Ve Frenštátu si připomněli památku legendárního skokana Jiřího Rašky, pátým místem se na domácím můstku blýskl Tomáš Vančura

5 min 21 s

Beskydské Turné vyvrcholilo nedělním závodem 6. ročníku Memoriálu Jiřího Rašky. Na domácí půdě se blýskl pátým místem český reprezentant Tomáš Vančura. Bodovali i Hlava, Janda, Kožíšek, Štursa a Sakala. Cennou putovní trofej nad hlavu vítězně zdvihl první muž Rakušan Maxmilian Steiner. Celkovým vítězem celé minisérie Beskydského Turné se stal Polák Klemens Muranka.

O napínavou atmosféru se postarali již od prvního kola čeští skokani na lyžích. Od úvodního dějství za to pořádně vzal Lukáš Hlava, skok rovných sto metrů zajistil závodníkovi Dukly Liberec průběžnou třetí příčku. „Snažím se zaměřit především na nájezdovou pozici, která předtím nefungovala, ale teď se to posouvá lepším směrem,“ nechal se slyšet zkušený reprezentant.

Pozadu nezůstal ani mladíkTomáš Vančura. Ten předvedl 97,5 m a zařadil se na pátou pozici. „Předtím jsem nezávodil, byl jsem doma, tak jsem odpočatý. Můstek přeci jen znám, jsem tu na domácí půdě, což je velká výhoda. Vím, že v letu je ještě hodně chyb  a i v odrazu, do zimy mě čeká dost práce,“ dodal se skromností Vančura.

Na elitní desítku se díky skoku 98 m dotahoval i třináctý Jakub Janda. Postup do finálového klání si vybojovali i 18. Čestmír Kožíšek s 19. Filipem Sakalou. „Ze všech můstků, které jsem v rámci Beskydského Turné absolvoval, se přiznám, mi nesedí ani jeden, ve Szczyrku se mi podařilo nastartovat dobré skoky, první dva závody se mi podařily, nejspecifičtější je právě frenštátský můstek, musím si tu vždy hlavně hlídat odraz,“ řekl Sakala. Posledním bodujícím byl čtyřiadvacátý Vojtěch Štursa. Za finálovou branou zůstali František Holík a David Jirotka.

Ve druhém dějství si pohoršil Lukáš Hlava, který za 96 metrů klesl na jedenácté místo. Posun vpřed se podařil Tomáši Vančurovi, tomu 97 metrů zajistilo umístění na širším pódiovém stupínku a vybojoval pěkné páté místo.

Zkušený matador Jakub Janda klesl o jednu příčku na 14. pozici. Body si připsali také ostatní, Kožíšek udržel osmnácté místo, zlepšení na třiadvacáté zaznamenal Vojtěch Štursa. Posledním českým bodujícím želízkem se stal osmadvacátý Filip Sakala.

Vítěznou putovní trofej získal s celkovým součtem 245,4 Rakušan Maxmilian Steiner. Celkovým vítězem Beskydského Turné se stal Polák Klemens Muranka.