Travní lyžování - výbava

Travní lyžování - výbava

2 min 29 s

Travní lyžování (grasski) je mladé sportovní odvětví, jehož historie sahá do poloviny 70. let. Jedná se o letní obdobu alpského lyžování a jeho základ je velmi podobný. Travní lyžování je ideální průpravou na zimu, jelikož závodníci mohou i v letních měsících pilovat carvingovou techniku.


VÝBAVA

Nedílnou součástí výbavy každého závodníka jsou speciální lyže, které jsou mnohem kratší, maximálně metrové a velmi se podobají tankovému pásu. První lyže vyrobil Josef Kaiser (NSR) v roce 1963, v současnosti ve světě existují čtyři výrobci travních lyží, včetně českého.

Základem lyže je dřevěný nosník spojený s ocelovou nitridovanou lištou, po které se pohybují plastové vozíky. Každý vozík má podle typu 4 až 6 malých koleček, pomocí kterých jede po liště. Vozíky jsou spojeny textilním pásem a svrchu pevně přiklapnuty plastovými „žabkami.“

Další nezbytnou výbavou jsou klasické přeskáče a hůlky, které by měly být delší, protože lyže jsou dvakrát vyšší než ty zimní. Výstroj a výzbroj je nutné doplnit o vhodné oblečení a chrániče. Oblečení má mít dlouhé rukávy a nohavice. Nezbytné jsou chrániče kolen, loktů, ochranný krunýř zad a helma.

Techniku jízdy si můžete nastudovat zde.