×
Kvalifikace na střední můstek českým skokanům nevyšla, do závodu postoupili jen Koudelka a Polášek

Kvalifikace na střední můstek českým skokanům nevyšla, do závodu postoupili jen Koudelka a Polášek

08.02.2018

Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu odstartovaly pro skokany kvalifikací na závod na středním můstku. Startovní listina čítala 57 jmen, bylo tedy jasné, že sedm závodníků do hlavního závodu nepostoupí. Mezi touto sedmičkou bohužel figurovali i dva Češi, Čestmír Kožíšek a Vojtěch Štursa, což je velké zklamání. Česká republika tak bude mít v sobotním prvním kole zastoupení v podobě Romana Koudelky a Viktora Poláška. Výbornou formu z tréninkového kola potvrdil Němec Andreas Wellinger, jenž vyhrál před polským duem Stoch – Kubacki.

Hned jako třetí v pořadí šel Viktor Polášek, který skočil 88 metrů. Na postup musel čekat až do startovního čísla 15, kdy jej pustil do závodu domácí Hjon-ki Kim, jenž má zkušenosti už z olympijskými hrami v roce 2002. Polášek skončil celkově 47. Naopak Vojtěchu Štursovi se kvalifikace nepovedla. 83,5 metrů nemohlo na postup stačit, byl až čtvrtý pod čarou. Krátce poté přišly dva delší skoky – Vladimir Zografski z Bulharska se vytáhl na 98,5 metrů a suverénně vedl, hned dalším skokem poprvé padla hranice stovky, když Jevgenij Klimov dopadl na 102 metrů.

Tito dva skokani samozřejmě bez problémů prošli do prvního kola a stejně tomu bylo i v podání Romana Koudelky. Jeho 97 metrů s mírným přípočtem za vítr do zad znamenalo průběžné čtvrté místo. Sobotní hlavní závod se naopak nebude týkat Čestmíra Kožíška. Skokan, který drží 13. místem v Kulmu nejlepší český výkon sezony, měl potíže už na odrazu a navíc mu nepřál silný vítr do zad, který jej srazil na 81 metrů.

Fanoušci čekali i na skok Noriaki Kasaie, jenž se představil již na svých osmých olympijských hrách - poprvé v roce 1992 v Albertville - a bez potíží si zajistil první kolo (98 metrů). Pořadí na čele se poté hodně měnilo. Chviličku vedl Maciej Kot, na 102 metrů a do vedení se dostal čtyřnásobný olympijský vítěz Simon Ammann a než nastoupila předkvalifikovaná desítka, byl znám jako nový lídr Karl Geiger z Německa. Roman Koudelka stále držel slušné čtrnácté místo a nakonec obsadil 24. místo.

Závěrečná desítka skokanů se poměrně činila. Markus Eisenbichler vystřídal na piedestalu krajana Geigera. Vůbec nejdelší skok celého závodu za 104 metrů ukázal polský skokan Dawid Kubacki. Na skvělé zkušební kolo navázal i německý skokan Andreas Wellinger, který se dostal o čtyři body do vedení (103 m) a nakonec ho udržel i po pokusech čtvrtého Richarda Freitaga a druhého Kamila Stocha. Sobotní závod, který odstartuje v 13:30, představuje jistě slibnou podívanou, zejména mezi dvěma státy – vždyť v nejlepší desítce kvalifikace figurovali hned čtyři Němci a tři Poláci.

Výsledky kvalifikace na střední můstek najdete zde.Generální partner

Hlavní partner

Partneři