V Oberstdorfu vyhrál Geiger, Eisenbichler se posunul o 22 míst. Češi nebodovali

9 min 36 s

První závod Turné čtyř můstků je minulostí. Kvalifikace byla kvůli zpětvzetí Poláků na Turné anulována a do klasicky skákaného prvního kola šlo všech 62 skokanů. Trojice českých reprezentantů Koudelka, Kožíšek, Polášek neprošla mezi finálovou třicítku. Po prvním kole vedl německý skokan Karl Geiger, který svůj náskok ve finále udržel a vyhrál o 2,8 bodů před Kamilem Stochem. Ve druhém kole se o 22. míst dopředu – na pozici pátou – posunul Markus Eisenbichler.

KO systémem se nakonec v prvním kole neskákalo. Klemens Muranka, který měl před kvalifikací pozitivní test na covid-19, byl ještě týž den večer testován negativně. Dopoledne před prvním kolem pak byla negativně testována i celá polská výprava a byla tak vzata zpět do Turné.

Po německé národní skupině ukázal slušný výkon 126 metrů Vladimir Zografski a vedl. Roman Koudelka na něj bohužel nenavázal a za 107,5 metrů skončil v poli poražených (56. místo). Po něm skákal bývalý vítěz Turné Stefan Kraft a doskočil na 126,5 metrů, čímž dlouho vedl. Hned za něj se o dvě desetinky zařadil Jan Hörl a Rakušané ukázali, že by mohli mít na Turné dobrou formu. Oproti tréninku a včerejší kvalifikaci, jenž byla nakonec anulována, se zlepšil Čestmír Kožíšek na 111 metrů. Ovšem tato vzdálenost na postup do druhého kola stačit nemohla a český reprezentant skončil na konečném 51. místě. „Chybí mi plynulost ve skoku. Pořád je v něm hrozně chyb a hlídám si ho. Potřebuji takovou tu spontánnost,“ myslí si Česťa.

Hned za ním byl Viktor Polášek, jenž tak nenavázal na 35. místo z kvalifikace. „Na body mi chybělo asi patnáct metrů. Musíme se podívat, co je špatně v nájezdovém postavení a při odrazu,“ komentoval svůj výkon „Polda“. Druhé kolo na Schattenbergu se tak obešlo bez českých skokanů, kteří litovali závodu bez diváků. „Bývalo tady třicet tisíc lidí s totálním ohlasem. Nyní je to taková komorní atmosféra, jako při tréninku,“ sdělil Kožíšek.

„První závod je malinko zklamáním. Očekávali jsme více, ale oproti zkušebním kolům byly naše skoky lepší. Roman Koudelka předvedl na své současné poměry stabilní skok. Jeho noha ale není stoprocentní, skáče tak na padesát procent a nemůže naplno trénovat, což je znát. U Poldy byl skok v prvním kole lepší. Udělal to, co jsme chtěli. Ale do jiné techniky, kterou nyní děláme, mu nefunguje ještě noha. Hrana ho nekopne a neletí mu to, jak bychom chtěli. Česťa trošičku zariskoval a spíše se více hodil do lyží. Nebylo to tak dotlačené. A proto nejsou výkony takové, jaké bychom si představovali,“ sdělil trenér František Vaculík.

V polovině startovní listiny předvedl vítěz kvalifikace Philipp Aschenwald výborných 130 metrů, vystřídal tak Krafta a na čele byli rázem tři rakouští závodníci. Rakušana překonali až skokani ze závěru prvního kola. Chvilku vedl Lindvik, poté se na 127 metrů dostal v silném zadním větru Karl Geiger. A jeho skok stačil v prvním kole na vítězství. Jak se nakonec ukázalo, do druhého kola nepostoupili třeba Paschke nebo Johansson a až 27. byl Markus Eisenbichler. Lídr světového poháru Halvor Egner Granerud svůj skok poměrně zvládl a figuroval na devátém místě.

Markus Eisenbichler musel ve druhém kole útočit. Šel na skvostných 142 metrů a jen o metr a půl zaostal za rekordem můstku Sigurda Pettersena z roku 2003. Před poslední desítkou se druhému muži světového poháru nejblíže přiblížil Andrzej Stekala, jenž dal 136,5 metrů a na Němce ztratil bod.

Před závěrečnou desítkou se podmínky lehce zlepšily, proto šel nájezd o dvě okna dolů. A svojí parádní formu ukázal také Halvor Egner Granerud, který za 131 metrů stáhl Eisenbichlera z první pozice. Výborný výkon předvedl také Kamil Stoch, jenž při zadním větru skočil 132,5 metrů a šel do vedení o 8,2 bodů. Ačkoliv ho Marius Lindvik délkově porazil o tři metry, měl lehký vítr pod lyže a zařadil se o 3,1 bodů za Nora. Toho mohl porazit jen Karl Geiger a povedlo se mu to letem na 136,5 metrů! Do závodu v Ga-Pa, kde je na Silvestra kvalifikace a na nový rok závod, půjde s náskokem 2,8 bodů!

Průběžné pořadí Turné po Oberstdorfu:
1. Karl Geiger (GER) 291,1 bodů
2. Kamil Stoch (POL) 288,3 b.
3. Marius Lindvik (NOR) 285,2 b.
4. Halvor Egner Granerud (NOR) 280,1 b.
5. Markus Eisenbichler (GER) 274,3 b.

Eisenbichler se tak posunul o dvaadvacet míst dopředu a skončil pátý. Rozdíly mezi závodníky nejsou velké a zdá se, že letos by mohlo být Turné napínavé až do konce!

Kompletní výsledky z Oberstdorfu najdete zde, pořadí Turné čtyř můstků je stejné.