×
Osmé místo na MS pro skokana Koudelku, překvapil také šestnáctý Jan Matura

Osmé místo na MS pro skokana Koudelku, překvapil také šestnáctý Jan Matura

26.02.2015

MS ve švédském Falunu pokračovalo závodem na velkém můstku. Nejlépe si opět vedl skokan Roman Koudelka, který doletěl na pěknou osmou příčku. Vzestupnou formu tu předvedl také Jan Matura, jenž si polepšil a celkově mu patřilo šestnácté místo.

S nepříznivými větrnými poryvy si museli poradit čeští reprezentanté ve středeční kvalifikaci, která se neustále odkládala. Koudelka měl postup jistý, přesto si můstek vyzkoušel a bylo z toho 119 m. Do závodu se prorval také 19. Jan Matura a 35. Jakub Janda. Benjamínkovi Poláškovi o dvě místa postup unikl, za skok 106,5 m byl ohodnocen 42. pozicí. Přesto si mladý skokan MS užívá naplno a bere to jako obrovskou zkušenost do budoucna. ,,Jsou to pro mě cenné zkušenosti, je to tu super,“ váží si této šance nejmladší skokan a dodává: ,,Je mi teprve sedmnáct, snad vše ještě přijde.“

Ve čtvrtek si počasí se skokany už tolik nehrálo, a tak mohli závodníci skočit do závodu na velkém můstku dle plánu. Jako šestnáctý se z lavičky spustil Jakub Janda, 112 m nebylo rozhodně dle jeho představ a musel čekat, jestli někdo z jeho soupeřů nepokazí. To nevyšlo a zkušený matador se už dále nepodíval. Naopak Jan Matura exceloval ve zkušebním kole, kdy skočil 130 metrů. Namlsal české fanoušky, že by i on mohl předvést pěkný výsledek. Nakonec z toho bylo 122,5 a šplhal startovním polem vzhůru, po prvním kole se usídlil na postupové 19. příčce.  Na velkém můstku se představil také Roman Koudelka. Lomnický odchovanec skočil 123,5 m, což ho vyneslo na jedenácté místo. Lídrem po prvním kole byl Němec Freund. Kvůli sílícímu větru musela jury ve druhém kole snížit lavičku o jedno okno.

Druhým postupujícím byl Jan Matura a skokem 120 metrů mu jen těsně unikla elitní patnácka a vysloužil si šestnácté místo.

,,Dnes jsem s výsledkem rozhodně spokojený. Poslední dobou se mi příliš nedařilo prodat to, co ve mně je. Především ve zkušebním kole jsem měl pocit jako bych cestoval v čase dva roky zpět. Do závodu to už tak stoprocentní nebylo, ale rozhodně se nemám za co stydět a přineslo mi to opět optimismus a radost ze skákání, která mě v tom trápení trochu opouštěla."

Závěrečným skokem si Koudelka agresivním skokem polepšil, když svůj skok natáhl na hodnotu 124,5 m. Na medaili metry nestačily, přesto osmé místo je solidním výsledkem české jedničky. Mistrem světa na velkém můstku se posledním skokem stal Němec Severin Freund. Druhé místo patřilo Rakušanu Schlierenzauerovi a bronzovou medaili si odnesl Nor Velta.

Podrobné výsledky najdete zde:

http://static.berkutschi.com/berkutschi/files/000/003/038/original/Result_2nd_Run_Official.pdf?1424974921

 

Text: Marika Tomšová

Fotogalerie


Generální partner

Hlavní partner

Partneři