O skoku na lyžích

Skok na lyžích je jednou z nejtradičnějších lyžařských disciplín, ve které Československo a později Česká republika slavila mnoho úspěchů na olympijských hrách, mistrovství světa i Světových pohárech.


Historie


Záznamy o prvním skokanském závodě lze najít v Norsku už v roce 1862. Součástí zimních olympijských her jsou skoky od jejich samotných prvopočátků v Chamonix 1924. Hned na druhých Hrách ve Sv. Mořici vybojoval první cenný kov pro Československo Rudolf Burkert, jenž skončil bronzový. O první zlato na zimních olympijských hrách se zasloužil Jiří Raška v Grenoblu 1968, který kromě vítězství na středním můstku přidal i stříbro na můstku velkém. Téměř staletí přitom pod pěti kruhy startovali pouze muži, ženy se na olympiádě poprvé představily až v Soči 2014.

Od roku 1924 jsou skoky na lyžích také součástí mistrovství světa v klasickém lyžování. Lety na lyžích jako samostatná disciplína mají rovněž světový šampionát jednou za dva roky od 1972. O sedm let později se uskutečnil první ročník seriálu Světového poháru skokanů na lyžích. Ženy měly premiéru na domácím mistrovství světa v Liberci 2009, ve Světovém poháru zápolí od ročníku 2011/2012.


Hodnocení a průběh závodu


Skokané na lyžích jsou hodnoceni na základě délky skoku a bodů za styl od rozhodčích. Od sezony 2010/2011 se k hodnocení přičítají, nebo naopak odečítají také body za sílu větru. Před závody ve Světovém poháru, na mistrovství světa a na olympijských hrách skokané zpravidla absolvují kvalifikaci, ze které do hlavního závodu postoupí padesát nejlepších. Z prvního kola pak do toho druhého pronikne třicítka závodníků. Startuje se přitom od posledního postoupivšího po nejlépe hodnocené z kvalifikace či z prvního kola.

Na dalším z pravidelných vrcholů skokanské sezony Turné čtyř můstků, které je pořádáno každoročně od ročníku 1952/1953, je formát závodu odlišný. První kolo probíhá vyřazovacím způsobem, kdy vítěz kvalifikace nastupuje proti poslednímu postoupivšímu, druhý proti předposlednímu atd. v takzvaném K.O. systému. Vítěz tohoto duelu automaticky postupuje do druhého kola, do kterého pronikne z pozice lucky losers také pět nejlépe bodovaných závodníků, kteří svůj duel prohráli. Třicetičlenné druhé kolo už probíhá standardně.

 

Pomoc Ukrajině