Je super být v TOP 10, říká po Innsbruku skokan Koudelka

6 min 20 s

Dalším, už třetím závodem pokračovalo v neděli na Bergiselu Turné čtyř můstků. Roman Koudelka skončil na innsbruckém můstku z roku 2001, který je považován za architektonickou senzaci, desátý, bodoval také šestadvacátý Jan Matura. Ve třetí sérii zvítězil Němec Freitag.

Roman Koudelka byl po kvalifikaci čtvrtý a to znamenalo dobrou výchozí pozici pro samotný závod. V něm český závodník nastoupil proti Finovi Koivurantovi, loňskému innsbruckému vítězi, a poprvé v letošním Turné vyšel z duelu jako ten lepší. Až doposud totiž do druhého kola postupoval jako šťastný poražený. Koudelkovi patřila po prvním kole dvanáctá příčka. V tom druhém dolétl až na 125,5 metru a usadil se v čele. Úsměv a zatnutá pěst svědčily o jeho spokojenosti. I díky velkému náskoku z prvního kola se poté před českého reprezentanta natlačilo ještě devět závodníků, přesto je Roman Koudelka spokojený. "Být v TOP 10 je super. Skoky byly dobré, ale podmínky nepřály," připomněl lomnický skokan vrtochy počasí, které letošní Turné provází.

"Dnešní závod je větrná loterie. Lyže mají dobře připravené, neustále zkoušíme nové věci. Kluci mají vyšší nájezdové rychlosti, jen metry trošku chybí,“ kroutil při závodě hlavou bývalý reprezentant a nyní servisman českého týmu Pavel Věchet.

Silný vítr komplikoval závod už v prvním kole, jury neustále měnila lavičku. Měnící se podmínky dokázali využít pozdější vítěz Freitag i druhý Kraft, kteří zbytku soutěžního pole poodskočili téměř o deset bodů. Navzdory větrné loterii se solidní skok povedl v prvním kole Janu Maturovi. 121,5 metru mu na poražení těžkého soupeře Kasaie sice nestačilo, do nejlepší třicítky ale proklouzl jako šťastný poražený. V druhé půli si ještě o čtyři příčky polepšil. S účastí ve druhém kole se musel naopak rozloučit Jakub Janda. I jemu byl do úvodního duelu přisouzen veleúspěšný soupeř, Slovinec Peter Prevc. Janda ale skočil pouze 111,5 metru a nedokázal svému protivníkovi konkurovat. "Nemůžu trefit ten správný odraz, poslední dobou se mi úplně nedaří,“ řekl sklesle frenštátský veterán, kterému v konečném hodnocení patřila 46. příčka.

Richard Schallert, kouč českých skokanů, poukazoval na těžké podmínky, přesto optimisticky vzhlíží k dalšímu závodu. "Rezervy tam ještě jsou. Romanův první skok nebyl povedený, ve druhém se zlepšil. Byl to těžký závod, ale dnes je dnes a zítra to může být jiné.“

Letcem dne byl v Innsbrucku nakonec šestý Rakušan Haböck, který předvedl úctyhodných 138 metrů. Nepodařilo se mu však ustát doskok, dotknutí země mu ubralo stylové známky a ztratil tím šanci na vítězství. Z toho se radoval Němec Richard Freitag, druhý byl Rakušan Stefan Kraft, o třetí místo se podělilo legendární duo Kasai-Ammann.

V celkovém hodnocení Turné čtyř můstků si Koudelka o místo pohoršil a nyní je devátý. Průběžným lídrem je Kraft před týmovým kolegou Hayböckem a Slovincem Prevcem.