Větrnou loterii v Engelbergu vyhrál Rjoju Kobajaši, Češi nebodovali. Na řadu nyní přijde Turné

9 min 51 s

První kolo v Engelbergu, do kterého po zrušené kvalifikaci nastoupilo všech 63 skokanů, bylo nájezdovou a zejména extrémní větrnou loterií. Větrné podmínky pohřbily naděje některých závodníků na body, naopak dalším výrazně pomohly. Po prvním kole, které vyhrál Robert Johansson, tak byl těsně za první desítkou třeba Kazach Sergej Tkačenko. Naopak kompletní česká čtyřka bohužel zůstala za postupovou třicítkou. Ve druhém kole se již podmínky výrazně uklidnily. Ze sedmé pozice po kole prvním zaútočil Rjoju Kobajaši a postupně porazil všechny skokany před sebou!

Hned druhým skokem startovního pole zapsal Andreas Schuler 132 metrů, vedl a nájezd šel dolů. To ještě nikdo netušil, jak se závodem zamíchá vítr. Mackenzie Boyd-Clowes i ze sedmnáctky využil silného větru proti a šel na 126 metrů, čímž předlouho vedl. Vojtěch Štursa, byť s nižším nájezdem, bohužel nevyužil větru proti, skočil 120,5 metrů a skončil na čtyřicátém místě. Filip Sakala si vybral v kombinaci větru a nájezdu jedny z nejhorších podmínek, z okna 17 při silném větru proti nemohl vykouzlit skok lepší než na 107 metrů a byl pětačtyřicátý.

Okno se poté vrátilo o dva stupně nahoru na devatenáctku. Toho využil třeba Sergej Tkačenko, který při větru proti zapsal 132 metrů a byl, věřte nebo ne, druhý. Po skoku Keiči Ita na 130,5 metrů (průběžné druhé místo), šel nájezd z dvacítky na osmnáctku. A to bylo s větrem do zad smrtící. Viktor Polášek snad ani nemohl jít na vzdálenost lepší než 114,5 metrů a skončil na 42. místě. Roman Koudelka bojoval, co to šlo. Před jeho skokem měl Dominik Peier vítr proti, Roman naopak 1,5 bodů přičetl za vítr do zad… Byl z českých skokanů nejlepší, ale 117 metrů v rámci všech propočtů nestačilo na lepší než 36. místo.

A výčet skokanů, kteří na podmínky doplatili, byl velký. Piotr Zyla, Markus Eisenbichler, Constantin Schmid, šanci neměli ani bez formy skákající Timi Zajc, Richard Freitag nebo se zraněním laborující Daniel-André Tande (58. místo). Třeba Zyla měl jeden z největších větrných přípočtů, za který dostal +26,2 body. Simon Ammann byl sfouknut jen na 85,5 metrů…

Naopak štěstí se usmálo na Jana Hörla, který dostal miniaturní vítr pod lyže a šel na 134 metrů, čímž po 45 skocích sesadil Boyda-Clowese z první pozice. Hned po něm ulétl Robert Johansson na stejnou vzdálenost, ale přičítal za vítr do zad 3,2 bodů a vedl. Na Nora recept nenašlo ani zbylých třináct skokanů prvního kola, takže šel do finále s náskokem osmi desetin na Petera Prevce a 1,6 bodů na Karla Geigera. Navíc rozdíl mezi Johanssonem a osmým Hörlem byl jen pět bodů!

Druhé kolo naštěstí už tak bláznivý závod na hraně regulérnosti nenabídlo a podmínky byly až na pár pochopitelných výjimek konstantní. Hned prvním skokem si polepšil Schlierenzauer, který tak tak proklouzl do finále. Poté vedl Forfang, kterého o desetinu předskočil Killian Peier, k radosti domácích fanoušků. Vedl i Leyhe a Daniel Huber, jenž dolétl na skvělých 139,5 metrů!

A to do doby, než přišla závěrečná desítka. Jan Hörl vyskákal výborných 136,5 metrů. Rakušany na prvních třech místech vzápětí doplnil Aschenwald, avšak poté ukázal sílu loňský vítěz světového poháru. Rjoju Kobajaši, který útočil z prvního kola již v sobotním závodu, skočil při větru do zad (přípočet 11,5 bodů) výborných 134 metrů a vedl o deset bodů před Hörlem, čímž všem hodil rukavici. Postupně na tuto dvojici nestačili Lindvik, Stoch, Kraft (který navíc upadl) a Geiger. Vklínil se mezi ní až Peter Prevc. A toto pořadí se již neměnilo, neboť lídr prvního kola Robert Johansson skok pokazil a propadl se až na osmou pozici.

„Na tomto Světovém poháru bylo vidět, že jsme si zajeli na dvě treninkové jednotky v Seefeldu, Koudelka a Polášek přenesli naučené skoky do závodu, u Sakaly je vidět progres. Jsme rádi, že jsme získali první body a již na to nemusíme myslet. Dnešní závod po zrušené kvalifikaci se těžko hodnotí, o překvapení ve stále se měnícím větru nebylo nouze,“ hodnotil závody v Engelbergu reprezentační trenér David Jiroutek.

Světový pohár ve skocích na lyžích nyní přenechává své místo tradičnímu Turné čtyř můstku (jehož výsledky se do průběžného pořadí SP samozřejmě počítají). Klání na německých a rakouských můstcích startuje 28.12., kdy je na programu kvalifikace na můstku Schattenberg v Oberstdorfu a celé Turné přenáší v přímých přenosech Česká televize.

Výsledky nedělního závodu v Engelbergu najdete zde, průběžné pořadí světového poháru tady.