Druhý závod, druhý norský vítěz. Po Tandem vyhrál ve Willingenu Johann André Forfang

6 min 36 s

Poslední závod ve skocích na lyžích před zimními olympijskými hrami v Pchjongčchangu se stal opět kořistí norského skoku. Na sobotního vítěze Tandeho totiž navázal Johann André Forfang. Dvaadvacetiletý rodák z Tromsø ovládl první kolo, nejlepší byl i v kole druhém a získal své druhé vítězství ve světovém poháru v kariéře. Na druhém místě skončil Kamil Stoch, jenž se stal novým lídrem světového poháru, jelikož dosavadní jedničce Richardu Freitagovi se závod nepovedl. První kolo nevyšlo Vojtěchu Štursovi, jenž skončil v poli poražených. Roman Koudelka mohl bojovat o postup do kola druhého, ovšem hned po dopadu spadl. Naštěstí ale bez vážnějšího zranění.

První dlouhý skok úvodního kola předvedl Florian Altenburger, Rakušan totiž šel na 140,5 metrů a do druhého kola šel z 12. místa. Nedařilo se naopak Vojtěchu Štursovi, jenž v dobrých podmínkách nepředvedl dobrou délku (116,5 m). Roman Koudelka mohl se 126 metry bojovat o hranu finálové třicítky, jenže bohužel neustál odjezd a byl katapultován na zadní část těla. Naštěstí se hned zvedl a gestem ukázal, že bude v pořádku.

Daleko letěl Nejc Dežman. Druhý muž Kontinentálního poháru ukazoval již o den dříve dobrou formu. Za 142,5 metrů na ní navázal a po prvním kole byl čtvrtý. Hodně se trápil jeho krajan Peter Prevc. Před jeho skokem šel nájezd dolů a Slovinec se sotva vešel do postupové třicítky. Dežmana ještě o desetinku bodu nesesadil domácí Markus Eisenbichler (140 m), ovšem Dawid Kubacki z Polska již ano. Při 138 metrech totiž odepisoval jen 2,3 bodů a naopak šel o desetinu bodu do vedení. Skvělými 147,5 metry si řekl o vítězství v prvním kole Nor Johann André Forfang. Nestačil na něj ani Kamil Stoch, jenž byl o necelé čtyři body druhý, ale hlavně vedoucí muž světového poháru Richard Freitag. Domácí skokan měl smůlu na podmínky, fouklo mu do zad a byl až sedmnáctý (128 m).

Duhhé kolo začal výborně Stefan Hula. Polák byl sice po prvním kole až třiadvacátý, ovšem nejdelší skok druhého kola o délce 145 metrů ho katapultoval na dlouhou dobu dopředu. Jelikož lídr světového poháru Freitag opět neměl příznivé podmínky a nepřekonal 120 metrů, mohl se rozloučit se žlutým dresem. Hulu vystřídal ve vedení až Japonec Jukija Sato za 135 metrů a poté také vítěz sobotního závodu Daniel-André Tande.

V závěru se již bojovalo o stupně vítězů. Piotr Żyła dostal dáreček v podobě větru pod lyže, skočil těsně pod 140 metrů a šel do vedení o 2,1 bodů. Třetí Kubacki svého krajana ještě nesesadil, ale Stoch už ano. Předvedl totiž jeden z nejlepších skoků nedělního závodu vůbec, dopadl na 140 metrů a mohl se krátce radovat. Johann-André Forfang totiž udržel nervy na uzdě, přidal ještě 4,5 metrů a vyhrál svůj druhý závod světového poháru v kariéře.

Generálka na olympiádu tak vyšla nejlépe norským skokanům, jenž vyhráli obě klání ve Willingenu. Do Pchjongčchangu pojede jako vedoucí muž světového poháru Kamil Stoch, jenž vystřídal Richarda Freitaga.

Výsledky nedělního závodu ve Willingenu najdete zde.