Polášek, Blažková a Ptáčková byli nejvýraznějšími tvářemi mezinárodních pohárů

9 min 16 s

Sezona ve skocích na lyžích před týdnem měla svou derniéru na leteckém můstku v Planici. Kromě Světového poháru se ale také soutěžilo v nižších pohárech, ve kterých se po celý rok snažili prosadit i čeští skokani. Jak se jim dařilo v Kontinentálním poháru, FIS Cupu a mezi ženami?

Na sezonu 2017/18 ve Světovém poháru se nebude českému fanouškovi vzpomínat nejlépe. A ani v nižších soutěžích se nedá hovořit o nějakých zářivých výsledcích, ačkoliv na ně je už pohled přeci jen o něco příjemnější.

Kontinentální pohár, muži
V Kontinentálním poháru Češi v mnohých případech neodzávodili celou sezonu, když střídali starty právě mezi tímto seriálem a Světovým pohárem. Nejlépe z Čechů dopadl Viktor Polášek, olympijský reprezentant, který obsadil konečné 31. místo se ziskem 221 bodů. Jeho největším úspěchem bylo druhé místo z prosincového závodu v Engelbergu a šestá příčka z kanadského Whistleru.

Výbornými výkony se prezentoval Čestmír Kožíšek, který si vysloužil za tři umístění v nejlepší desítce pozvánku k trvalému setrvání v mužském áčku. Nejlepšími výsledky bylo 3. místo z Bischofshofenu a pátá příčka z finské Ruky, kde obsadil také deváté místo. Celkově skončil na 34. místě.

Do nejlepší desítky se dostal také Filip Sakala, který o sobě dal vědět 9. místem v Klingenthalu ke konci února. V celkovém pořadí obsadil 51. místo. O dvě příčky za ním skončil zkušený Lukáš Hlava, který se jednou dostal do první patnáctky a přidal dvě dvacátá místa. Na body dosáhli ještě Vojtěch Štursa, Viktor Polášek a Damián Lasota.

Konečné pořadí naleznete zde.

FIS Cup, muži
Bohaté zastoupení měl český skok na lyžích ve FIS Cupu, ve kterém reprezentovaly zejména mladé naděje tohoto sportu. Například po Turné čtyř můstků se však do akce v této soutěži dostali i Viktor Polášek, nebo Vojtěch Štursa. Závody v Zakopané Čechům vyšly a Štursa skončil čtvrtý a jedenáctý, Polášek pak pátý a desátý.

I díky tomu se oba umístili nejvýše z českých reprezentantů ve FIS Cupu. Polášek obsadil 46. místo a Štursa 59. FIS Cup však nebyl jejich prioritou. Pro Františka Holáka, devatenáctiletého skokana, ovšem jednou z priorit byl. Nejlepším jeho výsledkem bylo 15. místo z norského Notoddenu. Celkově skončil na 114. místě s 21 body.

Na 125. pozici skončil teprve šestnáctiletý Radek Selver, jehož nejlepším výsledkem bylo 20. místo, také z Notoddenu. Damian Lasota, Filip Sakala, Dušan Doležel a Petr Vaverka se do nejlepší dvacítky během sezony nedostali.

Konetinentální pohár, ženy
České reprezentantky se v této sezoně ve Světovém poháru prosadit nedokázaly a svou stopu tak zanechaly pouze v závodech Kontinentálního poháru a FIS Cupu. Sezona v Kontinentálním poháru byla velmi krátká a obsahovala pouze šest závodů. V těch se nejvíce dokázala prosadit Barbora Blažková, které jen těsně uniklo umístění v TOP 10 hned ve dvou závodech.

Blažková skončila na 18. místě seriálu se ziskem 68 bodů, když v Planici obsadila 11. místo a v Brotterode si vyskákala 12. pozici. V obou destinacích pak přidala dvacáté příčky ve druhých závodech.

Třikrát do první patnáctky skočila Jana Mrákotová, které se podařilo s 61 body obsadil konečné 21. místo. Také Mrákotová se prosadila v Planici a Brotterode. Naopak v norském Notoddenu se dařilo Štěpánce Ptáčkové, která vybojovala jedno 10. a jedno 12. místo, čímž si vysloužila konečnou 25. příčku. Na body se v Kontinentálním poháru dostala v Brotterode ještě Marta Křepelková, jíž náleží 54. místo.

FIS Cup, ženy
České ženy závodily také ve FIS Cupu, ve kterém se nejvíce dařilo Ptáčkové. Ta si kromě desátého místa z Kontinentálního poháru připsala na konto 3. a 4. místo ze závodů FIS Cupu v rumunském Rašnově a skončila na konečném 23. místě.

Na 29. pozici skončila Barbora Blažková, jež vybojovala 3. a 6. místo na závodech ve švýcarském Kanderstegu. Hned čtyřikrát během sezony bodovala Jana Mrákotová, jejímž nejlepším výsledkem bylo 10. místo z Breitenbergu. Jejím konečným umístěním se stalo 38. místo.

V hodnocení FIS Cupu figurují ještě na 74. místě Karolína Indráčková, která bodovala dvakrát v Kanderstegu, a na 107. pozici Simona Weinlichová, jíž se podařilo bodovat v Breitenbergu.