Skvělý Koudelka! V Klingenthalu nenašel přemožitele a poprvé v kariéře vyhrál Světový pohár

5 min 56 s

První vítězství ve Světovém poháru v kariéře si může připsat český skokan na lyžích Roman Koudelka, který ovládl úvodní individuální závod sezóny v německém Klingenthalu. Pětadvacetiletému Čechovi se museli poklonit i takoví borci, jakými jsou Gregor Schlierenzauer, Anders Bardal či Simon Ammann.

“Men of the Day“ - takový titul si Roman Koudelka odnáší z prvního individuálního závodu sezóny. „Je to neuvěřitelné! Nikdy jsem tohle nezažil, ještě mi to nedochází,“ kroutil nevěřícně hlavou bezprostředně po svém triumfu.

Vynikající formu naznačil už při páteční kvalifikaci, kterou výkonem za hranicí 140ti metrů suverénně vyhrál. Spanilá jízda turnovského rodáka poté pokračovala i při sobotním závodě družstev, kde byl nejlepším skokanem zkušebního i prvního kola, v kole druhém ho překonal pouze Nor Fannemel.

A vítězný pocit si Roman Koudelka mohl vychutnat i v nedělním klání jednotlivců. Nejprve ovládl zkušební kolo, po první půli závodu byl s výkonem dlouhým 138 metrů čtvrtý a své galapředstavení korunoval ve druhém kole nejdelším skokem z celého startovního pole, kterým opět atakoval 140ti metrovou hranici.

Celkem získal Koudelka 276,4 bodu, druhý Kraft ztratil více než dva body, třetí Wellinger dokonce téměř šest. „Pořád tomu nemůžu uvěřit. Odraz jsem úplně netrefil. Myslel jsem, že by alespoň to druhé místo mohlo dopadnout. Ale tohle jsem nečekal, snad jenom doufal,“ říkal šťastný lomnický skokan, který ještě před rokem řešil, jestli bude moci kvůli vážným zdravotním problémům vůbec pokračovat v kariéře. Teď vystoupal na absolutní vrchol a nechal za sebou jména jako Fannemel, Freitag, Schlierenzauer či Prevc. „Je to dobrá pozice pro Kuusamo, ve které jsem nikdy nebyl. Už se moc těším,“ vyhlíží nová hvězda skokanského nebe další podnik ve Finsku, do kterého vstoupí coby průběžný lídr seriálu.

„Udělali jsme velký kus práce, Romanovi tenhle styl přípravy sedí. Nejdůležitější je, že teď myslí obrovsky pozitivně, není v křeči,“ chválil Koudelku reprezentační kouč Schallert. A nejen jeho. Body si z prvního individuálního závodu sezóny odváží i 22. Jan Matura a 30. Antonín Hájek. Jakub Janda těsně nepostoupil do druhého kola a skončil 32. „V celém týmu vládne pohoda. Do druhého kola nám dneska postoupili i Honza a Tonda, což je skvělé. Škoda toho Jakuba, ale to je sport. Pořád nás ale čeká spousta práce. A já doufám, že bude tenhle vývoj kluků pokračovat. Míříme k Turné čtyř můstku a samozřejmě k mistrovství světa ve Falunu,“ zdůraznil Schallert.

Čeští skokané si pro sezónu nabitou vrcholnými soutěžemi nemohli připravit lákavější pozvánku.

Výsledky

1. Roman Koudelka (ČR) 276,4 b., 2. Stefan Kraft (Rak.) 274,1 b., 3. Andreas Wellinger (Něm.) 270,7 b., 4. Anders Fannemel (Nor.) 268,4 b., 5. Peter Prevc (Slo.) 263,9 b., …, 22. Jan Matura 226,3 b., 30. Antonín Hájek 205,9 b., 32. Jakub Janda (všichni ČR; nepostoupil do 2. kola)