Nevydařené Turné završeno. Čeští skokani v Bischofshofenu neprošli kvalifikací, kterou vyhrál Stoch

4 min 20 s

Výsledkovou mizérii na letošním Turné čtyř můstků nezlomili čeští skokani ani v Bischofshofenu. V předešlých třech závodech postoupil vždy alespoň jeden český reprezentant do prvního kola, bohužel na můstku Paula Außerleitnera nebude v hlavním závodu Viktor Polášek ani Čestmír Kožíšek. Oba skončili již v kvalifikaci. Jejím vítězem se stal průběžný lídr slavného závodu Kamil Stoch z Polska. (foto: fis-ski.com)

Ze začátku kvalifikace v Bischofshofenu nebyly k vidění povedené skoky a bohužel jeden z nich předvedl i Čestmír Kožíšek. Za 110,5 nemohl na postup pomýšlet, byť byl v konečném účtování i kvůli diskvalifikacím první pod postupovou čárou. Viktor Polášek dal jen 106 metrů a výsledkovou listinu kvalifikace uzavíral. Tři skokani byli diskvalifikovaní, jeden nestartoval, takže nepostoupilo jen pět klasifikovaných závodníků. Mezi nimi byl vedle Čestmíra a Viktora i hodně překvapivě Slovinec Lanišek, šestý muž průběžného pořadí Turné!

Takto špatné Turné zažil český skok naposled v roce 2004, kdy Jan Matura skončil na 51. místě celkového pořadí. Věřme, že bude lépe. Vždyť kdo by si tehdy pomyslel, že v roce 2006 bude Jakub Janda vítězen slavného klání na německo-rakouských můstcích.

Přitom šlo skákat daleko. Mezi pokusy českých skokanů dal Zografski 125 metrů a byl chvilku první, vzápětí ho přeskočil Schlierenzauer (131 metrů), který skákal hned za Poláškem. Rakouským skokanům se doma dařilo, Kraft za 136 metrů totiž figuroval až do posledních skoků na prvním místě. Před posledními devíti skoky se za ním seřadili jeho krajani Daniel Huber (137,5 m), Michael Hayböck (nejdelší skok kvalifikace, 138 metrů), Philipp Aschenwald (130,5 m) a již zmíněný Schlieri.

Rakouský blok poté překonal Robert Johansson za 137 metrů a chvíli po něm i Kamil Stoch. Polský lídr Turné čtyř můstků šel ještě o metr dál, vedl o šest desetin a kvalifikaci nakonec vyhrál. Halvor Egner Granerud sice ukázal nejdelší skok dne na 140,5 metrů, ale měl horší styl za dopad a nakonec skončil třetí o desetinu za Johanssonem.

Výsledky kvalifikace najdete zde, rozřazení pro dvojic tady.