Republikové klasifikační závody žactva v Desné

8 min 35 s

O víkendu 3. až 4. února 2018 se v Desné u Jablonce nad Nisou uskutečnily Republikové klasifikační závody ve skoku na lyžích a severské kombinaci pro kategorie žactva.

Pořadatelský oddíl JKL Desná připravil v těžkých podmínkách teplého počasí oba můstky K40 i K24 a v krásném počasí tedy nic nebránilo konání republikových klasifikačních závodů. Závodilo se ve třech žákovských kategoriích, přičemž děti ročníků 2008 a 2009 skákaly na menším můstku K26, zatímco starší kategorie už závodily na můstku s konstrukčním bodem 40 m. Závody probíhaly plynule a hodnotily se zvlášť sobotní i nedělní výsledky.

V najmladší kategorii žactva 9-10 let skákalo 25 závodníků včetně sedmi děvčat. Sobotní i nedělní závod opanoval s velkým náskokem Jiří Černý z Oseka. Pořadí z aním bylo však v obou dnech velmi vyrovnané. V sobotu Černého doprovodili na stupně vítězů druhý Adam Křenek z Rožnova pod R. a Hynek Dostalík z Harrachova. Nedělní podnik byl z pohledu kvality skoků ještě vyrovnanější a druhé místo bral Marek Hradil z Nového Města na Moravě a jen tři body za ním skončil třetí Adam Křenek. Oba závody zvládla z děvčat nejlépe Natálie Nejedlová z SK Ještěd, kterou v sobotu na stupně vítězů následovala Julie Ošmerová z Nového Města na Moravě a Barbora Štěpánková z Harrachova. V neděli pak na druhé příčce skončila domácí závodnice Nikola Rezlerová z Desné a Tereza Sadvarová se tentokrát spokojila s třetí pozicí.

V prostřední skupině žactva 11-12 let startovalo 26 skokanů a na můstku K40 byly k vidění kvalitní pokusy až ke konstrukčnímu bodu. V sobotu se mu nejvíce přiblížil Dominik Bláha z Lomnice a bral první místo. Přes dvě stě bodů se dostal v celkovém součtu ještě druhý Daniel Škarka z Rožnova pod R. a na třetím místě skončil Jýchym Hrdina z Lomnice. V neděli se Bláha ještě zlepšil, nicméně dva povedené pokusy mu tentokrát stačily až na druhou příčku. Nejlépe se totiž vedlo Danielu Škarkovi, který si skočil pro nedělní vítězství. Na stupních vítězů je tentokrát doplnil třetí Lukáš Jeřábek z Nového Města na Moravě. V této kategorii nesla startovní listina jen tři dívcčí jména. Velmi vydařený výkon předvedla v obou závodech Anežka Indráčková, která v sobotu i neděli atakovala nejlepší výsledky chlapců! V divčí klasifikaci ji doplňovaly ještě dvě závodnice z Desné Karolína Horká Daniela Peštova.

Mezi nejstaršími žáky 13-14 let závodilo 21 skokanů a skokanek. Oba dva dny se nejlépe vedlo Jiřímu Konvalinkovi z Harrachova, který vyhrál oba závody s velkým náskokem. Za ním následovala vyrovnaná trojice, z nichž David Rygl z Lomnice bral v sobotu třetí a v neděli druhé místo. Jeho týmový kolega Pavel Bernát skončil v neděli třetí a domácí David Pešta z Desné se zase radoval z druhé příčky v sobotním závodě. Mezi sedmi děvčaty, které patřily do této kategorie, se nejvíce dařilo v sobotu Kláře Ulrichové z Frenštátu pod R. Zbývající medailová umístění braly domácí děvčata Veronika Jenčová a za ní s minimální ztrátou Anna Černá. Významné zlepšení druhý den vyneslo na první pozici Veroniku Jenčovou. Za ní pak skončila klára ulrichová a třetí místo brala znovu domácí Anna Černá.

Přidruženým závodem byla samostatná kategorie pro dvě dorostenky Lucii Svobodovou z Nového Města na Moravě a Karolínu Sadvarovou z SK Ještěd, které obě předvedly na větším můstku K40 výborné skoky!

Více než samotné výsledky byla po celý víkend důležitější radost všech závodníků i jejich rodičů z krásného sportu a skvělá zábava ve skokanském areálu v Desné!