Roman Koudelka byl v Zakopaném sedmnáctý, domácí fanoušky potěšil Kamil Stoch

6 min 26 s

Po týmovém závodu, ve kterém obsadil český kvartet Koudelka, Polášek, Sakala a Štursa nejlepší výsledek v sezoně – sedmé místo, pokračoval program světového poháru individuálním závodem v Zakopaném. Z českého kvarteta bodoval Roman Koudelka, který byl po prvním kole na 22. místě a ve finále si polepšil na sedmnáctou pozici. Smůlu měl Vojtěch Štursa, který skončil 34. a od prvních bodů v sezoně ho dělilo jen málo. Viktor Polášek byl čtyřicátý, Filip Sakala o pět míst za ním. Vyhrál domácí skokan Kamil Stoch, jenž zaútočil výborným skokem ve druhém kole.

Hned na začátku prvního kola přišli na řadu dva čeští skokani. Vojtěch Štursa v silnějším zadním větru předvedl 121 metrů, což byl poměrně slušný skok. Na postup ale bohužel těsně nestačil, Vojta se umístil na 34. místě a od druhého kola ho dělily necelé tři body.

Výrazně dále měli k postupu další dva čeští skokani. Filip Sakala dal 116 metrů a figuroval v konečném pořadí na 45. místě. Viktor Polášek nenavázal na dobrý skok ze zkušebního kola. Dal 118,5 metrů a po prvním kole mu patřilo 40. místo.

Z českých skokanů tak dosáhl na body jen Roman Koudelka. Tomu v prvním kole také nepřály podmínky a měl šestý největší přípočet za zadní vítr. I tak předvedl 122,5 metrů, zařadil se na třetí místo a měl ihned jisté finále, do kterého šel z 22. pozice. Pořadí se poté hodně měnilo, vedl Schmid, Zyla nebo Leyhe, ale k radosti domácích fanoušků vyhrál první kolo na můstku Wielka Krokiew Dawid Kubacki za nejdelší skok 140 metrů. Polák vedl o 4,2 body před Stephanem Leyhem, na kterého dotíral o šest desetin zpět další polský skokan Kamil Stoch.

Druhé kolo se Romanu Koudelkovi povedlo! Dostal se na 131 metrů a v průběžném pořadí vedl o tři desetiny před Hayböckem. Česká jednička se nakonec díky dobrému výkonu posunula o pět míst dopředu na konečné sedmnácté.

Před poslední desítkou se dostal na první místo Marius Lindvik, kterého ale ihned sesadil lídr světového poháru Karl Geiger za 136 metrů. A čekal, na co to bude stačit, jelikož Geigerovi prostě první kolo nevyšlo. Němce sesadil až čtvrtý po prvním kole Stefan Kraft a za 138 metrů zaútočil na stupně vítězů. Ale i Kamil Stoch skočil výborně – 140 metrů – a vedl.

Bylo tak zaděláno na parádní vyvrcholení závodu. Další německý skokan Stephan Leyhe druhé kolo nezvládl a propadl se mimo stupně vítězů, měl silnější zadní vítr. Na něj doplatil i David Kubacki, ale 133 metrů mu stačilo alespoň na třetí místo!

Výsledkovou listinu najdete zde.

V průběžném pořadí světového poháru se udržel na prvním místě Karl Geiger o 48 bodů před Stefanem Kraftem, dalších 52 bodů zpět je Rjoju Kobajaši.  Kompletní pořadí najdete tady.

Světový pohár pokračuje následující víkend v Sapporu, kde se Romanu Koudelkovi a českému týmu tradičně daří. Tak věřme, že stejně tomu bude i nyní.