×
Ještědské můstky jsou pro skokany oříškem. „Kdo umí skákat tady, umí to všude,“ říká s nadsázkou trenér Schallert

Ještědské můstky jsou pro skokany oříškem. „Kdo umí skákat tady, umí to všude,“ říká s nadsázkou trenér Schallert

03.07.2014

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Známé rčení si častěji než kdy dřív opakují čeští skokani na lyžích. Díky nově nastavené spolupráci mezi Svazem lyžařů, ještědským areálem a městem mohou totiž zase naplno využívat liberecké můstky, které patří k nejtěžším v Evropě. „Lepší trénink si nemůžeme přát,“ pochvaluje si trenér mužské reprezentace Richard Schallert.

Hlavně malý můstek je hodně těžký. Křivka letu je nízká a skokan musí dát hodně energie do odrazu. Jsem si jistý, že když se naučíme dobře skákat tady, budeme to umět i na většině jiných můstků,“ věří rakouský kouč, který se k českému týmu vrací po pěti letech.

 

Právě pod Ještědem teď tráví s týmem nejvíc času. „Pro nás je skvělé, že tu můžeme být. Všechen základní trénink děláme v Liberci a jednou, dvakrát týdně můžeme jít i skákat, což je perfektní,“ chválí Schallert nové možnosti, které přineslo memorandum mezi Svazem lyžařů, Libercem a sportovním areálem Ještěd. „Ta spolupráce je samozřejmě strašně důležitá, kluci můžou trénovat doma v Čechách. Když musíte moc cestovat, stojí vás to energii. Investovat sílu do kvalitního tréninku je lepší.“

 

 

 

Možnost domácího tréninku vítá i vítěz dvou závodů Světového poháru Jan Matura. „Já mám Ještěd prakticky za barákem, většinu času navíc trávíme tréninkem na Dukle, takže je to ideální. Člověk vidí, jaké je počasí a může se až ten den rozhodnout, jestli půjde skákat. Odpadá nám to, že někam přijedeme a zjistíme, že to počasí není ideální a dva dny se neskáče. Už loni jsme na Ještědu trénovali o něco víc a doufám, že letos tu budeme ještě častěji,“ přeje si Matura.

 

I on přiznává, že ho liberecké můstky umí potrápit. „Abych byl upřímný, já mám radši třeba ty harrachovské, jsou podle mě spravedlivější. Na Ještědu dělá vítr obrovské rozdíly. Na trénink je to super, ale ze závodů tam mám trochu obavy. Takový je ale skok na lyžích, člověk může vždycky překvapit, takže není důvod být negativní,“ ví čtyřiatřicetiletý rodák z Českého Krumlova.

 

Vidět nejlepší české skokany v akci je na Ještědu možné každé úterý a čtvrtek až do poloviny července. „Teď finišujeme s blokem té základní přípravy, která trvala skoro dva měsíce. Natrénovali jsme velké objemy a jsem spokojený. Pak nás čeká první kemp v polské Wisle, kde o čtrnáct dní později startuje letní Grand Prix,“ upřesňuje kouč Schallert.

 

 

ŠS

 Generální partner

Hlavní partner

Partneři