Kvalifikaci v Zakopaném vyhrál dlouhým skokem Forfang, postoupili tři čeští skokani

7 min 15 s

Pátek 18. ledna byl v Zakopaném ve znamení kvalifikace na nedělní individuální závod. Na můstku Wielka Krokiew se nejlépe vedlo Johannu André Forfangovi, který ulétl na 138,5 metrů a vyhrál před krajanem Robertem Johanssonem. Z českých skokanů se nejvíce dařilo devátému Romanu Koudelkovi, postup z páté desítky si zajistil i Čestmír Kožíšek a Viktor Polášek. Naopak první kvalifikace letošní sezony ve světovém poháru úplně nevyšla Filipu Sakalovi, který se s parťáky představí v sobotním závodu družstev. Nedařilo se ani lídrovi Rjoju Kobajašimu, který byl až ve tvrté desítce kvalifikačního pořadí.

Kvalifikace začala polskou skupinou, ve které si vedl výborně Aleksander Zniszczoł a ve výborných podmínkách skočil 128,5 metrů. Zkušený závodník byl nakonec ve vedení téměř padesát skoků a skončil pátý. Hned po něm přišel debutant v letošním ročníku světového poháru Filip Sakala. Syn slavného otce, který byl nedávno na Kontinentálním poháru v Klingenthalu pátý, šel na 103 metrů a byť to na postup nemohlo stačit, dokázal poté porazit šest soupeřů a figuroval na 59. pozici.

Ke Zniszczołovi se přiblížil snad jen Nori Kasai (125,5 m) nebo Jan Hörl, který dal o půl metru méně, ale v horších podmínkách. Poté přišel na řadu Čestmír Kožíšek a za 111,5 metrů se po dalších třech skocích radoval z postupu z konečného 43. místa. Po slabém skoku Nora Lindvika se zvýšilo okno z dvanáctky na čtrnáctku, posléze na patnáctku. A možná i to pomohlo Viktoru Poláškovi, který předvedl 117 metrů a v kombinaci s větším větrem do zad si ihned zajistil nedělní závod, celkově byl na dělené 46. pozici.

Polští fanoušci se mohli radovat po skoku Jakuba Wolneho, jenž jako první přelétl sto třicítku a dal 132 metrů, čímž se zařadil na druhé místo hned za Zniszczoła. Když si Sato vyskočil za 133 metrů průběžné třetí místo a Bulhar Vladik Zografski ukázal jen o šest metrů méně, šlo se s nájezdem zpět na čtrnáctku. To vůbec nevadilo Finovi Antti Aaltovi, který se za 134,5 metrů zařadil na druhé místo za vedoucího Poláka. Šlo se tak s nájezdem na třináctku. Domácího lídra sesadil až vítěz letní Grand Prix Jevgenij Klimov z Ruska – 136,5 m a hned po něm i Timi Zajc. Slovinec byl o dva metry kratší, ale s také s menším odpočtem za protivítr. Slovinec nakonec vybojoval celkové třetí místo.

Hned po Zajcovi dal výborných 132 metrů Roman Koudelka a po skoku měl nejen obrovskou radost, ale také jistý postup. Eisenbicher vzápětí nebyl tak dlouhý, ale hned po něm předvedli krásné skoky dva Norové. Robert Johansson za 135,5 metrů vedl jen jeden skok, než ho sesadil vítěz kvalifikace Johann André Forfang za výborných 138,5 metrů, čímž se na tři metry přiblížil rekordu můstku.

Nájezd šel poté o okno níže na dvanáctku a před Koudelku se posunuli už jen Geiger s Kraftem, takže český skokan byl devátý. Poslední trojce se naopak nedařilo. Piotr Żyła nedal ani 115 metrů a byl čtyřicátý, Kamil Stoch si vedl o něco málo lépe – 21. místo a až jednatřicátý skončil suverén letošní sezony Rjoju Kobajaši. Ale stále platí, že se jednalo jen o kvalifikaci a ukáže se v nedělním individuálním závodu. V sobotu je na programu závod týmů o dvanácti družstvech i s českým kvartetem Polášek, Sakala, Kožíšek a Koudelka.

Výsledky páteční kvalifikace najdete zde.