×
Mistrovství světa v letech na lyžích začíná, český tým bude reprezentovat Čestmír Kožíšek

Mistrovství světa v letech na lyžích začíná, český tým bude reprezentovat Čestmír Kožíšek

17.01.2018

Jeden z vrcholů skokanské sezony přichází. Jubilejní 25. mistrovství světa v letech na lyžích, které proběhne v Oberstdorfu, začíná čtvrteční kvalifikací. O postupovou čtyřicítku do prvního kola se bude prát i český skokan Čestmír Kožíšek, který na letecké generálce v Kulmu obsadil třinácté místo a zaznamenal tak nejlepší český výsledek sezony. Individuální závod je čtyřkolový a proběhne v pátek a v sobotu, neděle bude patřit týmovému klání.

Na světě najdeme pouze šest leteckých můstků. Nicméně skákat se může pouze na pěti z nich, jelikož rekonstrukce můstku v americkém Ironwoodu se neustále odkládá. A právě na pěti „mamutech“ (Bad Mitterndorf, Harrachov, Oberstdorf, Planica, Vikersund), jak se také leteckým můstkům říká, se pravidelně koná mistrovství světa v letech na lyžích. Po deseti letech znovu přichází řada na německý Oberstdorf, kde se naposled skákalo mistrovství v roce 2008.

Fanoušci letů se rozhodně mají na co těšit. Letecký můstek „Heiniho-Klopfera,“ který je pojmenován po svém staviteli, byl totiž díky mistrovství světa zásadně přestavěn a zrekonstruován. Celkové dílo stálo téměř 12 milionů Eur a zásadní je hlavně nájezdová věž. Ta byla posunuta o sedm metrů dozadu a nyní stojí o pět metrů výše. Konstrukční bod můstku byl zvýšen na 200 metrů a Hill size stanovena na 225 metrů. Po loňské zkoušce v podobě světového poháru se FIS rozhodla zvýšit její výšku na HS235.

To vše předpovídá daleké skoky k 240 metrům. Rekord zrekonstruovaného můstku totiž drží domácí letec Andreas Wellinger, jenž 5.2.2017 dopadl na rovných 238 metrů. K dvaadvacetiletému skokanovi z Ruhpoldingu se budou upínat naděje německých fanoušků, nicméně boj o zlato bude mít hodně těžké. Na nejcennější kov si dělají zálusk hlavně favorité týmového závodu Norové (Stjernen, Tande, Johansson, Forfang). Vysoko mohou pomýšlet také Slovinci (Peter Prevc, Damjan), jenž se na leteckých závodech cítí jako ryba ve vodě.

Českou republiku bude reprezentovat jeden skokan. Je jím Čestmír Kožíšek, který by určitě rád navázal na výborné třinácté místo, které obsadil minulý týden při generálce na mamutu v Kulmu. S trenérem Tomášem Vamberou si určitě znovu klade postupné cíle, tedy nejprve se prokousat z kvalifikace do hlavního závodu a poté zvládnout první kolo, aby měl zajištěné další tři skoky.

Systém leteckých šampionátů je totiž poněkud jiný. Z kvalifikace postupuje do hlavního závodu 40 skokanů, kteří se představí v prvním kole. Třicet z nich bude usilovat o postup do druhého kola, čímž se uzavře první den individuálního závodu. Druhý den absolvuje třicítka nejlepších také kolo třetí a čtvrté, po kterém bude znám nový letecký šampion. Mistrovství světa uzavírá soutěž týmů, která se skáče od roku 2004.

Zlatou medaili z individuálního závodu z Bad Mitterndorfu 2016 obhajuje Slovinec Peter Prevc, který se radoval před norským letcem Kennethem Gangnesem a Rakušanem Stefanem Kraftem. Z českých skokanů byl před dvěma lety nejlepší Roman Koudelka na 20. mistě. V roce 2014 v Harrachově bral zlato Severin Freund z Německa, ve Vikersundu 2012 zvítězil Slovinec Robert Kranjec. O další dva roky zpět se v Planici radoval Simon Ammann a před deseti lety v Oberstdorfu slavil Gregor Schlierenzauer. Česká republika má dva mistry světa v letech – jsou jimi Karel Kodejška (1975, Bad Mitterndorf) a Jaroslav Sakala (1994, Planica). Stříbro vybojoval Pavel Ploc v Harrachově 1983, týž skokan má s Karlem Kodejškou a Jiřím Raškou ve sbírce také bronz.

Soutěž týmů zatím zná jen dvě mistrovské země – Norsko a Rakousko. Noři jako úřadující letečtí mistři se radovali třikrát (2016, 2006 a 2004), Rakušané také třikrát (2012, 2010, 2008). Věřme, že letecký šampionát bude provázet příznivé počasí, jelikož v roce 2014 v Harrachově se týmový závod vůbec nekonal a před dvěma lety byl individuální závod pouze tříkolový.

Program Mistrovství světa v letech na lyžích v Oberstdorfu 2018:

Čtvrtek 18. ledna:
13:30: Oficiální trénink
16:00: Kvalifikace

Pátek 19. ledna:
15:00: Zkušební kolo
16:00: První a druhé kolo individuálního závodu

Sobota 20. ledna:
15:00: Zkušební kolo
16:00: Třetí a čtvrté kolo individuálního závodu

Neděle 21. ledna:
15:00: Zkušební kolo
16:00: Týmový závod

Na konci týdne proběhnou i další skokanské soutěže. Kontinentální pohár pokračuje v tureckém Erzurumu, kde bude český tým pod vedením trenéra Jakuba Jiroutka reprezentovat trio Lukáš Hlava, Filip Sakala a Damian Lasota. FIS Cup, kde čeští závodníci v minulém týdnu těsně nedosáhli na stupně vítězů, proběhne v Planici. Česká republika na něj jede ve složení Dušan Doležel, Radek Rýdl, Radek Selcer, Petr Vaverka, František Holík, Benedikt Holub, Mikuláš Sluka a Jakub Šikola s trenéry Antonínem Hájkem a Zdeňkem Žídkem. Ve stejném slovinském středisku se uskuteční také ženský Kontinentální pohár se třemi Češkami: Barborou Blažkovou, Janou Mrákotovou a Veronikou Ptáčkovou. V nominaci trenéra Jiřího Hájka tentokrát nefiguruje Zdeňka Pešatová, jenž laboruje se zraněným kolenem.Oficiální sponzor

Partneři