×
Ke skokům mě přivedl Pavel Ploc. Odmala jsem nedělal nic jiného, než skákal, prozrazuje Lukáš Hlava

Ke skokům mě přivedl Pavel Ploc. Odmala jsem nedělal nic jiného, než skákal, prozrazuje Lukáš Hlava

14.09.2018

Českým fanouškům skoků na lyžích udělal během léta obrovskou radost. Lukáš Hlava na Kontinentálním poháru ve Frenštátě pod Radhoštěm, jenž byl vyvrcholením Beskydy Tour, totiž vyskákal první místo! K jeho největším úspěchům patří třetí místo na středním můstku v závodě světového poháru v Lahti 2012 a na tento moment vzpomíná zatím nejraději. „Byl to pro mě docela emotivní zážitek. Uchovávám ho v paměti a doufám, že nějaké pódiové umístění ještě přijde,“ přeje si zkušený skokan.

Vzhledem k tomu, že se odmala žádnému jinému sportu nevěnoval, bylo jasné, že jeho kroky povedou na můstky. „Ke skokům mě přivedl Pavel Ploc, který byl tehdy TOP skokan. Sledoval jsem ho jako malý kluk v České televizi a po tom, co jsme se přestěhovali do Harrachova, bylo jasné, že budu skákat na lyžích. Pavel Ploc byl mým největším vzorem, pro nás v Harrachově to byla ikona,“ začíná Lukáš Hlava odpovědi v oblíbených medailoncích skokanů.

Ze svého mládí ale nevzpomíná jen na Pavla Ploce, ale kompletně na celou tréninkovou partu v mládí. „Když jsme začínali, byly skoky v České republice hodně populární a nikdo se nepozastavoval nad tím, že skáčeme. Tím spíše v Harrachově. V týmu pod vedením Dalibora Motejlka – dalšího našeho bývalého úspěšného skokana – byla prima parta,“ vybavuje si „Hlávka.“

Odkaz Pavla Ploce se nese v jeho odpovědi i na první pocit ze skoku na mamutím můstku. „Skákali jsme v Harrachově a bylo to pro mě trošku emotivní, jelikož šlo o domácí závod. Navíc pod vedením Pavla Ploce, který tehdy držel světový rekord,“ pamatuje si Lukáš Hlava a sympaticky přiznává tehdejší respekt z mamutu. „Když jsem viděl prvního skokana a tu výšku, tak se mi trošku i zastavilo srdce. Ale šel jsem do toho a na nějakou dobu si udělal i svůj osobní rekord, asi 160 metrů,“ sděluje své tehdejší zážitky. „Lety na lyžích mě baví, ať v Planici nebo na kterémkoliv jiném můstku. Ale jinak je nemám rozdělené na oblíbené nebo neoblíbené. Když se mi daří, tak je pro mě každý můstek těžký a naopak,“ říká známou pravdu.

S tím souvisí i otázka na Turné čtyř můstků, po olympijských hrách a mistrovství světa zřejmě nejprestižnější skokanská událost. „Je to náročné, jde o čtyři závody v krátkém času. Pokud na ně skokan neodjede v top formě, tak se spíše trápí. Nemá čas na žádný trénink, jde se od jednoho skoku k druhému. Něco měnit je pro skokana během tak krátké chvíle hrozně těžké. Ale když tam odcestujete s dobrou fazonou, je to dobré,“ opět potvrzuje otřepané klišé.

Protože Lukáš Hlava je velice zkušeným závodníkem, může na počkání rozdávat rady mladším skokanům nebo úplně nejmenším zájemcům o tento sport. „Jestli se dají na skoky, tak bych jim poradil, ať u toho vytrvají. Je to krásný sport a dá se v něm získat hodně fanoušků, hodně kamarádů. Lidí, kteří s námi spolupracují, je opravdu hodně, ač se to nezdá a oproti ostatním zemím máme menší tým. Ale dokáže se vytvořit super parta, je to fajn,“ láká na závěr oblíbený český skokan.Generální partner

Hlavní partner

Partneři