Historie přepsána, Norové na olympiádě poprvé vyhráli závod týmů. Čeští skokani pohořeli

8 min 28 s

Jestliže olympiáda v Naganu se navždy zapsala zlatým písmem do historie českého hokeje, norský skok na lyžích zažil podobný zápis v Pchjongčchangu 2018. Čtveřice Tande, Stjernen, Forfang, Johansson totiž dala svým soupeřům šanci pouze v závěru prvního kola týmového závodu. Jinak byli Norové bez konkurence a vyskákali pro svojí zemi první zlato v družstvech na olympijských hrách. Druzí skončili Němci a potřetí za sebou jsou na olympiádě na stupních vítězů, první cenný kov v závodu týmů brali i třetí Poláci. Český kvartet Polášek, Štursa, Kožíšek, Koudelka neprolomil špatnou sezonu a skončil desátý.

Závod družstev odstartoval pro český tým slušně. Čtvrtý v pořadí úvodních skoků Viktor Polášek šel na 115,5 metrů a vedl. Dalších osm skokanů ale bylo lepších. Výborně si vedli zejména Nor Daniel André Tande a Karl Geiger z Německa. Oba dokázali skočit 136 metrů, norský závodník však měl lepší známky. Předzvěst českého neúspěchu v podobě konci po prvním kole přivolal Vojtěch Štursa. Jeho 107 metrů by bylo výborným výkonem na středním můstku, nikoliv však na velkém. Vedení si drželi Norové, když Stjernen dokázal výrazně uskočit Leyhemu.

Třetí část prvního kola se příliš nezdařila Korejcům, Italům ani Američanům. Vypadalo to, že by Čestmír Kožíšek mohl něco stáhnout, leč opak byl pravdou. Ani jeho 111,5 metrů nebylo vůbec dobrých a po třech skocích byla Česká republika bez šance na finále s propastnou ztrátou 40 bodů na osmé Olympijské sportovce z Ruska. Pořadí na prvním místě se lehce zamotalo. Polák Kubacki dal 138 metrů, za druhé Němce skočil o čtyři metry méně Richard Freitag a vedoucí Norsko zapsalo zásluhou Forfanga 132,5 metrů. Vedlo ale stále o 10,7 bodů.

Radost legendárnímu Jiřímu Raškovi, který závod určitě zvrchu sledoval, tak udělal pouze Roman Koudelka. Slušných 124 metrů však na vylepšení lepší než desáté pozice stačit nemohlo. Po prvním kole bylo vše rozehráno tak, že ve hře o zlato budou tři týmy. Norský skokan Robert Johansson totiž proti Andreasi Wellingerovi ubral metry a Němci ztráceli už jen dva body. K oběma družstvům se navíc přiblížilo Polsko zásluhou Stochových 139 metrů, čímž Nory stáhl na pouhých pět bodů. Čtvrtí Rakušané byli ze hry o medaile téměř venku, jejich manko narostlo na více jak 50 bodů.

Jestliže od poloviny prvního kola soupeři pracně stahovali Norsko, po skoku Tandeho bylo vše jinak a dramatický souboj o zlato skončil. Nor ve druhém kole ještě čtyři metry přidal a šel na rovnou sto čtyřicítku. Výrazně tak přeskočil Geigera s Kotem a Seveřané rázem vedli s rozdílem šestnácti bodů. Druhá část finálové části se nepovedla Německu. Leyhe opět neletěl tak daleko a na druhou pozici se posunulo Polsko zásluhou Stefana Huly. Nezklamal naopak Andreas Stjernen, doskočil na 135,5 m a jasně nasměroval svůj tým ke zlatu.

Před posledními skoky se bojovalo jen o stříbro, protože ve třetí sérii Kubacki i Freitag skočili prakticky shodně a Poláci byli druzí s náskokem šesti desetin. Forfang pojistil svému týmu za 132 metrů cest ke zlatu. Pořadí mimo medaile se po závěrečné části neměnilo, osmí skončili Finové, sedmí Olympijští sportovci z Ruska, šesté místo brali Japonci, páté bylo Slovinsko a nepopulární čtvrtá pozice připadla Rakousku. Stříbro nakonec získali Němci a brali třetí cenný kov za sebou v týmové soutěži na olympiádě. Historicky první medaili z olympijského závodu družstev vyskákali Poláci, Stoch totiž na Wellingera ztratil.

Historie se ale přepisovala nejvýrazněji u Norska. Ti byli na olympijských hrách nejlépe třikrát třetí. Kvartet Daniel-André Tande, Andreas Stjernen, Johann André Forfang a Robert Johansson ale neměl v Pchjongčchangu konkurenci, vyhrál s náskokem 23 bodů a slaví první norské zlato v týmech pod pěti kruhy. Českému skoku nezbývá než přát, aby se do další olympiády znovu pořádně postavil na nohy a opět patřil minimálně do širší světové špičky.