×
Liberec investici do můstků na Ještědu podpoří, rozhodlo zastupitelstvo

Liberec investici do můstků na Ještědu podpoří, rozhodlo zastupitelstvo

24.10.2019

Přes informace z posledních dní město Liberec nakonec podpoří investici do skokanského areálu na Ještědu. Čtvrteční hlasování zastupitelstva rozhodlo o tom, že Liberec podá žádost o dotaci, která bude určena na zajištění prvků potřebných k pořádání Světového poháru. Ten by mělo severočeské město hostit v roce 2021.

„Jsme pochopitelně velmi rádi, že se zastupitelé města Liberec rozhodli podpořit vývoj skokanského sportu a dostáli příslibu, který jsme od pana primátora Jaroslava Zámečníka dostali v polovině září při návštěvě Waltera Hofera z Mezinárodní lyžařské federace FIS. Skoky na lyžích do Liberce patří, je to velmi důležitý krok pro návrat elitních skokanů na Ještěd,“ říká prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský.

O podání žádosti o třicetimilionovou dotaci ze státního rozpočtu rozhodlo zastupitelstvo na svém čtvrtečním jednání. Podmínkou dotace je patnáctimilionová spoluúčast, která se pravděpodobně rovným dílem rozdělí mezi město Liberec a Liberecký kraj. „Chtěl bych tímto poděkovat jak zastupitelům města Liberec, tak panu hejtmanovi Libereckého kraje Martinu Půtovi, který nám dlouhodobě vyjadřuje podporu,“ říká Heřmanský.

Skokanské můstky na Ještědu v létě získaly certifikaci Mezinárodní lyžařské federace, která areál opravňuje pořádat závody pod hlavičkou FIS. Současně pak došlo k předběžné dohodě s Mezinárodní lyžařskou federací o hostitelství Světovém poháru, který by se měl do Liberce vrátit v roce 2021. Podmínkou však jsou nezbytné úpravy můstků, konkrétně vybudování větrných clon, které závodníky chrání před poryvy větru, a nové chlazené stopy, jež má nahradit tu stávající keramickou.

„Právě k zajištění těchto náležitostí, které jsou nezbytné pro pořádání významných sportovních akcí, je dotace určena. Bylo by velmi nešťastné a smutné nevyužít potenciálu aktuálně jediného velkého můstku na území České republiky, který má potenciál k pořádání závodů typu Světového poháru,“ říká Heřmanský.

„V zimě 2020 bychom chtěli na Ještědu pořádat FIS Cup, který by měl být generální zkouškou před Světovým pohárem. Podobně to je i se závodem Letní Grand Prix, jenž by měl Liberec hostit ve stejný rok,“ popisuje nejbližší plánované akce generální sekretář SLČR Jakub Čeřovský. „Rozhodně tedy nejde pouze o jeden závod Světového poháru, ale o celou řadu akcí před i po něm. Máme podporu ze strany FIS, dlouhodobě s námi počítá jako s hostitelskou zemí závodů různých kategorií,“ dodává. Oficiální sponzor

Partneři