×
SP Holmenkollen: Norové poprvé v sezoně ovládli závod týmů, Češi potěšili sedmým místem

SP Holmenkollen: Norové poprvé v sezoně ovládli závod týmů, Češi potěšili sedmým místem

09.03.2019

Jednokolový závod na Holmenkollenu opanovali poprvé v letošní sezoně Norové. Na nejvyšší stupínek je vynesl rekord můstku v podání Roberta Johanssona a zkrat Kamila Stocha, který pokazil svůj pokus a Polsko tak skončilo čtvrté. Solidní sedmé místo bral český tým.

Podobně jako v předchozích týmových závodech této sezony se české kvarteto mohlo spolehnout na Viktora Poláška. Ten předvedl v dobrých podmínkách 125,5 metru a udržel kontakt s nejlepšími závodníky své skupiny. Do vedení se však dostali Němci díky Karlu Geigerovi pronásledovaní Poláky.

Ve druhé skupině nepokazil svůj pokus Lukáš Hlava a odskočil od Fina Jarkka Määtääho i Rusa Maxima Sergejeva. Udržel tak český tým na sedmém místě. Do čela se po výborném pokusu Robina Pedersena dostali Norové, situace na čele byla ovšem stále nesmírně napínavá.

Nad svůj standard skočil v dobrých podmínkách i Čestmír Kožíšek a po kolapsu Simona Ammanna bylo jasné, že český tým neskončí horší než sedmý. Do čela závodu se díky veleskoku Dawida Kubackiho dostali Poláci s velkým náskokem před Rakušany a Nory. Ve třetí skupině byly k vidění i dva pády. Zatímco Nor Marius Lindvik v pohodě odešel z doskočiště po svých, Němec Stephan Leyhe byl přece jenom po úderu do hlavy otřesen.

Sedmé místo v závěrečné skupině pro český tým bezpečně navzdory několika stažením z nájezdové lavice podržel Roman Koudelka. Téměř jisté vítězství se však Polákům nečekaně rozplynulo. Robert Johansson nejprve překonal rekord můstku Andrease Koflera a s pokusem dlouhým 144 metrů stanovil nové holmenkollenské maximum.

I tak ovšem stačilo Kamilu Stochovi předvést víceméně průměrný skok k pojištění první pozice. Stoch ale svůj pokus nezvládl a dal jen 112 metrů. Před Poláky se tak dostali i konstantně dobří Rakušani i Japonci, kteří díky Rjoju Kobajašimu poskočili na konečné druhé místo. Kvůli silnému větru proti, který způsoboval mezi jednotlivými skoky dlouhé přestávky se nakonec jury rozhodla druhé kolo zrušit.

„Podmínky byly dost složité, vítr se točil a dělal vzduchové mezery s čímž mělo pár lidí problémy,“ hodnotil český trenér Antonín Hájek. „Občas to bylo na hranici bezpečnosti, takže druhé kolo zrušili... Zřejmě i kvůli pádům. Týmový duch jsme si přenesli z MS, s tím jsem spokojený. Ztráty na týmy před námi už nejsou tak veliké.“ Hodnocení kluků: 

„Polda zvládnul skok parádně až na konec těsně před dopadem, ale to bylo ovlivněno větrem. Hlávka slušný skok, menší technická chyba na odraze. Česťa nepokazil, ale chybí mu větší energie odspodu při odrazu. Koudymu trochu chybí uvolněnost z první poloviny sezony. Pracujeme na detailech, abychom v každém dalším závodě předvedli zlepšení,“ dodal.

V neděli by měl být od 14:30 na programu závod jednotlivců.

Výsledky sobotního závodu týmů, Oslo: 1. Norsko (Forfang, Pedersen, Lindvik, Johansson) 469,8, 2. Japonsko (Sato, Kasai, J. Kobajaši, R. Kobajaši) 456,8, 3. Rakousko (Hayböck, Fettner, Aschenwald, Kraft) 454,4, 4. Polsko 440,9, 5. Německo 437,9, 6. Slovinsko 419,4, 7. ČR (POLÁŠEK, HLAVA, KOŽÍŠEK, KOUDELKA) 391,5, 8. Švýcarsko 365,5.

Pořadí národů: 1. Polsko 4825, 2. Německo 4359, 3. Japonsko 3649, 4. Rakousko 3427, 5. Norsko 2993, ...8. ČR 990.Generální partner

Hlavní partner

Partneři