Dva závody během jednoho dne. Čeští skokani v Brotterode nebodovali, vyhrál Dežman a Siegel

8 min 4 s

Vinou nevlídného počasí se dva závody Kontinentálního poháru v německém Brotterode posunuly až na neděli. První z nich, který začal v 10:30, se stal kořistí Nejce Dežmana. Slovinský skokan se radoval z těsného vítězství, ač byl po prvním kole až šestý. Druhé kolo totiž vůbec nevyšlo Jakubu Wolnemu, jenž z prvé pozice klesl na pátou. Šanci na reparát měl Polák ve druhém závodu, kdy také po prvním kole vedl. Ani tentokrát ale nevyhrál, o půl bodu ho porazil Němec David Siegel. Čeští reprezentanti skončili mimo bodované pozice. Nejlepší byl v obou závodech Filip Sakala, jenž figuroval na 39. a 35. místě.

České kvarteto nastoupilo do nedělního prvního závodu ve složení František Holík, Damián Lasota, Tomáš Vančura a Filip Sakala. Ani jeden z nich však druhé kolo nevybojoval. Sakala skočil v zadním větru rovných devadesát metrů a obsadil devětatřicátou pozici, když ho od postupu dělilo deset bodů. O dvě místa pod ním se umístil František Holík, jenž prakticky v bezvětří dal 93 metrů. Do stejné vzdálenosti dopadl i Tomáš Vančura, ovšem za lepších podmínek, a byl šestačtyřicátý. Damián Lasota předvedl z českých skokanů nejkratší skok na 88 metrů a patřilo mu 48. místo.

Po prvním kole kraloval Jakub Wolny, jenž skočil 113 metrů a vedl s náskokem 4,3 bodů před domácím Martinem Hamannem. Nejdelší skok této části závodu předvedl Rakušan Ulrich Wohlgennant (114,5 m), nicméně měl výrazný vítr proti a zaostával za Wolnym o 5,5 bodů. Druhé kolo se ale těmto třem skokanům nepovedlo. Doplatili na to, že neměli prakticky žádný vítr pod lyže a propadli se mimo stupně vítězů. Na první místo se posunul průběžně šestý Nejc Dežman, který předvedl 115,5 metrů a vyhrál o bod, resp. dvěma body před domácím duem David Siegel – Andreas Wank. Slovinec, který byl v aktuálním ročníku třikrát druhý, tak poprvé v sezoně vyhrál závod Kontinentálního poháru a upevnil si průběžné vedení v hodnocení poháru. Za zmínku stojí i výborný výkon Clemense Leitnera, který se ve druhém kole posunul z šestnácté pozice na šestou.

Nedělní odpolední závod začal ve 13:30 a Čechů se opět týkalo pouze první kolo. Nejlépe si vedl opět Filip Sakala. Dvacetiletý skokan oproti dopoledni výrazně přidal a za 108 metů mu k postupu scházelo jen 2,3 bodů. Další čeští závodníci skončili hluboko v poli poražených. František Holík byl třiačtyřicátý (101,5 m) a Damián Lasota zopakoval 48. místo (96,5 m). Poslední 53. pozice patřila Tomáši Vančurovi, jenž měl nejhorší zadní vítr z celé startovní listiny a ten ho přikoval na 84 metrů.

Hned tři skokani převedli v prvním kole nejdelší výkon 114,5 metrů. Nejlépe si vedl znovu Jakub Wolny, který měl na druhého Davida Siegela náskok osmi desetin. Třetí figuroval Halvor Egner Granerud a bez šance nebyli ani další závodníci, vždyť rozdíl mezi Wolnym a devátým Dežmanem byl necelých osm bodů. Ani na druhý pokus ale dvaadvacetiletý Polák nebral vítězství. K radosti domácích fanoušků vyhrál o půl bodu Siegel. Německý skokan sice doskočil na 114 metrů, ale v lehkém zaďáku, naopak Wolny předvedl v protivětru jen o metr více. Měnilo se i pořadí na třetí místě, které vybojoval Slovinec Anže Lanišek. Jeho krajan a vítěz prvního závodu Dežman se musel spokojit se sedmou pozicí.

Průběžné pořadí Kontinetnálního poháru je nadále hodně vyrovnané. Vedení drží Nejc Dežman za 807 bodů. Na druhém místě jsou dva němečtí skokani – Andreas Wank a David Siegel se shodným ziskem 799 bodů. Čtvrtý Marius Lindvik má také nepatrnou ztrátu, u jeho jména je 772 bodů. Z českých skokanů si nejlépe vede Čestmír Kožíšek, jemuž za 177 bodů patří 28. místo.

Výsledky nedělního dopoledního závodu najdete zde, druhý závod je zde.