Týmový závod ve Willingenu jasně opanovalo Polsko, český tým skončil ve druhém kole osmý

8 min 21 s

Již od prvních skoků bylo jasné, že za druhým vítězstvím v týmovém závodě jdou Poláci. Kvartet Żyła, Wolny, Kubacki a Stoch vyhrál první kolo s náskokem 45 bodů před Japonskem a ve finále vedení jistě ohlídal. Na druhé místo se ze čtvrté pozice po kole úvodním posunuli Němci, třetí pozici uhájilo Slovinsko. Český tým ve složení Polášek, Sakala, Hlava a Koudelka vesměs vůbec neměl štěstí na větrné podmínky. Přesto postoupil i počtvrté v sezoně do finále, kde skončil osmý.

Start závodu družstev v podání českých skokanů obstaral Viktor Polášek, který skočil 113,5 metrů. Nebyl to nijak daleký skok, ale „Polda“ skákal v obtížných podmínkách, dokázal porazit Nousiainena, Sergejeva i Schulera a zařadil český tým na sedmé místo. Na výborných 146 metrů doskočil v silném větru proti Piotr Żyła a Poláci tak jasně vedli.

Druhý z českých reprezentantů Filip Sakala dostal vítr proti, leč nikterak silný, ale to mu vůbec nevadilo. Výborným výkonem na 120,5 metrů udržel českému týmu průběžnou sedmou pozici. Naopak hodně se propadli Rakušané, Huberovi se skok vůbec nepovedl a rázem z toho byla ztráta téměř třiceti bodů na druhé Japonsko. Jasným lidrem byli Poláci, Jakub Wolny zvládl 140,5 metrů a byl z toho náskok rovných 28 bodů.

Češi měli na vítr spíše smůlu, silný zaďák sfoukl na 102,5 metrů Lukáše Hlavu a na sedmé místo se o deset bodů dostali Švýcaři. Nevýraznost Norů v prvním kole podtrhl i Johann André Forfang, jenž měl po odrazu velké problémy a dal jen 105,5 m. Naopak Dawid Kubacki svůj skok zvládl a polský tým si stále držel k dobru 30 bodů před Japonci a 45 před Německem.

Před závěrem prvního kola přišlo zvýšení nájezdového okna o dva stupínky na čtrnáctku a rázem byly vidět lepší vzdálenosti. Nejlépe si vedl Jevgenij Klimov – 133,5 metrů. Jen o metr a půl méně skočil Kamil Stoch a jasně stvrdil vedení Polska, jenž šlo do finále s náskokem 45 bodů. Roman Koudelka skokem dlouhým 122 metrů jistil českému týmu postup do druhého kola z osmého místa, leč ani jemu nebyly podmínky úplně nakloněny.

Druhé kolo načal Viktor Polášek z nájezdového okna č. 15 a předvedl dobrou délku – 128,5 metrů. Navíc po konci svého skoku vyvolal úsměv na tvářích fanoušků, když se zastavil až o bariéru. Češi se tak jali stahovat sedmé Švýcary. Japoncům přidělal obrovské komplikace Jukija Sato, jenž se sotva přenesl přes 110 metrů a rázem se na druhé místo posunuli Němci. Polsko naopak nadále navyšovalo náskok.

Filipu Sakalovi naopak výrazně fouklo do zad, ale i tak z toho bylo slušných 119 metrů.  Stejný výkon dal i Luca Egloff, ale ve výrazně lepších podmínkách, takže česká reprezentace byla opět sedmá. Finále se dařilo Norům, Granerud i junior Markeng rázem dostali své družstvo do bojů o bronz. První místo totiž bylo jasné, druhou příčku si díky 141,5 metrům v podání Freitaga pojistili Němci.

Předposlední rundu skokanů načal Lukáš Hlava, bohužel opět s větrem do zad… „Hlávka“ ale 119 metry zabojoval a zlepšil si náladu před kvalifikací, která následovala hned po týmovém závodu. Švýcarsko tak drželo před posledním skokem náskok 6,1 bodů na český tým. Na prvních dvou místech bylo pořadí neměnné, mezi třetím Norskem, čtvrtým Slovinskem a pátým Japonskem byl rozdíl jen 5,3 body.

Český tým opravdu neměl štěstí na podmínky, silný vítr do zad potkal i Romana Koudelku, bylo z toho 122,5 metrů a konečné osmé místo. Kraft za 135 metrů zabojoval o bronz pro Rakousko, ale nakonec se skokanská velmoc třetí příčce jen přiblížila. Bronz brali Slovinci, protože Norovi Johanssonovi skok ani dojezd nevyšel. Leyhe bezpečně pojistil Německu druhou pozici, vítězství bral polský kvartet s náskokem neuvěřitelných 79,2 bodů a Poláci tak vyhráli druhý týmový závod v sezoně.

Výsledky závodu družstev z Willingenu najdete zde.