Zasněžený Engelberg ovládl Fannemel, Češi bez bodů

5 min 6 s

Překvapivým vítězem dalšího závodu ve švýcarském Engelbergu se stal Nor Anders Fannemel. Pomohl mu k tomu především vynikající první skok do vzdálenosti 133 metrů, díky němuž měl po první sérii skoků velký náskok. Čeští skokani se s obtížnými podmínkami nepopasovali a skončili bez bodů.

Sobotní klání v Engelbergu poznamenalo silné sněžení a točivý vítr. Zatímco začátek startovní listiny se musel popasovat se sílícím zadním větrem, závodníci okolo čísel 20-30 naopak mohli svůj skok opřít o příjemný vítr proti.

Mezi těmi, kteří začínali, byli i čeští skokani. Jak Roman Koudelka, tak Vojtěch Štursa sice skočili ve zkušebním kole skvěle, se silným větrem do zad si ale neporadili. Koudelka v prvním kole přičítal dokonce nejvíce kompenzačních bodů ze všech závodníků, ale ani to nepomohlo jeho skoku do vzdálenosti 112 metrů k lepšímu, než 40. místu. Štursa byl o pozici za ním.

Složení první desítky bylo i proto překvapivé. Těžké podmínky totiž poznamenaly i závodníky v první desítce Světového poháru, a tak se vítězem úvodního kola stal Nor Anders Fannemel. Technicky skvěle provedený skok mu vynesl náskok téměř sedmi bodů před dvojicí Junshiro Kobajaši – Robert Johansson, jež se dělila o druhou příčku. Z favoritů zvládli skok lépe jen Richard Freitag (4.) a Kamil Stoch (5.)

Bylo však jasné, že druhé kolo rozdíly v kvalitě ukáže. Jako první předvedl vynikající skok Andreas Wellinger. Jeho 133,5 metru bylo nejdelším skokem dne a vyneslo druhého muže celkového hodnocení Světového poháru až na konečné šesté místo. O příčku před ním se senzačně umístil jiný Nor Halvor Egner Granerud, který si tak po dvou výborných pokusech vylepšil své osobní maximum.

Na stupně vítězů úspěšně zaútočili i Freitag se Stochem. Oba se navzájem vystřídali po svých skocích ve vedení a oba odolali pokusům Kobajašiho a Johanssona, kteří skončili dokonce i za dalším Norem Tandem, jenž skončil čtvrtý. Na věži už zbýval jen Anders Fannemel. I on se popasoval s nelehkým větrem dobře a zúročil svůj velký náskok na vedoucího Freitaga. Ke čtvrté kariérní výhře mu stačila jen jedna desetina bodu.

Freitag tak zvýšil náskok na čele celého seriálu, druhý zůstává Wellinger a třetí je Tande. Jediným Čechem v pořadí je i nadále Vojtěch Štursa se třemi bodíky.