Koudelkovi první kolo nevyšlo, na body ale dosáhl. Další Češi nikoliv

5 min 12 s

Světový pohár ve finském Lahti má za sebou i nedělní individuální závod. Na body z českých reprezentantů dosáhl pouze Roman Koudelka, jenž obsadil konečné 17. místo. Vítězem se stal Polák Kamil Stoch, který předčil lídra Světového poháru Rjoja Kobajašiho.

Devětadvacetiletý Koudelka měl s postupem namále, když mu první kolo vůbec nevyšlo a skočil pouze 116 metrů. Do druhého kola prošel z 27. místa a náskok na 31. Nousiainena přitom činil pouhého 1,5 bodu.

Ve druhém kole už předvedl český skokan mnohem lepší skok. Se 119,5 metry v mírném zadním větru zaznamenal 11. nejlepší výkon finálové části závodu a poskočil v pořadí na konečné 17. místo.

„Roman Koudelka předvedl svůj dobrý standardní skok pouze v páteční kvalifikaci, poté se trochu pral s podmínkami. I když v dnešním druhém kole již byl 11,“ podotkl trenér David Jiroutek.

Díky včasnému odhlášení norských skokanů Andrease Stjernena a Daniela Andre Tandeho nakonec v Lahti skákali v hlavním závodě všichni čtyři Češi. Dostalo se tak i na Čestmíra Kožíška, jenž skončil v kvalifikaci druhý pod čarou. Využít šance bojovat o druhé kolo však využít nedokázal a obsadil 37. místo za 110 metrů.

Viktor Polášek, jenž se blýskl v týmovém závodě skvělými skoky, na své výkony navázat nedokázal a ve slabém větru pod lyže předvedl v neděli jen 109 metrů. Porazil sice Kožíška, ale ze 36. místa na postup hleděl z uctivé vzdálenosti.

„Velmi pozitivně hodnotím vystoupení Viktora Poláška v týmové soutěži. Stabilně dobrý rozjezd nám vždy dává dobré předpoklady k výsledku,“ ocenil mladého skokana Jiroutek. „V neděli Polda, bohužel, nezvládl v těžkých podmínkách soutěžní skok, nicméně v Lahti ukázal svůj velký potenciál."

Posledním Čechem na můstku byl Lukáš Hlava, jehož 96 metrů ho odsoudilo k až 45. místu.

„Celý víkend jsme tady bojovali s prudkým nájezdem, a většina kratších skoků pramenila z brzkých odrazů. Velký můstek v Lahti je prakticky ten "nejmenší ze všech ve Světovém poháru,“ hodnotil Jiroutek.

Vítězství po skocích dlouhých 132,5 a 129 metrů slavil Kamil Stoch. Zkušený polský reprezentant porazil druhého Rjoja Kobajašiho o drtivých 17,2 bodů. Třetí skončil Nor Robert Johansson.

Kompletní výsledky naleznete zde. Průběžné hodnocení Světového poháru si můžete prohlédnout zde.

Světový pohár se nyní přesune do německého Willingenu, kde na skokany čeká poslední zastávka před mistrovství světa v Seefeldu.