Filip Sakala: Věřím, že další sezona musí být lepší, jelikož horší už to být nemohlo

Filip Sakala: Věřím, že další sezona musí být lepší, jelikož horší už to být nemohlo

10 min 19 s

Minulá sezona nebyla jednoduchá pro celý český skok na lyžích, reprezentanta Filipa Sakalu nevyjímaje. Mladý závodník proto potřeboval po konci ročníku nějaký čas na změnu myšlenek. „První dva týdny jsem se z toho ještě vzpamatovával, nic příjemného to nebylo. Člověk rekapituluje a snaží se uvědomit, kde byla chyba. Prvního dubna jsem ale vlétl do fitka a makal jsem, což mi pomohlo v hlavě. Pak jsem samozřejmě kreslil a dělal další věci, co mám rád. Do nové sezony jdu s čistou hlavou,“ hlásí během probíhající letní přípravy.


Také Filip Sakala se ještě ohlédl za nevydařeným soutěžním ročníkem. Problémy přivolala nejen pandemie koronaviru, ale jakoby předzvěst celé sezony určila již první zastávka v Kuusamu, kde měl pozitivní test na covid-19, byť ho v létě prodělal. „Sezona byla hodně složitá. Už příprava byla kvůli covidu trošku jiná. Pak přišel pozitivní nález v Kuusamu a zbytečná diskvalifikace v Planici,“ vrací se český skokan k dalšímu negativnímu bodu, kdy byl během kvalifikace leteckého šampionátu diskvalifikován. „Pro mě šlo o psychicky velmi náročný ročník, ale nechci se vymlouvat na covid. Byly to prostě moje chyby. Třeba přípravu jsem také v hodně aspektech podcenil,“ dodává rodák z Čeladné.

 

V závěru soutěžního ročníku se snažil hledat jiné věci, jelikož se výsledkově opravdu prakticky nic nedařilo. „Viděl jsem sport z jiné perspektivy. Když jsem v Oberstdorfu na šampionátu věděl, že nemám na medaili nebo na nějaký solidní výsledek, tak jsem se díval kolem sebe – co jsem dělal špatně a co ostatní dělají dobře. Bral jsem to tak, abych nebyl po sezoně jen naštvaný, ale abych si z ní nějaké věci vzal. To se povedlo a do nové sezony jdu s čistou hlavou. Budu věřit, že se to obrátí na naší stranu,“ neztrácí víru v lepší zítřky pětadvacetiletý skokan na lyžích. Tím spíše, že nehledá chyby jinde, ale začíná u sebe. „Na jaře loňského roku nastal kvůli covidu lockdown a to nám nepomohlo, jelikož byla zavřená fitness centra. Pauza byla znát. A pak přišly chyby, které jsem udělal. Chci se z nich poučit a fungovat. Hledal jsem trošku sám sebe. I lidsky; montovaly se do toho i jiné věci a není mi už dvacet let, kdy člověk nic neřeší,“ dopovídá upřímně Filip Sakala.

 

 

Nepovedená předešlá sezona se zčásti odrazila i do posezonního času. „První dva týdny jsem se z toho ještě vzpamatovával. Nebylo to nic příjemného, jelikož člověk rekapituluje a snaží se uvědomit, kde se stala chyba,“ přiznává český reprezentant, kterému pomohla tvrdá práce. „Prvního dubna jsem ale hned vlétl do fitka a makal jsem. Že jsem mohl něco dělat, to mi trošku pomohlo v hlavě. A pak jsem se samozřejmě věnoval věcem, které dělám rád; jako je kreslení,“ prozrazuje Filip Sakala, jenž do nové sezony rozhodně neztrácí optimismus. „Není to tak, že bych nyní stáhl ocas nebo tak. Vím, kde vznikla chyba a jak jí napravit. Věřím, že další sezona už musí být lepší, jelikož horší už to být nemohlo. A pak doufám, že při nás bude stát trošku štěstí a nebude se opakovat situace ze začátku minulé zimy. Snad nám v nějakých malých situacích troška štěstí pomůže,“ přeje si.

 

K lepší budoucnosti českého skoku bude chtít zajisté pomoct i nový trenér Vasja Bajc, který v minulosti slavil úspěchy s Jakubem Jandou (vítěz světového poháru a Turné čtyř můstků). V tomto ohledu se zdá, že by si Filip Sakala mohl se zkušeným slovinským koučem padnout do noty. „S Vasjou se už nějakou dobu znám. Máme společnou řeč a společný jazyk, takže jsme se občas na závodech pobavili. Zatím je sice brzy hodnotit, ale Vasja už tady v České republice má nějaký respekt. Když mi bylo deset let, tak si pamatuji, jak trénoval Jandyse (Jakuba Jandu – pozn. aut.) a jak to dopadlo. První dojem z mé strany byl velmi dobrý a budu věřit, že takhle dobrý dojem bude i na konci zimy,“ povídá k novému reprezentačnímu trenérovi českého mužského A-týmu ve skocích na lyžích.

 

Do nové sezony nechce Filip Sakala predikovat nějaké velké cíle. Jen moc dobře ví, že nevydařený ročník by celý český skok na lyžích jen nerad opakoval. „Těžko soudit cíle vzhledem k minulé sezoně. Měl bych se asi držet při zemi. Ale nechci trénovat, dřít a hubnout na to, abych pak končil třicátý. Cíle jsou samozřejmě nejvyšší, každý chlap na to tady má. Všem chceme ukázat, že uplynulá sezona se sice stala, ale není to něco, na co si chceme jako Češi zvykat,“ uzavírá rázně rozhovor čerstvý pětadvacátník.