SP v Sapporu: Koudelka vybojoval elitní patnáctku, další vítězství slaví Kraft

5 min 6 s

Světový pohár v Sapporu má za sebou i své druhé dějství. Roman Koudelka, po sobotním čtvrtém místu, tentokrát vyskákal konečnou 14. příčku a podvanácté v sezoně se umístil v elitní patnáctce. Své třetí vítězství v řadě slavil Rakušan Stefan Kraft.

Z kvalifikace do závodu postoupili všichni tři čeští závodníci, na body ale tentokrát dosáhl pouze Koudelka. V prvním kole skočil solidních 129 metrů, zařadil se však až na dvanácté místo. Pořadí před Koudelkou ale bylo pořádně napěchované a český reprezentant měl na dosah i stupně vítězů, na které ztrácel jen 7,5 bodů. Na čtvrté místo Stephana Leyheho měl ztrátu dokonce jen 3,8 bodů, což byl rozdíl dvou a půl metrů.

Ve druhém dějství závodu si ale Koudelka vybral pořádnou smůlu na podmínky. Před skokem Manuela Fettnera se otočil dokonce vítr do zad (poprvé v závodě) a Rakušan musel z lavičky dolů. Když se svého skoku dočkal, k ideálním podmínkám měl daleko. A ač Koudelka měl po něm už o něco silnější vítr pod lyže, nad svahem se projevily proměnlivé podmínky i tím, že ho v kritické chvíli vítr nenadnesl.

Výsledných 123 metrů znamenalo propad o dvě příčky na konečné 14. místo. Koudelka tak sice tentokrát do elitní desítky nepronikl, ale už podvanácté v sezoně se umístil v nejlepší patnáctce. V pořadí Světového poháru mu náleží průběžné 12. místo jen s minimální ztrátou 23 bodů na desátého Geigera.

Dalším Čechům se na body dostat nepodařilo. Viktor Polášek skočil 118 metrů a obsadil konečné 34. místo se ztrátou 1,8 bodů na postup do druhého kola. Hrubě skok nevyšel Čestmíru Kožíškovi, jenž se 101,5 metry skončil poslední.

Třetí vítězství v řadě vybojoval rakouský skokan Stefan Kraft. Tomu se v prvním kole podařilo doletět do vzdálenosti 135 metrů a ve druhé části závodu, v níž byly celkově o něco horší podmínky, potvrdil svůj triumf se 128,5 metry. Druhý skončil Slovinec Timi Zajc a třetí domácí Rjoju Kobajaši.

Kompletní výsledky nedělního závodu naleznete zde.

Kobajaši i nadále suverénně vévodí hodnocení Světového poháru. Před druhým Kraftem má komfortní náskok 452 bodů. Průběžné pořadí Světového poháru naleznete zde.

Světový pohár se na další víkend přesune do německého Oberstdorfu, kde se bude létat na mamutím můstku.