci

13.09.2015

Poprvé v kariéře absolvoval takovou porci kilometrů na kolečkových lyžích. Nejdřív ve Švédsku na Alliansloppetu 48 a o čtrnáct dní později 80 km v Norsku. Důvodem byla touha poměřit se se světovými laufaři před sezonou, ve které se chce věnovat i dálkovým běhům. „Já nikdy moc neholdoval kolečkovým lyžím, zejména závodům. U mě je vždycky velký rozdíl v tom, co předvádím na kolečkách a pak v zimě. Ale spíš jsem si říkal, že uvidím, jaký je tam rozdíl a doufal jsem, že na soupažích bude vidět nějaký posun oproti předchozím sezonám,“ říká Lukáš Bauer, který si závodní program naplánoval i na druhý zářijový víkend – přespolní běhy v Abertamech a Karlových Varech. „Letos jsem celkově běhal méně, ale zase to beru tak, že člověk běží s někým, s číslem na hrudi, a to mě donutí víc se hejbnout, než když se budu snažit sám o těžký trénink.“

Fotbálek s Northugem zpestřil soustředění běžců v Livignu

Fotbálek s Northugem zpestřil soustředění běžců v Livignu

11.09.2015

Dvojnásobný olympijský vítěz a třináctinásobný mistr světa v běhu na lyžích Petter Northug často dominuje závodům v běžecké stopě, tenhle souboj se ale odehrál v jiných kulisách. Na fotbalovém hřišti v Livignu, kde se ve stejné době připravovala na novou sezonu velká část české reprezentace i tým kolem norské hvězdy. „Když se potkali v rámci tréninku na kolečkových lyžích, tak se ho kluci zeptali, jestli by si s nimi nezahráli fotbal. On řekl, že klidně, ale že dostanou. Tak jsme si zahráli,“ popisuje zrod zajímavého zpestření šestnáctidenního soustředění v Itálii trenér mužské reprezentace Lukáš Krejčí. V Livignu se připravovaly i české reprezentantky a dvě z nich si fotbal také zahrály – v zápase proti lyžařskému klubu z Jilemnice.

Jan Šrail: strážce národního parku v bílé stopě, po nemocech opět v tréninku

Jan Šrail: strážce národního parku v bílé stopě, po nemocech opět v tréninku

08.09.2015

Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré. A i kdyby tomu tak nebylo, dá se s tím úspěšně bojovat, jak ukazuje čtyřiadvacetiletý reprezentant hájící barvy Nového Města na Moravě. I když ho v loňském roce pronásledovaly nemoci, dokázal Jan Šrail vybojovat titul mistra republiky a nominovat se na mistrovství světa do Falunu. I v letošní přípravě ho nemoci brzdí – v červenci bral antibiotika a přišel tak o část reprezentačního soustředění na Božím Daru, v srpnu nemohl odjet do Livigna, protože byl na operaci s mandlemi. Přesto věří, že opět zvládne tréninkové manko dohnat a hlavně že už jsou zdravotní problémy minulostí. „Teď trénuju fakt hodně, jako asi ještě nikdy. Přesto se necítím unavený ani nemám nateklé uzliny a podobně. Což jsem za poslední tři roky snad neměl, asi to všechno souviselo s těmi mandlemi,“ doufá závodník ze Šumavy, kde souběžně s kariérou vrcholového sportovce zvládá i zaměstnání strážce národního parku.

Filtr

Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři