Skokan Koudelka se s Turné rozloučil pěkným devátým místem

8 min 10 s

Posledním závodem v rakouském Bischofshofenu skončil 63. ročník Turné čtyř můstků. Roman Koudelka v závěru na pódiová umístění v letošní silné konkurenci nedosáhl, přesto se s Turné rozloučil solidní třináctou příčkou a celkovým devátým místem zaznamenal svůj nejlepší životní výsledek v tomto podniku.

Tribuny zaplněné do posledního místa, nezaměnitelná atmosféra, napínavý souboj o celkové vítězství až do úplného konce. Tečka za letošním Turné čtyř můstků nemohla být důstojnější. Náramná podívaná se divákům naskytla už v prvním kole, kdy Rakušan Hayböck, vytrvalý pronásledovatel svého týmového kolegy Stefana Krafta na průběžném čele celého Turné, dolétl až na metu 137,5 metru a právem se stal absolutním králem první půle závodu.

A roli největšího favorita posledního podniku potvrdil Hayböck i ve druhém kole, které znovu ovládl a stal se zaslouženým vítězem. "Nevěřil jsem, že bych mohl vyhrát, nepřemýšlel jsem, chtěl jsem udělat pěkný skok. Jsem rád, že zrovna tady se to povedlo a já jsem mohl vyhrát svůj první závod,“  řekl Eurosportu šťastný třiadvacetiletý Rakušan, který si v Bischofshofenu připsal premiérový triumf v závodě Světového poháru v kariéře. Na druhou příčku dosáhl díky vynikajícímu pokusu ve druhém kole japonský veterán Noriaki Kasai. Třetí místo a celkový triumf si z Turné odváží Stefan Kraft. "Nervózní jsem byl celou dobu, je těžké se zkoncentrovat na každý závod v tak krátké době. Ke konci jsem měl trochu štěstí,“ věděl Kraft o reálném ohrožení svého celkového triumfu ze strany týmového parťáka a kamaráda Michaela Hayböcka. Tomu nakonec k senzačnímu obratu scházelo pouhých šest bodů.

Roman Koudelka v prvním kole o půl metru přeskočil svého soupeře Slovince Dezmana. Průběžná šestnáctá příčka však nebyla jednoduchou výchozí pozicí do dalších bojů. Přesto se lomnický skokan nevzdal, přidal na agresivitě a ve druhém kole si o tři metry polepšil, což v součtu znamenalo celkévé třinácté místo. V konečném hodnocení Turné čtyř můstků skončil Koudelka devátý a zaznamenal tak nejlepší umístění v prestižním seriálu v kariéře. "Oba skoky jsem zpozdil, přesto byly techničtější než včera," vzpomněl český závodník nepříliš vydařenou kvalifikaci. "Asi mi tu můstek není souzený. Německá část se mi moc nepovedla. Možná tam byla tíha, že jsem chtěl a i všichni čekali víc. Nepřipouštěl jsem si roli favorita, stát na stupních by bylo fantastický," přiznal Koudelka Radiožurnálu. "Turné je za námi a soustředím se na další závody, teď nás čeká Kulm, tak uvidíme,“ dodal s úsměvem.

Na body v Bischofshofenu dosáhl i další český reprezentant Jan Matura. Nejprve si v duelu poradil s mladším Finem Koivurantou a do druhého kola postupoval jako šestadvacátý. Závěrečný skok celého Turné si krumlovský rodák vychutnal hned dvakrát. Při prvním pokusu ho totiž rozhodila překážka ve formě ledového zmrazku v nájezdové stopě a dostal od jury šanci na opakování. Tím si ale příliš nepomohl, skok byl ještě o půl metru kratší a musel se spokojit s konečnou 27. příčkou. V celkovém hodnocení Turné skončil 28. "Je to rok od roku těžší. Startovní pole je čím dál vyrovnanější a rozhoduje každý metr,“ je si vědom Matura.

Jakub Janda narazil v duelu na Noriakiho Kasaie. Předvedených 118,5 metru však nemohlo legendárního Japonce ohrozit a závodník liberecké Dukly nedosáhl ani na pozici šťastného poraženého. Janda byl v Bischofshofenu 35., v konečném hodnocení Turné skončil ještě o jedenáct příček níž.

Bischofshofen:  1. Hayboeck M. (137,5 a 136,5 288.4 b.), 2. Kasai N. (132,5 a 137 277,1b.), 3. Kraft S. (133,5 a 132 271,3 b.) .............................13. Koudelka R. (125,5 a 128,5 242,4 b.), 27. Matura J. (121 a 120 218,3 b.)

Turné čtyř můstků – celkové pořadí: 1. Kraft  1106,7 b., 2. Hayboeck  1100,7 b., 3. Prevc  1077,2 b., 4. Kasai  1074,8 b., 5. Jacobsen  1060,1 b. ..........................9. Koudelka  1013,4 b., 28. Matura  658,7 b., 46. Janda  303,9 b.