Novým mistrem světa na velkém můstku je rakouský skokan Stefan Kraft

7 min 43 s

Letošní sezona rakouského skoku na lyžích doposud nepatřila k úplně nejvydařenějším. Jenže skokanská velmoc zapomněla na dílčí nezdary a ročník 2020/2021 bude pro rakouský skok na lyžích zapsán zlatým písmem. Novým mistrem světa na velkém můstku je totiž Stefan Kraft, kterého na stupních vítězů doplnili Nor Robert Johansson a Karl Geiger z Německa. Čeští skokani, stejně jako na středním můstku, do druhého kola neprošli. Nejlepší z nich byl Čestmír Kožíšek na 36. místě…

České trápení odstartoval Vojtěch Štursa skokem na 105,5 metrů, což stačilo jen na 41. místo. Filip Sakala skončil za skok dlouhý 103,5 metrů o příčku níže. Po poměrně slušném skoku Vitalije Kaliničenka z Ukrajiny (119,5 metrů) chtěl obdobný výkon dát také Čestmír Kožíšek, jenže skočil o sedm metrů méně. Česťa byl ale z českého kvarteta nejlepší, patřilo mu 36. místo. Stvrzenku na finále bez českých skokanů dal Viktor Polášek. Bývalý juniorský mistr světa předvedl jen 102 metrů a obsadil šestačtyřicátou pozici. Individuální závod mistrovství světa na velkém můstku tak bohužel jen dokreslil situaci, ve kterém se český skok na lyžích nachází. Nezbývá než věřit, že olympijská sezona bude výrazně lepší!

„Závod se nám nepovedl. Musíme pracovat dál, připravit se na novou sezonu a věřit, že dalši sezona bude jiná,“ řekl po nepovedeném vystoupení Čestmír Kožíšek.

Se startovním číslem 20 předvedl výborný výkon Cene Prevc. Skočil 129,5 metrů, dostal se do jasného vedení a jeho skok stačil po prvním kole na osmou příčku. Na první příčce vydržel do startovního čísla 35, než přišel na řadu Stefan Kraft. 132 metrů, tři devatenáctky k tomu – to byla hozená rukavice všem soupeřům. A postupně jí nezvedli ani po prvním kole o 5,7 bodů druhý Robert Johansson nebo poměrně překvapivě třetí Daniel Huber. Rakušani tak rázem útočili na dva cenné kovy. Překvapením bylo i průběžně čtvrté místo Japonce Jukiji Sata. Jeho krajana Rjoja Kobajašiho potkal na doskoku pád, úřadující šampion Markus Eisenbichler byl až šestnáctý a jak známo, suveréna sezony Havlora Egnera Graneruda nepustil do závodu pozitivní test na covid.

Druhé kolo přineslo slušný výkon dalšího Rakušana Jana Hörla, který se z osmnácté pozice posunul na desátou příčku. Pád potkal i Markuse Eisenbichlera, jenž sice dolétl na parádních 134 metrů, jenže dlouhý skok v těžkých podmínkách hustého sněžení neustál. Před poslední desítkou tak šel do vedení o téměř dvanáct bodů Marius Lindvik za 131,5 metrů.

Nor se ohřál na čele jen jeden skok, ihned jej totiž překonal Anže Lanišek, který natáhl skok na 136,5 metrů. Po jeho skoku šel nájezd raději dolů. Ani to nezabránilo Karlu Geigerovi, aby zvládl 132 metrů a výrazně si tak řekl o medaile. A z šestého místa po kole prvním se k bronzu skutečně prokousal. Porazil totiž Zylu (137 metrů s velkým odpočtem za vítr), Sata i Hubera, který neustál životní šanci na medaili a propadl se ze třetího místa na osmé.

Robert Johansson měl po svém skoku na 135,5 metrů jisté stříbro a čekal, zda bude Kraftovi stačit náskok 5,7 bodů z kola prvního či nikoliv. Stačil. Rakušan ustál hru nervů, zvládl skočit 134 metrů a vyhrál o 4,4 body! Sedmadvacetiletý Kraft tak navázal na čtyři roky starý zlatý šampionát v Lahti.