Závod v Innsbrucku ovládl Stoch, Polášek do druhého kola nepostoupil

6 min 40 s

Třetí zastávka Turné čtyř můstků, kterou hostil rakouský Innsbruck (HS128), takřka rozhodla o budoucím drželi sošky Zlatého orla. Dosavadní lídr celkového pořadí, Nor Halvor Egner Granerud, zkazil první kolo a zpátky se do hry o přední příčky už nedostal. Toho využil Polák Kamil Stoch, jenž v Innsbrucku zvítězil a přiblížil se ke svému třetímu kariérnímu triumfu na Turné. Závodu se zúčastnil taktéž Viktor Polášek, ten ale svůj K.O. duel prohrál a do finálové měření sil nepostoupil.

Viktor Polášek měl před sebou obtížný úkol. Jako poslední postupující z kvalifikace schytal do K.O. duelu Halvora Egnera Graneruda, suveréna letošní sezóny. Český skokan si vedl podobně jako ve zkušebním kole a doskočil do vzdálenosti 111,5 metru, což mu v celkovém pořadí stačilo jen na 45. pozici.

Jeho norský soupeř se ovšem příliš nepředvedl. Pokus dlouhý 116,5 metru mu prakticky sebral naději na triumf v seriálu Turné čtyř můstků, neboť po prvním kole figuroval až na 29. příčce.

„Škoda, že mám momentálně problémy s nájezdovou rychlostí. Jedu o 1,5 kilometru v hodině pomaleji, kvůli čemuž ztrácím ve výsledku čtyři pět metrů. Uděláme s tím, co bude v našich silách a snad to bude v Bischofshofen lepší,“ nechal se po závodě slyšet rodák z Nového Města na Moravě.

A podobný názor má i trenér František Vaculík. „Viktor se lepší skok od skoku. Problémy v letu už postupně mizí. Co nás trápí, tak to je nájezdová rychlost. Malinko zatvrdne a tlačí lyžemi moc do hran, to se pak přenese i do techniky a plynulosti na odraze,“ vysvětluje.

První kolo si podmanil Polák Kamil Stoch (127,5 m), kterého na průběžných stupních vítězů doplnili Slovinec Anže Lanišek (127,5 m) a Japonec Rjoju Kobajaši (132 m). Kromě povedených skoků byli diváci u televizních obrazovek svědky i několika klopýtnutí, a to nejen u již zmíněného Graneruda. Německou výpravu zklamaly pokusy Markuse Eisenbichlera (120,5 m) a Karla Geigera (117 m), kteří se umístili na patnácté a třicáté příčce.

Finálová fáze závodu určila, že s největší pravděpodobností se stane vítězem letošního Turné čtyř můstků polský skokan. První příčku si v Innsbrucku pohlídal bez sebemenších problémů Stoch (130 m). Ani obsazení druhé pozice se neměnilo, a to přesto, že skok Laniška (123,5 m) byl až třináctým nejpovedenějším pokusem druhého kola. Třetí místo připadlo dalšímu Polákovi – Dawidu Kubackimu (127 m).

Po třech ze čtyř závodů je lídrem průběžného pořadí Turné Kamil Stoch, jenž disponuje náskokem 15,2 bodu na druhého Dawida Kubackiho. V Innsbrucku skončil Halvor Egner Granerud až na patnáctém místě, a tak ztrácí na vedoucího závodníka před poslední zastávkou propastných 20,6 bodu.

Závěr letošního německo-rakouského seriálu hostí Bischofshofen (HS142). Kvalifikace zde začíná v úterý od 16:30.