S přípravou jsem prozatím spokojený, pořád je ale na čem pracovat, uvedl trenér skokanů David Jiroutek

S přípravou jsem prozatím spokojený, pořád je ale na čem pracovat, uvedl trenér skokanů David Jiroutek

8 min 24 s

Česká skokanská reprezentace pod vedením staronového kouče Davida Jiroutka, který se vrátil k týmu po čtyřleté odmlce, má za sebou první část soustředění před začátkem letní sezony. Ve slovinské Planici svěřenci zkušeného kouče nakonec absolvovali jen část přípravy, aby se skokani mohli zúčastnit i víkendových závodů v Rožnově a nedělního MČR ve Frenštátu, které oba vyhrál Roman Koudelka.


Přípravu s reprezentací jste absolvovali ve slovinské Planici. Jak probíhala a jste s jejím průběhem spokojený?
Naše příprava měla několik fází. V té první jsme se zaměřili spíše na kondici a techniku, kterou bychom chtěli určitě změnit. Poté jsme se vrhli na malé můstky s krátkými lyžemi, a teď momentálně probíhá druhé soustředění, na kterém skáčeme s normálními lyžemi. Nutno dodat, že jsme museli přerušit naši přípravu, jelikož se ve stejnou dobu konají závody ve Frenštátu a v Rožnově. Původně jsme s těmito akcemi nepočítali, nakonec se ale přece jen účastníme. Zatím jsem tedy víceméně spokojen s tím, co se nám prozatím povedlo.

Při svém příchodu jste avizoval, že nejste spokojen s formou skokanů. Jak jsou tedy podle vás na tom nyní?
Pokud budu brát to, co je pro mne nejdůležitější - váha, tak u té máme ještě velkou rezervu. Momentálně zde jsou jen čtyři lidi, kteří by v tomto ohledu obstáli ve světových tabulkách.  Po technické stránce si je většina závodníků rovna. Najdou se zde jen dva, kteří dokázali předčít mé očekávání. Když vezmeme v potaz, že se blíží začátek Grand Prix a Kontinentálního poháru, tak bych potřeboval mít ty lidi 3-4.

Už máte jasno, kdo pojede na Grand Prix a Kontinentální pohár?
My první Kontinentální pohár v Kranji vynecháváme, protože na něj podle mého názoru nejsme připraveni tak, jak bychom být mohli. Jezdit tam s poloviční připraveností rozhodně není nejlepší nápad, takže bych byl raději, kdyby kluci na sobě makali a mohli jezdit na závody, na kterých předváděli to, co od nich očekávám.

Jaký je podle vás hlavní rozdíl mezi Českem a Ruskem?
Jednoznačně čtrnáctidenní soustředění, které by tady nikdo nevydržel.

Myslíte si, že má česká reprezentace na to, aby se v té nacházející sezóně dokázala probojovat zpět mezi světovou špičku?
Pojem "špička" je hrozně složitý. Dbám hlavně na to, aby se závodníci vraceli k nejlepším osobním výsledkům. Ti kluci musí věřit, že na to mají. První krok je se dostat do třicítky, potom do patnáctky a desítky, kde je to již velmi otevřené. Takže je důležité, aby se přijelo na první závody s klidnou hlavou a udělal se lepší skok, který v závislosti na konkurenci ukáže, jakou má hodnotu. To u těch lepších může v klidu znamenat, že se ocitnou v první patnáctce.

Co říkáte na zrušené skoky v Liberci?
Určitě s tímto rozhodnutím souhlasím. Myslím si, že absolvovat tyto závody v situaci, ve které se nacházíme, by bylo velmi riskantní. Až se stabilizuje pozice skoků jako takových tady v Čechách, tak přichází v úvahu se dívat někam dál. Člověk, který chce pořádat tady závody mezinárodního rázu, potřebuje mít za sebou nějakou rezervu, jinak se dostane do mínusu, jak se již zde stalo.

Jak se těšíte na spolupráci s bratrem Jakubem v reprezentaci?
My spolu spolupracujeme i tehdy, když jsem v zahraničí. Tato kooperace zde probíhá v užší skupině i mezinárodních trenérů, mezi které například patří ti ze Slovinska. Jsou to osobnosti, které jsou v mnoha případech držitelé olympijských medailí. Takže když si člověk úplně neví rady, nebo se chce podělit s nějakými zajímavými poznatky, tak se obrátí na tuto skupinu. Jakub do ní patří, komunikace mezi námi ovšem nebyla přerušena ani když jsem byl v Rusku. Zatím tedy tuto novinku vidím kladně.



Pomoc Ukrajině