Nor Lindvik potvrdil roli favorita a bere zlato, českým juniorům se na šampionátu nedařilo

4 min 54 s

Na mistrovství světa v klasickém lyžování juniorů přišla řada také na skokanské soutěže. Ženský závod byl odpoledne kvůli poškozenému dojezdu přeložen na druhý únorový den, skákali tak pouze junioři. Českým skokanům první kolo nevyšlo, na můstku v Kanderstegu se do finálového kola nepodívali. Nejlépe skončil osmatřicátý Dušan Doležel. Ze zisku nejcennějšího kovu se raduje norský skokan Marius Lindvik, jenž vyhrál obě kola a raduje se ze zlata.

Českým skokanům první kolo nevyšlo. Nejlépe se dařilo Dušanu Doleželovi, který obsadil za skok dlouhý 80 metrů v silném zadním větru osmatřicátou pozici. Od postupové třicítky jej dělilo přes deset bodů. Benedikt Holub sice letěl o půl metrů dále, ale při lepších podmínkách a skončil 46. O dalších deset míst pod ním skončil František Holík, kterému skok vůbec nevyšel (76,5 m). Hned za ním se umístil Radek Selcer, jenž měl při 68,5 metrech také silný zadní vítr.

Po prvním kole figurovali na špici skokani, kteří se již prosazují ve světovém poháru. Osmou pozici držel Domen Prevc, bratr slavnějšího Petera. Šestý byl Andras Alamommo, o příčku nad ním Jonathan Learoyd. Ti ale na boj o bronz ztráceli téměř deset bodů, třetí místo držel Tomasz Pilch. Výborných 105 metrů nestačilo Constantinu Schmidovi na průběžné vedení, které o 1,5 bodů uzmul Marius Lindvik, jeden z největších favoritů. Nor předvedl skvělých 108,5 metrů, přičemž měl jedny z nejlepších větrných podmínek.

Hodně se čekalo, kam se posune z hlediska juniorského šampionátu zkušený Domen Prevc. Druhý skok se mu ale příliš nevydařil, měřil 92,5 metrů. Před Slovince se tak dostala i hvězda druhého kola, Philipp Raimund z Německa, jenž se z jednadvacáté pozice proklestil až na devátou. Hned po Prevcovi předvedl dobrý pokus Jan Hörl, jenž šel do vedení a nepřekonali ho ani známější Alamommo s Learoydem.

Překonal jej až Leitner, který dal 96,5 metrů a po skoku Tomasze Pilcha se mohl radovat z bronzu. Polák totiž třetí místo za 93 metrů neudržel. Druhý Constantin Schmid výrazně zabojoval o zlato, půl metru mu chybělo k rovné stovce. Devatenáctiletý Marius Lindvik však jeho útok odrazil, také ve druhém kole převedl nejdelší skok (101 m) a bere zlatou medaili.