Ženy zakončily sezonu 7. místem, ve finále SP se objevila Indráčková

7 min 19 s

Česká ženská reprezentace prožila fantastickou sezonu. V celkovém pořadí národů obsadila osmou příčku, kterou dnes potvrdila v týmovém závodě sedmým místem. V ruském Čajkovském se uskutečnilo také finále Světového poháru, kterého se zúčastnila i Karolína Indráčková. Té připadla 24. pozice, zvítězila pak Rakušanka Marita Kramerová. V přímém souboji o velký křišťálový glóbus uspěla Slovinka Križnarová, když v konečném součtu disponuje náskokem devíti bodů na druhou Japonku Takanašiovou.

Pro české fanoušky začal nedělní závodní den už brzy ráno, přesněji v pět hodin. Zatímco u nás se pomalu rozednívalo, v ruském Čajkovském měly ženy před sebou závěrečnou týmovou soutěž v sezoně. Ta se měla konat už včera, nicméně kvůli silnému větru byla přeložena. Úpravy postihly i samotný systém závodu, odskákal se totiž jednokolově.

Jako první z Češek se ke svému pokusu odhodlala Klára Ulrichová. Ta na středním můstku (HS102) skočila 75 metrů, díky čemuž se naše reprezentace dostala na šestou příčku, a to před výběry USA, Kanady a domácího Ruska.

Následně svůj pokus zaznamenala Štěpánka Ptáčkové, jejíž skok dlouhý 70,5 metrů stále držel Češky v nejlepší šestce. Z ní bohužel vypadly po skoku Veroniky Jenčové, ale ta se rozhodně nemá za co stydět. Skočila pěkných 76 metrů, a to i přes silný poryv větru, který dostala hned za hranou.

Antonín Hájek, jenž byl zrovna v záběru kamery, se už chytal za hlavu. Naštěstí sedmnáctiletá skokanka celou situaci ustála s grácií a zaznamenala svůj nejdelší skok za celé působení v Čajkovském. „Odraz jsem měla trochu více vertikální a zpožděný, společně s hodně silným větrem z toho vzešlo to, že mě lyže dost nakopaly,“ vysvětlovala Jenčová po závodě.

České snažení v týmovém závodě uzavřela Karolína Indráčková. Ta zapsala 77 metrů a pojistila české reprezentaci konečnou sedmou pozici za celkových 223,5 bodu.

Z prvenství se radovaly Rakušanky (373,7 b), které na stupních vítězů doplnily Slovinky (348,5 b) a Němky (336 b). O první příčku by nejspíše zabojovaly také Japonky, jenže Juka Setoová byla diskvalifikována, a tak se skokanky ze země vycházejícího slunce musely spokojit se šestou pozicí.

Následovalo finále Světového poháru na velkém můstku (HS140), do kterého proklouzla díky průběžnému pořadí také Karolína Indráčková. Ta v jednokolovém závodě skočila 106,5 metru a sezonu uzavřela 24. příčkou. Zvítězila Rakušanka Marita Kramerová (146,5 m), která si podmanila i celé Blue Bird turné.

Druhá skončila Norka Silje Opsethová (134 m), třetí pak Nika Križnarová (131,5 m). Právě Slovinka dnešním výsledkem vybojovala velký křišťálový glóbus, když v celkovém pořadí o devět bodů překonala Japonku Saru Takanašiovou, která dnes za 126 metrů obsadila až sedmou pozici.

„Skoky nebyly dobré, ale jsem ráda, že jsem se vešla do té třicítky, abych mohla vůbec startovat na velkém můstku. Byl to pěkný způsob, jak zakončit sezonu,“ uvedla po závodu Indráčková.

V konečném zúčtování Světového poháru se nejlépe vedlo Karolíně Indráčkové, jež se s 47 body zařadila na 35. pozici. O tři příčky za ní se nachází Klára Ulrichová, která zaznamenala o třináct bodů méně. Pořadí národů opanovaly Rakušanky (3053 b), za kterými se seřadily Slovinky (2883 b) a Norky (2480 b). Češky skončily osmé, když nastřádaly 181 bodů.