Ve Vikersundu triumfoval Johansson, Stoch vyhrál světový pohár

4 min 15 s

Vítězem posledního závodu letošního Raw Air turné se stal Nor Robert Johansson. Na ryze norských stupních vítězů ho doplnili krajané Andreas Stjernen a Daniel Andre Tande. Šestý skončil Kamil Stoch a už teď se stal jistým vítězem světového poháru. Zároveň triumfoval i v norském seriálu závodů. Jediný český skokan Čestmír Kožíšek neprošel z kvalifikace.

Stoch už po prvním kole věděl, že teoretické šance Richarda Freitaga na to, aby ho v celkové klasifikaci světového poháru přeskočil, jsou definitivně ztraceny. Svého německého soupeře o necelé tři body porazil, ale jeho náskok v pořadí Raw Air turné byl po veleskoku Johanssona výrazně snížen.

Johansson totiž předvedl 232 metry a obsadil po prvním kole druhé místo těsně za Stjernenem, který vystřihl nejdelší skok první série skoků a doletěl na 239 metrů. Třetí místo bral Daniel Andre Tande, jenž zaznamenal 231,5 metru.

Ve druhém kole už nebyly úplně standardní podmínky a zatímco měl někdo hodně bodů přípočtu, jiný závodník zase odečítal. K velkému posunu toho využil třeba Peter Prevc, jenž z 26. místa poskočil na 13. pozici.

Kamil Stoch zlikvidoval všechny spekulace o případné možnosti ztráty štědře honoraveného prvenství v Raw Air turné pokusem dlouhým 237 metrů. To mu stačilo na šesté místo. Na stupních vítězů zůstali i všichni tři Norové. Vyměnili si však pořadí na prvním a druhém místě. Johansson zaútočil a letem dlouhým 246 metrů předvedl nejdelší pokus dne. Stjernen sice v porovnání s ním vystřihl telemark, ale o necelých šest bodů prohrál.

Pořadí Raw Air turné se tedy již nezměnilo. Stoch udržel náskok necelých čtyřiceti bodů před Johanssonem, třetí zůstal Stjernen. V pořadí světového poháru má pak před posledními dvěma individuálními podniky v Planici náskok před Freitagem ve výši 253 bodů a podruhé v kariéře tedy získá velký křišťálový glóbus. Ve slovinské mecce lyžování celý seriál příští týden vyvrcholí.