Stoch jasně ovládl kvalifikaci. Koudelka postoupil, Kožíšek znovu skončil první pod čarou

4 min 21 s

Norské turné pokračovalo kvalifikací na úterní hlavní závod v Lillehammeru. Ta odběhla velice rychle, za poměrně konstantních podmínek za hodinu odskákalo všech 72 závodníků. Vyhrál jí poslední muž celého startovního pole – Kamil Stoch, který porazil ostatní skokany rozdílem třídy. V prvním kole bude usilovat o další body do světového poháru Roman Koudelka, jenž se kvalifikoval ze 42. místa. Prokletí prvního nepostupového místa opět postihlo Čestmíra Kožíška.

Po norské národní skupině, ve které si nejlépe vedl Ringen (119 m), přišlo několik nevýrazných skoků. Dva Turci či Kazach nepřekonali ani stovku, další o něco zkušenější jména si vedla podobně. Italské trápení mírně zastavil Sebastian Colloredo, který jako první překonal 120 metrů, vzápětí jej na prvním místě vystřídal Vladimir Zografski za výborných 130,5 metrů a dalších 13 skoků vedl.

A to i po Romanu Koudelkovi. První český závodník zvládl přesně 120 metrů, byl průběžně šestý a hned věděl, že postupuje. Nakonec obsadil 42. pozici. Čestmír Kožíšek si vybral podobně vrchovatou smůlu jako na Holmenkollenu. Skočil stejnou vzdálenost jako Koudelka, jenže měl lehký odpočet za protivítr a na prvním nepostupovém 51. místě mu chyběly k hlavnímu závodu pouhé dvě desetiny.

Hned po něm za prakticky stejných podmínek vystřihl Jukija Sato výborných 133 metrů, což byl druhý nejdelší skok celé kvalifikace. Japonec se tak dlouho držel na první pozici, nakonec byl sedmý a překonali ho až závodníci z konce celé startovní listiny.

Výborně si vedl Dawid Kubacki, který v zadním větru podobném jako valná většina skokanů předvedl 131,5 metrů a vedl. Na jedinou desetinu se mu přiblížil domácí Robert Johansson, který mohl žehrat na horší styl. Skokany poté trápil zvětšený zadní vítr – Tande s Freitagem by mohli vyprávět, postup si však v pohodě pohlídali. Kubackého nakonec sesadil poslední muž kvalifikace a lídr světového poháru Kamil Stoch, jelikož ukázal o třídu lepší skok než všichni ostatní – 139,5 metrů v „zaďáku“ mu přiřklo vítězství o 17 bodů.

Výsledky kvalifikace na úterní závod v Lillehammeru najdete zde.