Titul na velkém můstku vybojovala Maren Lundbyová, Karolína Indráčková zopakovala umístění ve třetí desítce

6 min 40 s

Světový šampionát v ženském skoku na lyžích uzavřel závod na velkém můstku. Zlatou medaili získala Maren Lundbyová, jež udržela vedoucí postavení z prvního kola. Stříbro brala Sara Takanašiová, bronz Nika Križnarová. Do druhého kola postoupila i Karolína Indráčková, ta zopakovala 25. místo ze středního můstku. Klára Ulrichová prvním kolem neprošla.

Samotnému závodu předcházely zkušební skoky. První místo obsadila Maren Lundbyová (131 m), která potvrdila medailové ambice. Češky Klára Ulrichová (101 m) a Karolína Indráčková (101 m) skončily ve třetí desítce.

Skokanky si v prvním kole musely poradit s nepříjemným větrem, který ovlivnil nejeden skok. Jako čtrnáctá v pořadí se z můstku spustila Karolína Indráčková, jež si skokem dlouhým 99 metrů okamžitě zajistila kvalifikaci do kola druhého. Totéž se bohužel nepodařilo Kláře Ulrichové, skok hodnoty 90 metrů znamenal pro šestnáctiletou závodnici konečnou.

Výbornou formu z tréninkového kola si přenesla i do závodu Maren Lundbyová, jež doletěla na značku 128 metrů a hlasitě promluvila do bojů o medaile. Další z velkých favoritek Marita Kramerová (126,5 m) zaostala za Norkou o necelých pět bodů. Před Rakušanku se se svým prvním skokem vměstnala ještě Nika Križnarová (126 m), v závěsu na čtvrté pozici číhala Sara Takanašiová (126 m).

Karolína Indráčková se ve druhém kole zlepšila o dvě příčky. Skok natáhla na 109 metrů a v celkovém zúčtování obsadila, stejně jako na středním můstku, 25. pozici.

„S 25. místem na středním můstku jsem byla spokojená, ale dnes byly moje cíle vyšší, věřila jsem si. Mrzí mě, že jsem nedokázala předvést v prvním kole tak dlouhý skok, jako v tom druhém. Mám radost, že došlo k zařazení závodu na velkém můstku do programu světového šampionátu, můžeme si tak více zazávodit. Nyní mě čeká cesta domů, kde jsem kvůli přípravám delší dobu nebyla. Už teď se těším na další mistrovství světa ve slovinské Planici, kde si snad užijeme i povzbuzování od diváků,“ řekla Karolína Indráčková po závodě.

Maren Lundbyová si zlatou medaili uniknout nenechala. Ve druhém kole zapsala 130,5 metru, což rozdílem 8,7 bodu stačilo na druhou Japonku Saru Takanašiovou, která se na stříbrnou příčku vyšvihla povedeným skokem délky 134 metrů. Bronz získala vedoucí žena Světového poháru Nika Križnarová (129 m). Opět čtvrtá skončila Marita Kramerová (127,5 m), devatenáctiletá Rakušanka určitě pomýšlela výše.

Za šampionátem se po závodě ohlédl i jeden z dvojice trenérů české ženské reprezentace Antonín Hájek. "Mistrovství světa hodnotím pozitivně. Dvě osmá místa v týmech a dva postupy Karolíny Indráčkové do druhého kola jsou velmi dobrými výsledky. Kláře Ulrichové se sice nepovedly individuální závody, ale zase hodně podržela v týmech. Štěpánka Ptáčková a Veronika Jenčová nasbíraly velké množství cenných zkušeností do dalších závodů. Čeká nás slibná budoucnost," prohlásil.

Světový šampionát ve skocích na lyžích má před sebou ještě dva mužské závody. V pátek je na programu individuální měření sil na velkém můstku, v sobotu pak mistrovství světa uzavře závod družstev.