Týmový závod v Zakopaném ovládlo Japonsko, Češi do druhého kola neprošli

6 min 1 s

Zatímco ženská letní Grand Prix finišuje ve Frenštátě pod Radhoštěm, muži pokračovali v Zakopaném. Na můstku Wielka Krokiew se nejvíce dařilo Japoncům, kteří vyhráli s náskokem 10 bodů před domácími Poláky. Třetí skončili Norové. Český kvartet figuroval po prvním skoku Viktora Poláška na páté pozici, nicméně nevydařený pokus Vojtěcha Štursy znamenal zavření finálové osmičky a Čestmír Kožíšek s Romanem Koudelkou již ztrátu z devátého místa smazat nedokázali. Foto: Skisprungschanzen.de

První český skok a průběžné páté místo. Lepší vstup do závodu si kvarteto českých skokanů ani nemohlo přát, jelikož Viktor Polášek ulétl na 130 metrů. Celkově se při prvních závodnících skákalo daleko, vždyť Karl Geiger šel na 141,5 metrů a Tilen Bartol posunul Slovince novým rekordem můstku za 144 metrů do vedení. Na Poláška bohužel nenavázal Vojtěch Štursa, který skočil jen 103 metrů. Reprezentace se tak rázem propadla z pátého místa na deváté se ztrátou 5,5 bodů na Rusko, jenž drželo osmou a poslední postupovou pozici. Na čele si již tvořili zajímavý náskok Slovinci, kteří vedli o sedm bodů před Japonci, za které předvedl výborný skok Keiichi Sato (127 m).

Čestmír Kožíšek jako třetí z českých skokanů doskočil na stejnou vzdálenost jako Rus Trofimov (oba 127 metrů), na body však byl o osm desetin lepší a ještě dal českému týmu naději na druhé kolo. Na čele se závod zcela změnil, jelikož Slovinec Peter Prevc v porovnání s konkurenty Stephanem Leyhem a Jukijem Satem nabral výraznou ztrátu. Sato totiž skočil o dvanáct metrů dále, naskákal na Prevce téměř 25 bodů a Japonci rázem vedli, přičemž Němci se na druhé Slovince přiblížili na desetinu! Finiš za české skokany obstaral Roman Koudelka, ale za 117,5 metrů už se Rusku přiblížit nedokázal, ba naopak. Špatný skok Vojtěcha Štursy tak stál český kvartet postup, na devátém místě za našimi reprezentanty skončili už jen Američané. Jasně nejlepší pozici měli po prvním kole Japonci, jelikož Junširo Kobajaši na své konkurenty ještě něco naskákal. Druhé bylo Slovinsko se ztrátou 22,5 bodů, o dalších šest desetin zpět figurovali Němci, na které se tlačili Norové a Poláci.

Ve finálovém kole se přestalo dařit Slovincům, kteří se postupně propadli z druhého až na páté místo. Naopak směrem vzhůru se vyhouplo Polsko. Japonská čtveřice Nakamura, Sato, Sato a Kobajaši musela být ráda, že měla na domácí skokany po prvním kole náskok třiceti bodů, který se smrskl na pouhých deset. Třetí skončilo Norsko, které pod sebe dostalo Němce. Naši východní sousedé mohli totiž žehrat na „formu“ Constantina Schmida, který za obě dvě kola zapsal pouze 188,8 bodů.

V neděli je na programu individuální závod, začíná se skákat od 13 hodin a z páteční kvalifikace si postup vybojoval kompletní kvartet.