Iron Mountain vidělo dva závody za sebou. Sakala v elitní patnáctce

5 min 54 s

Závody Kontinentálního poháru v americkém Iron Mountain si pro skokany připravily maratónskou sobotu. Kvůli počasí musel být páteční závod přesunut právě na sobotu a v tradičním dějišti poháru se musela skákat hned dvě klání za sebou. Bodově se dokázali prosadit všichni Češi.

Iron Mountain trápily velmi silné mrazy, a jak podotkl trenér českého týmu Jakub Jiroutek, skákat se muselo v minus 20 stupních. To ještě více ztížilo už tak náročný den se čtyřmi soutěžními koly.

V prvním ze závodů se prosadil na body Vojtěch Štursa, pro něhož to byl první postup do druhého kola v rámci Kontinentálního poháru v sezoně. Třiadvacetiletý Čech si vyskákal 20. místo, za které získal do hodnocení Kontinentálního poháru 11 bodů.

Štursovi sedlo hlavně první kolo, ve kterém skočil 126,5 metrů. Ve druhém pak dokázal na svůj výkon navázat, a ač ubral 2 metry a propadl se o pět pozic z 15. místa, mohl být se svým výkonem spokojený. Připsal si totiž skalpy takových skokanů jako Cene Prevc, Stefan Huber nebo Nejc Dežman.

Dalším Čechům první závod už tolik nevyšel. Filip Sakala skončil na 38. místě a Tomáš Vančura na 40. Druhý jmenovaný český reprezentant měl podle trenéra Jiroutka menší blok kvůli pádu na letech v Oberstdorfu z minulého týdne. Do druhého závodu dokonce bylo zvažováno, že vůbec nenastoupí. Nakonec ale skákal a svých bodů se dočkal.

Z vítězství se radoval Němec Pius Paschke. Kompletní výsledky prvního závodu naleznete zde.

Sakala v elitní patnáctce
Druhý závod se skákal pouhou hodinu po skončení prvního. Vojtěch Štursa tentokrát nedokázal zopakovat výkony z dopoledního klání, kdy ale foukalo mnohem víc pod lyže. Za 110 metrů skončil na 39. místě.

Dařilo se ale ostatním. Filip Sakala byl po prvním kole na 19. místě, když si zajistil postup skokem dlouhým 117,5 metrů. Jeho zářivá chvilka přišla v kole druhém. Sakala se dokázal vyburcovat k dalekému skoku a dopadl na metu 131 metrů, což byl šestý nejlepší výkon finálového kola. Díky tomu se posunul na 13. pozici a připsal si další cenné body do hodnocení Kontinentálního poháru.

Tomáš Vančura, o němž se zvažovalo, že do druhého závodu nenastoupí, předvedl v prvním kole 114,5 metrů a jen těsně postoupil do nejlepší třicítky. Své 28. místo ale dokázal vylepšit. Ve druhé části závodu předvedl 123 metrů a posunul se na konečnou 25. pozici.

Druhý závod vyhrál Nor Thomas Aasen Markeng, jenž využil zaváhání Stefana Hubera. Ten suverénně vedl po prvním kole díky parádním 139 metrům, ale ve finálovém kole skočil jen 123,5 metrů a vedení neudržel.

Kompletní výsledky druhého závodu naleznete zde.

Průběžné pořadí Kontinentálního poháru si můžete prohlédnout zde.