Skokan Hájek překvapil v Almaty třetím místem v letní Grand Prix

5 min 36 s

O víkendu se v Almaty v Kazachstánu skákalo další kolo Grand Prix na můstku HS 140. Vítěz minulého víkendu, Jakub Janda, léčí nachlazení a nepřijel. Antonín Hájek, Čestmír Kožíšek a Borek Sedlák bojovali i za něj.

Páteční trénink s přehledem vyhrál Antonín Hájek a v sobotním závodě splnil úlohu favorita a výkony 131,5 a 135 m dosáhl na bronzovou medaili! Zlato bral Nor Bardal (131 a 135,5 m) a na stříbrnou příčku doskočil Slovinec Jernej Damjan (129,5 a 139,5 m). Přestože délka skoků Hájka a vítězného Bardala byla v obou kolech naprosto totožná, o pořadí rozhodly body od jury.

„Skákalo se mi dobře. Byl jsem v pohodě před prvním skokem, který byl délkou na úrovni pátečního tréninku, “ vyjádřil se Hájek. To ovšem stačilo „jen“ na 5. místo v prvním kole. Nakonec ale předstihl čtvrtého Japonce Šimizua o jeden bod: „Druhý skok byl mnohem lepší, protože jsem cítil, že nebude lehké dostat se dál z pátého místa,“ řekl po závodě spokojený 26letý závodník. Kožíšek skončil 10. a Sedlák 20.

Druhý závodní den v Almaty patřil Slovincům. Kvůli silnému větru byl závod posunut o několik hodin. Čeští reprezentanti si vedli opět velmi dobře a obsadili páté, deváté a šestadvacáté místo.

Vítěz Matjaz Pungertar ze Slovinska předvedl výkony 133 a 136 metrů. Jeho týmový kolega Jernej Damjan, obhájil sobotní stříbrnou příčku a výkony 131 a 136 m bral opět 2. místo. Zdá se, že několikahodinový prostoj před závodem prospěl slovinskému týmu, který prokázal největší schopnost koncentrace ze všech- v první desítce se objevil ještě jeden slovinský skokan Rok Justin.
Bronz patří Japonci Reruhi Šimizuovi se skoky o délce 132,5 a 133 m.

Český tým ve složení 3 skokanů opět potvrdil svou formu – Čestmír Kožíšek na pátém místě výkony 129 a 128,5 m. Antonín Hájek, v sobotu bronzový, se v neděli musel spokojit s 9. místem (128,5 a 135 m).  Borek Sedlák skončil v Almaty na 26. místě výkony 127 a 122 metrů.

Čestmír Kožíšek drží skvělé 6. místo (270 bodů) v celkovém hodnocení Summer Grand Prix. Vede Slovinec Jernej Damian se 419 body. Seriál Grand Prix finišuje a skokany čekají už jen dva závody, příští týden v Hinzenbachu a poté v Klingenthalu.

Kazachstán byl pro skokanky poslední zastávkou Summer Grand Prix. Naše nejlepší závodnice Michaela Doleželová se v nedělním závodě umístila na 16. příčce (92,5 m a 90 m) a v celkovém hodnocení GP je 29. Její týmové kolegyně Vladěna Pustková a Lucie Miková skončily po letní sezoně na 46. a 49. místě. Celkové první místo patří Japonce Saře Takanaši.