×
Opět v desítce! Roman Koudelka byl v Innsbrucku devátý, Rjoju Kobajaši našlápl k celkovému vítězství

Opět v desítce! Roman Koudelka byl v Innsbrucku devátý, Rjoju Kobajaši našlápl k celkovému vítězství

04.01.2019

Rjoju Kobajaši nezadržitelně míří za vítězstvím v Turné čtyř můstků. Po dvou německých závodech vyhrál i v Innsbrucku, navíc s velkým náskokem na průběžně druhého Eisenbichlera, a před velkým finále v Bischofshofenu vede o 45,5 bodů. Českému skokanovi Romanu Koudelkovi se první kolo nevydařilo, jak si přál, a byl osmnáctý, ale v tom druhém předvedl čtvrtý nejlepší skok, posunul se na devátou pozici a v pořadí Turné je šestý. Čestmír Kožíšek i Viktor Polášek své souboje v KO systému prohráli.

První kolo v Innsbrucku přineslo daleké skoky. Nájezdová lavice byla na čísle 1, což je extrémně nízko, ale závodníci se mohli spolehnout na vítr proti, jenž dva z nich donesl až za 130 metrů. Což je na můstek Bergisel výborné číslo – rekord je 138 metrů v podání Michaela Hayböcka z roku 2015.

A právě Hayböck načal první kolo za 123 metrů. Že bude první kolo hodně kvalitní, naznačil čtvrtý v pořadí Kamil Stoch za 126,5 metrů. Robert Johansson dal dokonce 129 metrů, ale odpočet za vítr byl 12,7 bodů a proto se zařadil až za Poláka. Jako první šel na číslo 130 Slovinec Timi Zajc, jenž je v pořadí Turné sedmý, a vedl. Poté přišel jeden z velmi důležitých skoků v kontextu součtu čtyř závodů. Markusi Eisenbichlerovi, druhému muži po německé části, se totiž nepovedla kvalifikace, a proto skákal už v sedmé dvojici. Němec skočil 129 metrů a nakonec byl čtrnáctý.

Jako první z českých skokanů se představil Čestmír Kožíšek, leč 118 metrů nemohlo na soupeře v KO systému Fannemela stačit. Nor totiž dolétl na 131 metrů a vedl! Ale jen dva skoky, protože Stefan Kraft měl sice o půldruhého metru méně, ale také o čtyři body menší odpočet za vítr. Průběžně třetí muž Turné Dawid Kubacki předvedl 130 metrů, jenže měl největší odpočet za vítr 15,5 bodů a byl až osmý. Také souboj Viktor Polášek – Karl Geiger dopadl pro českého reprezentanta hůře. Polda skočil 113,5 metrů, čtvrtý muž světového poháru o sedm více.

Čekalo se tedy na poslední dvě dvojice – jak moc Koudelka stáhne skokany před sebou a o kolik Rjoju Kobajaši navýší své vedení. Roman Koudelka ale udělal menší chybku na odrazu a za 123 metrů byl po prvním kole osmnáctý. Rjoju Kobajaši naopak ulétl na 136,5 metrů, vedl s náskokem 10,2 bodů před Kraftem a upevnil si průběžné první místo na Turné.

Ve finále dlouhé skoky dlouho nepřicházely. Zazářil až Koudelka, který si oproti prvnímu kolu o dva metry polepšil a v celkovém součtu předvedl čtvrtý nejlepší skok druhého kola. Český závodník se posunul vzhůru a pronikl až na deváté místo. Naopak Kubacki kvůli slabší podpoře větru skočil jen 116 metrů a bylo jasné, že se z průběžně třetího místa na Turné propadne.

Jury poté zvýšila nájezd z jedničky na okno číslo tři. Huber a Johansson neoslnili, zato Kamil Stoch zazářil 131 metry a nájezdové okno šlo zpět na stupínek jedna. Toho využil Leyhe za 127,5 metrů a dostal se před Stocha, naopak Zajc pokazil. První tři místa po úvodním kole zůstala nezměněna. Stjernen zůstal třetí, Kraft druhý a Rjoju Kobajaši si mohl dovolit jít s oknem na nulu, ale i tak dal 131 metrů, takže vyhrál o 12,8 bodů.

V celkovém pořadí vede japonský skokan s náskokem 45,5 bodů před Eisenbichlerem, třetí je Andreas Stjernen. Pokud Kobajaši vyhraje i v Bischofshofenu, zařadí se k Kamilu Stochovi (loni) a Svenu Hannawaldovi (2001/2002), kteří dokázali vyhrát během jednoho Turné všechny čtyři závody. Roman Koudelka drží před nedělním závodem na můstku Paula Ausserleitnera výborné šesté místo.

Výsledky závodu v Innsbrucku najdete zde.

Průběžné pořadí Turné čtyř můstků po 3 závodech ze 4:
1. Rjoju Kobajaši (JAP) 815,9 bodů
2. Markus Eisenbichler (GER) 770,4 b.
3. Andreas Stjernen (NOR) 766,2 b.
4. Kamil Stoch (POL) 750,9 b.
5. Stephan Leyhe (GER) 748,1 b.
6. ROMAN KOUDELKA (CZE) 746,6 b.
7. Dawid Kubacki (POL) 742,5 b.
8. Timi Zajc (SLO) 741,3 b.
9. Robert Johansson (NOR) 729,9 b.
10. Daniel Huber (AUT) 726,8 b.

...

37. VIKTOR POLÁŠEK (CZE) 301,1

58. ČESTMÍR KOŽÍŠEK (CZE) 96,2

60. LUKÁŠ HLAVA (CZE) 93,6.

 

 Generální partner

Hlavní partner

Partneři